تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی دغدغه مهم مردم گیلان است

رشت- ایرنا- رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت : تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به دغدغه مردم و مجمع نماینگان استان تبدیل شده است چرا که کشاورز برای ساخت یک خانه در زمین کشاورزی خود مجوز ندارد و این سبب فروش اراضی کشاورزی به قیمت پایین به گردشگران و در نتیجه تغییر کاربری زمین های زراعی می شود.

رسول فرخی میکال روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری با حضور رئیس قوه قضائیه یکی‌ دیگر از معضلات استان را بروکراسی‌ اداری در صدور سند مالکیت دانست و بیان کرد: این  امر سبب می‌شود مردم از انجام این کار صرف نظر کرده و به صدور سند مالکیت عادی روی بیاورند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی براینکه برای تحقق و عدالت اجتماعی هیچ منطقه ممنوعه ای وجود ندارد،گفت:راه برون رفت از محدودیت‌ها نگرش خلاقانه و توسعه پایدار است.

فرخی یادآور شد: آمایش سرزمینی محور توسعه پایدار بود ولی متاسفانه در دهه اول انقلاب محور توسعه استان بر اساس مصوبه ای انجام شد که استان گیلان محور کشاورزی است و نیاز به صنعت ندارد.

وی اظهار کرد: براساس همین مصوبه در طول ۱۴ سال بسیاری از صنایع همچون پوشش ایران و ایران برک نابود شدند.
رئیس مجمع نماینگان گیلان با گلایه از مصوبه اوایل انقلاب در خصوص عدم نیاز گیلان به صنعت افزود: بعد از لغو این مصوبه شهرک‌های صنعتی در گیلان تشکیل و به دلیل مشکلات بانکی به خرابه ماشین آلات تبدیل و بسیاری از سرمایه‌گذاران گیلان را ترک کردند.
رییس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه قوه قضائیه همواره سبب خیر در جامعه شده است، اظهار کرد: مردم ایران به ویژه گیلانیان به رئیس دستگاه قضا امیدوارند زیرا شما نشان دادید که با فساد در هر سطحی برخورد شده و این امر سبب ایجاد قوت قلبی در بین مردم گیلان شده است.

فرخی  با اشاره به گردشگر پذیر بودن گیلان گفت: سرزمین گیلان با توجه به مزیت‌ و ظرفیت‌های فراوان برای گردشگران جای مناسبی بوده ولی همین مزیت باعث ایجاد محدودیت‌هایی در گیلان شده است.

استان گیلان دارای ۳۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است، ۳۱۷ هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان هستند.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آنها حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می آید.گیلان بزرگترین تولید کننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه اول کشور  از لحاظ سطح زیرکشت رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها