«سلمان فارسی» اثری بین‌المللی و بین‌الادیانی است

تهران- ایرنا- معاون سیمای سازمان صداوسیما در بازدید از پشت‌صحنه سریال درحال ساخت «سلمان فارسی» با اشاره به اهمیت و پیچیدگی‌های ساخت این سریال گفت: طبیعی است چنین پروژه‌ای به حمایت همه‌جانبه سیما نیاز دارد و ما نیز تمام‌قد، پشتیبان این طرح بین‌المللی و بین‌الادیانی هستیم.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سیما، حمید شاه آبادی که به همراه جواد رمضان نژاد، رئیس مرکز سیمافیلم و جمعی از مدیران سیما برای بازدید از پشت‌ صحنه سریال سلمان فارسی به شهرک سینمایی نور رفته بود، ضمن تشکر از داوود میرباقری و عوامل سریال گفت: انصافاً سریال سلمان فارسی، اثری بزرگ، بین‌المللی و بین الادیانی است و باید به مردم ایران بشارت داد که ‌بار دیگر، اثری ارزشمند از آقای داوود میرباقری خواهند دید، اثری که مقاطع مهمی از تاریخ کشورمان از جمله تاریخ ورود اسلام به ایران را روایت می‌کند.

معاون سیما با اشاره به تنوع نماها، ایفای نقش بیش از هفتصد بازیگر اصلی، نقش‌آفرینی تعداد زیادی بازیگر خارجی، حضور هزاران هنرور و فعالیت بیش از ۲۴ کارگاه، گفت: بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های داخلی، مزیت در خور توجه سریال عظیم سلمان فارسی است.
وی در بازدید چهارساعته خود، با قدردانی از همۀ عوامل سریال درحال ساخت سلمان فارسی و حضور در صحنه فیلم‌برداری دو پلان در محوطه یک دیر این سریال، از بخش‌های مختلف شهرک سینمایی نور مانند مکه، کعبه و شعب ابی طالب، و نیز دکورهای شهر نمادین دمشق بازدیدکرد و در جریان برنامه‌ریزی‌های ساخت‌ وسازهای دکورها قرارگرفت.
داوود میرباقری، نویسنده و کارگردان سریال سلمان فارسی نیز با تشکر از حضور معاون سیما و هیئت همراه گفت حضور دوستان همیشه تأثیرگذار بوده و باعث می‌شود ما باانرژی و قوت قلب بیشتر پیش برویم.

وی با اشاره به اهمیت زمان‌بندی در تداوم این پروژه ابراز امیدواری کرد مساعدت‌های لازم انجام شود تا ساخت دکورهای سریال، طبق زمان بندی پیش برود. میرباقری به وضعیت فعلی ساخت سریال سلمان فارسی هم اشاره کرد و گفت: ما از پارسال تاکنون، مشغول فیلم‌برداری بخش میانی سریال هستیم که در بیزانس می‌گذرد. سلمان فارسی که در نوجوانی، ایران را ترک می‌کند و مسیحی می‌شود، حدود ۷۰ سال در شهرها، کلیسا و دیرهای مختلف بیزانس، سیر و سلوک می‌کند و ما هم‌اکنون مشغول فیلم‌برداری این فصل هستیم.

نویسنده و کارگردان سریال سلمان فارسی اعلام کرد با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده حدود ۳ ماه دیگر، فصل بیزانس به پایان می‌رسد. ترجیح ما این است که بعد از فصل بیزانس، فیلم‌برداری فصل اول که فصل ایران است را شروع کنیم.

وی به زمان‌بندی ۴ ساله برای پایان کار اشاره و ابراز امیدواری کرد به‌موقع، کار به پایان برسد.
معاون سیما همراه با برخی از مدیران تلویزیون، حدود ۴ ساعت در شهرک سینمایی نور حضور داشتند. آن‌ها ابتدا از بخش‌های مختلف شهرک سینمایی نور مانند مکه، کعبه و شعب ابی‌طالب بازدید کردند و سپس در لوکیشن سریال سلمان فارسی حضور یافتند. دکتر شاه‌آبادی به تک‌تک عوامل سریال، خداقوت گفت و شاهد فیلم‌برداری دو پلان در محوطه یک دیر بود.
معاون سیما سپس با حضور در محل ساخت برخی از دکورهای شهر دمشق، در جریان برنامه‌ریزی‌های آینده جهت ساخت‌وسازهای دکورها قرار گرفت.
سریال سلمان فارسی که مجری طرح آن موسسه فیلمسازی زلال فیلم و از محصولات مرکز سیما فیلم محسوب می‌شود به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری در حال ساخت است. این سریال در سه مقطع ایران دوره ساسانی، بیزانس و حجاز صدر اسلام به زندگی سلمان فارسی، یار ایرانی پیامبر اسلام می‌پردازد. فیلمبرداری این سریال از زمستان پارسال در کویر شهداد کرمان و جزیره قشم آغازشده بود که شیوع ویروس کرونا، چهار ماهی، فیلمبرداری را متوقف کرد. نهایتاً فیلمبرداری این سریال از دهم مرداد امسال با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی در شاهرود و شهرک سینمایی نور از سر گرفته شد.

به گزارش ایرنا، این سریال زاویۀ دیگری از تاریخ اسلام را به تصویر می‌کشد؛ این فیلم دنباله‌ای بر دو اثر دیگر کارگردان، سریال‌های امام علی (ع) (۱۳۷۳-۱۳۷۷) و مختارنامه (۱۳۸۲-۱۳۸۸) است که زندگی سلمان فارسی، یار ایرانی پیامبر اسلام را در سه مقطع روایت می‌کند؛ تولد و جوانی او در ایران باستان دوران ساسانیان، مهاجرت او به بیزانس و بخش عمده‌ای زندگی او که در آن دوره می‌گذرد و بخش سوم گرویدن او به دین اسلام و قصه‌ای که در حجاز می‌گذرد.

تعداد بازیگران این سریال همانند آثار قبلی میرباقری متعدد است و ۱۵۰۰ شخصیت در سریال حضور دارند. بنابر پیش‌بینی‌های صورت گرفته فیلم‌برداری سریال سلمان فارسی حدوداً ۵ سال طول می‌کشد و بازیگران ایرانی و خارجی از کشورهای یونان، مراکش و تونس در آن بازی خواهند کرد.

علیرضا شجاع نوری، فرهاد اصلانی، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، مجید مظفری، احترام برومند، علی دهکردی، چنگیز جلیلوند، سیامک اطلسی، امین شیردره، مهدی فقیه، هشام رستم و... بخشی از بازیگران این سریال هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha