امسال ۱۲هزار میلیارد ریال برای حفاظت از منابع طبیعی هزینه می‌‎شود

سنندج- ایرنا- معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال ۱۲ هزار میلیارد ریال در راستای حفاظت از منابع طبیعی کشور با اجرای یک برنامه جامع هزینه می‌شود.

عبدالرضا بازدار روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران در بانه با بیان اینکه  منابع طبیعی مهمترین سرمایه های کشور که برای دولت از اهمیت بالایی برخوردار است اظهار داشت: فعالیت های آبخیزداری، جنگلکاری،مدیریت مراتع، زراعت چوب و توسعه گیاهان داروی فعالیت های حفاظتی هستند که در راستای حفاظت و احیای عرصه های طبیعی کشور انجام می شود.

وی اضافه کرد: حفاظت، احیاء، توسعه و بهره برداری عرصه های طبیعی که جز لایتفک معیشت مردم و اقتصاد کشور است مهمترین الزامات نظام است و سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور وظیفه خود می داند که با تمام امکانات و ظرفیت ها از این عرصه ها و منابع خدادادی حفاظت کند.

"بازدار" احداث پاسگاه های حفاظتی، تقویت بدنه نیروی انسانی، تجهیز امکانات و نیروهای حفاظتی در عرصه های طبیعی را مهمترین اولویت های سازمانی عنوان کرد و گفت: در راستای اولویت های سازمانی یک واحد پایگاه اطفای حریق در بانه با مساحت یک هزار ۵۵۲ متر مربع احداث و برای این پروژه ۳۹ میلیارد ریال هزینه شد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین وظایف سازمان، حفاظت از جنگلهای و منابع طبیعی است و اقدامات خوبی در این راستا انجام شده و طرح کاداستر اراضی کشاورزی به عنوان زیر بنای توسعه کشور در عرصه های منابع طبیعی با همکاری سازمان ثبت اسناد انجام می شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: طرح کاداستر در بیش از ۳۲ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی تا آواخر امسال در کشور انجام می شود.

وی افزود: توسعه پاسگاه های حفاظتی و تجهیز نیروی انسانی با امکانات رادیویی و بی سیمی و تجهیز ماشین آلات نیروهای حفاظتی از دیگر اقدامات مهم سازمانی به خوبی در کشور عملیاتی می شود.

بازدار با بیان اینکه اقتصادی کردن بسیاری از اقدامات در عرصه های منابع طبیعی جزء الزامات سازمانی است گفت: امسال در راستای توسعه زراعت چوب در ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور با گونه های مختلف جنگل کاری می شود و ۱۸ میلیون اصله نهال در نهالستان های کشور تامین می شود.

وی اضافه کرد: انواع گیاهان داروی در ۵۰ هزار هکتار از عرصه های طبیعی کشور کشت و مدیریت می شود و در ۱.۲ میلیون هکتار از عرصه منابع طبیعی کشور فعالیت های بیولوژیکی، بیومکانیکی و مکانیکی در بحث آبخیزداری انجام می شود.

این مسوول اظهار داشت: در ۴۰ هزار هکتار از عرصه های جنگلی کشور غنی سازی جنگل انجام می شود که علارغم همه محدودیت های که وجود دارد فعالیت های منابع طبیعی در سال جهش اقتصادی در قالب برنامه ( ۹ در ۹۹)  یعنی ۹ پروژه مهم در سال ۱۳۹۹ تعریف شده که این برنامه ها از پیشرفت بالای برخودار هستند.

وی با اشاره قاچاق چوب در کشور گفت: در صورتی که مواد لازم برای صنایع چوب تامین نشود با پدیده قاچاق چوب مواجه می شویم و توسعه زراعت چوب یکی از مهمترین اقداماتی است که در این راستا انجام می شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه توسعه زراعت چوب به تولید و اشتغال کشور کمک می کند و تقاضا برای قاچاق چوب را کاهش می دهد ادامه داد: سامانه جامع حمل چوب آلات در سطح استان های عملیاتی شده و هر نوع حمل و نقل چوب جنگلی و قاچاق کنترل و مدیریت می شود.

وی یاد آور شد: در گذشته سالانه در پنج  میلیون هکتار از اراضی ملی کشور طرح کاداستر اجرایی شده امسال در یک برنامه جهشی این طرح در بیش از ۳۲ میلیون هتکار انجام شده که تا پایان سال به ۴۰ میلیون هکتار افزایش می باید.

بازدار ادامه داد: تا سال ۱۴۰۰ طرح کاداستر در ۱۳۵ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور انجام می شود.

وی با بیان اینکه حفاظت از عرصه های طبیعی کشور نیازمند مشارکت عمومی است گفت: یکی از اهداف ما در زمینه مدیریت منابع طبیعی مشارکت مردمی است که تاکنون در زمینه همیاران طبیعت ارتقاء فرهنگ عمومی مردم موفقیت های خوبی حاصل شده است.

"عبدالرضا بازدار" معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای بررسی طرح های حوزه منابع طبیعی کردستان و بهره‌برداری از پایگاه اطفای حریق جنگلی شهرستان بانه به استان سفر کرده است.

بانه ۱۳۰ هزار هکتار منابع طبیعی دارد که ۸۰ هزار هکتار جنگل و ۵۰ هزار هکتار مرتع است و این شهرستان با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها