۳۰ پروانه تحقیق و توسعه در استان اردبیل صادر شد

اردبیل - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: ۳۰ پروانه تحقیق و توسعه با هدف حمایت از جوانان نوآور از سوی این سازمان در سال‌جاری صادر شده است.

به گزارش ایرنا، رامین صادقی روز پنجشنبه در این زمینه بیان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل تفاهم‌نامه همکاری با پارک علم و فناوری به امضا رساند که در کنار حمایت از واحدهای فناور بتواند پژوهشگران و جوانان نوآور و صاحب ایده را همه‌جانبه پشتیبانی کند تا نسبت به توسعه و تقویت واحدهای دانش‌بنیان در استان اقدامی جدی صورت گیرد.

وی افزود: بر این اساس و در راستای حمایت از فناوران امسال ۳۰ فقره پروانه تحقیق و توسعه در استان اردبیل صادر شد که به نسبت سال‌های گذشته با ۷۰ درصد رشد روبه‌رو بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از پژوهشگران و جوانان نوآور دعوت کرد که طرح‌های خود را در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت ارائه کنند تا بتوانند در کنار بهره‌مندی از تسهیلات مورد نیاز، از پشتیبانی‌های دیگر این سازمان نیز استفاده کنند.

وی جهش استان اردبیل در صدور پروانه‌های بهره‌برداری را خوب ارزیابی کرد و گفت:‌ هم‌اکنون ۱۵۰ پروانه بهره‌برداری برای واحدهای صنعتی متقاضی استان اردبیل صادر شده است که انتظار می‌رود تا پایان سال‌جاری به ۱۹۵ فقره برسد.

صادقی اضافه کرد: ۱۰ ماه گذشته از سال‌جاری با یک جهش ۷۸ درصدی در صدور پروانه‌های بهره‌برداری روبه‌رو بودیم و همچنان رویکرد سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت استان اردبیل حمایت از صنعتگرانی است که در قالب طرح‌های مختلف به توسعه استان کمک می‌کنند.

وی در ادامه تشریح کرد: این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری  ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید و از تولید کاغذ گرفته تا ورق‌های فولادی برای یک‌هزار و ۵۲ نفر فرصت شغلی فراهم خواهد کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل افزود: با اجرای طرح‌های توسعه صنعتی در مناطق مختلف استان ۷۲ درصد افزایش اشتغال را در این مجموعه‌ها شاهد هستیم، به طوری که در مجموع در واحدهای فعال صنعتی استان اردبیل زمینه اشتغال برای ۲۳ هزار نفر به صورت مستقیم فراهم شده است.

صادقی گفت: این استان در تولید برخی از محصولات صنعتی به قطب بلامنازع تبدیل شده است، چنان که شهرستان گرمی به قطب تولید شیرآلات بهداشتی تبدیل شده و با تولید بیش از سه میلیون و ۵۰۰ عدد شیرآلات صنعتی در این شهرستان مرزی، ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند.

وی همچنین از نمین به عنوان قطب صنعتی استان اردبیل یاد کرد و گفت: ۲۵ درصد صنایع استان در این شهرستان استقرار یافته و تولید محصولات ام.دی.اف و همچنین روکش ملامینه در دستور کار قرار گرفته است و ۳۰ درصد نیاز بازار از سوی این واحدهای فعال تامین می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل به تولید انواع لاستیک و تایر رادیال اشاره کرد و ادامه داد: اگر زمانی کرمان قطب تولید لاستیک کشور بود، امروز قطب دومی شکل گرفته است و استان اردبیل با حمایت همه‌جانبه از واحد آرتاویل تایر تلاش می‌کند تا ۲۵ درصد نیاز تایر کشور را تامین کند.

وی به تولید ام.دی.اف در استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: با وجود نوسان قیمت در بازار ۲۵ درصد ام.دی.اف کشور در این استان و با تلاش صنعتگران و سرمایه‌گذاران در حال تولید است.

صادقی همچنین یادآور شد: استان اردبیل در تولید روکش ملامینه نیز ۹۰ درصد ظرفیت تولید کشور را دارد و شرایط مناسبی در این بخش فراهم شده است.

وی در مورد تولید کامیون با برند چاپار در استان اردبیل اضافه کرد: وضعیت مناسبی را در تولید قطعات مختلف و مونتاژ بخش‌های ضروری کامیون در سال جهش تولید و با هدف تحقق اشتغال مناسب در این حوزه شاهد هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با اشاره به پرداخت بیش از ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران و صنعتگران، اظهار کرد: این تسهیلات از محل تبصره ۱۸ و همچنین سرمایه‌ در گردش در اختیار صاحبان واحدها قرار گرفته است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: طی ۲ سال گذشته با رویکرد تحقق شعار سال در راستای رونق تولید برنامه‌های مختلفی برای تامین تسهیلات ارزی و ریالی سرمایه‌گذاران و واحدهای تولیدی در استان اردبیل اجرا شده که امید می‌رود نتیجه آن را در سال‌های آینده بیشتر ملموس شود.

در حال حاضر افزون بر یک‌هزار واحد تولیدی و صنعتی در استان اردبیل وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها