اطلس زبان شناسی کرمان رونمایی می‌شود

کرمان - ایرنا - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: طرح تهیه اطلس زبان شناسی استان کرمان به عنوان پایلوت به اتمام رسیده که به زودی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بهروز عمرانی روز پنجشنبه در دیدار با استاندار کرمان افزود: از سال ۹۸ با دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی،  حوزه‌های محتلف گردشگری  مورد پژوهش قرار می گیرند، که پس از استان خراسان جنوبی در سال گذشته، امسال در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۲ هزار بوم‌گردی در کشور فعال است، تصریح کرد: برای جذب  بیشتر گردشگران و رسیدن به استانداردهای لازم در بوم‌گردی‌ها باید فرهنگ میزبان توسط گردشگران مورد توجه قرار گیرد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: ثبت ملی قالی و شهر راور به عنوان شهر ملی قالی در دستور کار این پژوهشگاه قرار گرفته که امیدوارم با همکاری استانداری کرمان و فرمانداری راور بتوانیم این طرح را اجر کنیم.

وی با اشاره به احیای مناطق گردشگری استان کرمان بیان کرد: روستاهای کشیت گلباف،  گیسک زرند و ده سیف شهداد از روستاهایی هستند که براثر بلاهای طبیعی مورد تخریب قرار گرفته‌اند که می‌توان با احیا و مرمت این روستاها و ایجاد تنوع فرهنگی، گردشگران را به سوی این روستاها سوق داد.

عمرانی تاکید کرد: تنوع فرهنگی در کشور زیاد است و ما به دنبال آن هستیم که هر منطقه‌ای فرهنگ خاص حودش را داشته باشد.

وی ادامه داد: منطقه جیرفت شاه بیت و شاهکار حوزه باستان‌شناسی است و بزودی گمانه‌زنی در محوطه باستانی کنارصندل به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش آغاز می‌شود.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور با بیان اینکه بیابان لوت یک سرمایه بسیار قوی است تصریح کرد: مطالعات چگونگی متنفع شدن و بهره‌برداری از این میراث طبیعی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه گردشگری در دوران پساکرونا عالمی دیگر حواهد داشت تاکید کرد: شهرهایی مانند اصفهان و شیراز تصور نکنند که در پساکرونا از کرمان جلوتر هستند و استان کرمان می تواند با استفاه از فضای مجازی و تبلیغات جذاب از آنها پیشی بگیرد و از مسئولان استان انتظار حمایت داریم.

عمرانی بیان کرد: گزارش  هشت فصل بررسی و کاووش شهداد(دشت لوت)، انتشار کتاب سه جلدی باستان شناسی حوزه هلیل رود جیرفت، بررسی‌های باستان شناحتی بحش چاه دادخدا قلعه‌گنج از جمله آثاری هستند که توسط انتشارات پژوهشگاه و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی کرمان منتشر شده اند.

وی با اشاره به اجرای طرح موزه سبز در ۱۰ موزه استان کرمانافزود: در این طرح موزه‌های استان مورد مطالعه و پایش محیط و حفاظت پیشگیرانه قرار می‌گیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها