آغاز هماهنگی برای نسخه‌نویسی الکترونیکی در درمانگاههای خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی از آغاز هماهنگی بین بخشی برای نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی در درمانگاهها و بخشهای سرپایی بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی در این استان خبر داد.

دکتر علیرضا رمزی روز پنجشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز خراسان رضوی و در دیدار با حسین کریم‌زاده رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان خراسان رضوی افزود: این اقدام با توجه به مصوبه شماره ۲ جلسه نوزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور و به منظور تحقق و استقرار برنامه سلامت الکترونیک کشور از طریق همکاری بین بخشی در سطح استان با دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات غیر دولتی انجام شده است.
وی اضافه کرد: پیش از این، طرح تبادل الکترونیکی در اسناد بستری بیمارستانهای دولتی دانشگاهی و خصوصی زیر پوشش ۶ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان خراسان رضوی پیاده سازی شده است.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی یکی از استانهای پیشروی کشور در زمینه عملیاتی‌کردن طرح نسخه‌نویسی الکترونیک بوده است و اجرای این طرح از سال ۱۳۹۸ در این استان آغاز شده است.
رمزی افزود: هم‌اکنون بین ۹۰ تا ۹۵ درصد موسسات پزشکی طرف قرارداد با بیمه سلامت خراسان رضوی شامل مطب‌های پزشکان، داروخانه‌ها، آزمایشگاهها و مراکز پرتو پزشکی به سامانه الکترونیکی متصل هستند.
وی ادامه داد: اگرچه همه مطب‌ها و موسسات پزشکی طرف قرارداد در خراسان رضوی به سامانه الکترونیکی بیمه سلامت خراسان رضوی اتصال دارند اما  هنوز همه آنها نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی را انجام نمی‌دهند که با فرهنگ‌سازی، رفع چالشها و زیر ساختهای آن به تدریج همه نسخه‌های پزشکان و سایر بخش‌های پزشکی به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.


مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: در ماه به طور میانگین ۵۰۰ هزار نسخه در موسسات پزشکی طرف قرارداد با بیمه سلامت در استان خراسان رضوی پیچیده می‌شود و تولید نُسَخ الکترونیکی در مطب‌های طرف قرارداد ۶۳ درصد طی سال جاری افزایش داشته است.
رمزی تعداد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت خراسان رضوی در این استان را افزون بر چهار هزار و ۳۰۰ مورد شامل پزشکان، داروخانه‌ها، دندانپزشکان، بیمارستان‌ها و سایر مراکز تشخیصی و درمانی عنوان کرد. 
وی ادامه داد: اجرای طرحهای الکترونیک از جمله نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک یکی از راهبردهای اصلی سازمان بیمه سلامت ایران با هدف حذف سندهای کاغذی، مدیریت منابع انسانی سازمان، حفظ و نگهداری اطلاعات بیمه‌شدگان در قالب پرونده سلامت و در نهایت کاهش مصرف کاغذ و کمک به چرخه محیط زیست و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان بوده است.
او اضافه کرد: هم‌اکنون به سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در استان خراسان رضوی در قالب پنج صندوق کارکنان دولت، روستائیان و عشایر مناطق زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، بیمه ایرانیان، بیمه همگانی و سایر اقشار زیر پوشش بیمه سلامت خدمات‌رسانی می‌شود.
حدود ۵۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش بیمه سلامت هستند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها