انقلاب ایران ریشه در ۲ قرن بیداری اسلامی دارد
عکس آرشیوی است

اصفهان - ایرنا - رییس پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: انقلاب اسلامی ایران ریشه در بیداری اسلامی ۲ قرن گذشته دارد و عامل تکامل بیداری اسلامی در منطقه شده است.

به گزارش ایرنا، موسی نجفی روز پنجشنبه در همایش "فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی و گام دوم"  در شاهین شهر اصفهان افزود: پیروزی انقلاب اسلامی باعث شکست رژیم پهلوی شد نه اینکه شکست رژیم پهلوی موجب پیروزی انقلاب اسلامی است؛ سرنگونی نظام شاهنشاهی علت به‌وجود آمدن نظام اسلامی نیست زیرا اگر اینگونه در نظر  گرفته شود، فقط رژیمی برچیده شده و به هر حال یک نظام دیگری باید جایگزین آن شود و بر این اساس انقلاب یک مقطع گذرا قلمداد می‌شود.

وی با اشاره به گام‌های مردم مصر، تونس، لیبی و برخی نهصت‌های دیگر در بیداری اسلامی، افزود: بیداری اسلامی مردم منطقه فقط در مرحله نهضت خلاصه شد زیرا نتوانست پس از پیروزی در مراحل بعدی نظریه‌ای برای تشکیل نظام اسلامی داشته باشد و لذا در بازی غرب سرگرم شدند.
نجفی با بیان اینکه حرکت تکاملی انقلاب در سه مرحله نهضت‌سازی، نظام‌سازی و تمدن سازی قابل بررسی است، ادامه داد: تفکر انجمن حجتیه در مرحله سوم انقلاب هم می‌تواند در قالب لیبرالیسم ادامه یابد به این معنا که همانگونه که انجمن حجتیه در مرحله نهضت متوقف شد، ممکن است برای تفکرات لیبرالی در مرحله نظام متوقف شود و برای حرکت از مرحله نظام به سمت تمدن‌سازی رفتن، تسلط تمدن غربی را بپذیرد.
وی گفت: شواهد حاکی است که برخی از سیاسیون کشور اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا حرکت از نظام اسلامی به سمت تمدن اسلامی را در حد شعار قبول دارند و اقدام عملی در این زمینه ندارند.
این کارشناس تاریخی اظهار کرد: الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت، بومی سازی، اقتصاد مقاومتی، جنبش نرم‌افزاری و امثال آن از جمله لوازمی است که رهبر معظم انقلاب برای حرکت به سمت تمدن اسلامی مطرح کردند ولی عملیاتی کردن این منویات بسیار مشکل است‌.
وی اضافه کرد: تمدن یعنی ایجاد ساختارها براساس فرهنگ و به عبارت دیگر تمدن به فرهنگ ما به ازای اجتماعی می‌دهد و در این جهت مدیر نظام اسلامی باید یک دوره کتاب‌های شهید مطهری را خوانده باشد تا بتواند از مرحله نظریه به اجرا سوق یابد.
وی خاطر نشان کرد: شهید سلیمانی شخصیتی است که از نظر اخلاق، منش، شجاعت و تفکر تمدنی مطلوب انقلاب اسلامی بود و در این مسیر گام برداشت و از همین‌رو محبوب قلب‌هاست.
همچنین نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش گفت: دشمن تلاش می‌کرد که منطقه غرب آسیا را دگرگون کند و شرایطی به‌وجود آورد تا اسلام با چهره‌ای غیر واقعی به جهان نشان داده و اماکن مقدسه اسلامی تخریب شود.
حسین‌علی حاجی دلیگانی افزود: تدبیر رهبر معظم انقلاب در سیاست بین المللی نظام اسلامی موجب شد این توطئه خنثی و چهره واقعی اسلام به نمایش گذاشته شود.
وی ادامه داد: اگر نعمت ولایت نبود امروز چهره جهان اسلام به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد کما اینکه به اعتراف سازمان‌های جهانی فقط  ۱۷۰ هزار تروریست  وارد سوریه شدند و در عراق و یمن و دیگر نقاط جهان اسلام توطئه‌های دیگری تدارک دیده بودند.
نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه تصریح کرد: تدبیر امام خمینی (ره) در تشکیل بسیج جهان اسلام با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب عملی شد و با فرماندهی سردار سلیمانی موجب پیروزی‌های بزرگ در جهان اسلام و شکست توطئه دشمن شد.
دومین همایش "فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی و گام دوم" با موضوع "دولت سازی، جامعه‌پردازی، تمدن نوین اسلامی در دهه پنجم انقلاب" پنجشنبه  در تالار شیخ بهایی شاهین‌شهر برگزار شد.
سال گذشته اولین همایش "فلسفه سیاسی انقلاب اسلامی و گام دوم" با حضور یک هزار نفر در اجلاسیه اصلی همایش و ۱۲۰ نفر در کارگاه "امنیت متعالیه" برگزار شد.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =