شبستان حرم هلال بن علی (ع) آران و بیدگل بهره‌برداری شد

کاشان - ایرنا - شبستان حرم محمد هلال بن علی (ع) آران و بیدگل با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان روز پنجشنبه در پنجمین روز دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان و جمعی از مسوولان این شهرستان بهره‌برداری شد.

به گزارش ایرنا، مدیر اجرایی حرم محمدهلال بن علی (ع) در این آیین اظهار داشت: شبستان این حرم با ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا با کمک‌های مردم و خیران در ضلع شمالی حرم مطهر ساخته شده است.

 سید جواد تکیه افزود: این شبستان یکی از کم نظیرترین طرح‌های بقاع متبرکه با ویژگی‌های منحصر به فرد است که طرح ساخت آن از سال ۱۳۸۳ آغاز و امروز بهره‌برداری شد.

وی ادامه داد: شبستان حرم محمدهلال بی علی (ع) دارای ۱۵ گنبد و ۲۰ ستون است که بزرگترین گنبد آن به نام "الله جل جلاله" و ۱۴ گنبد پیرامون آن به نام چهارده معصوم(ع) طراحی و نامگذاری شده است و کل شبستان به دلیل قرار گرفتن مرقد مطهر آیت الله میرزا احمد عاملی از علمای بنام شیعه منطقه به نام همین عالم دینی نامگذاری شده است.

 مدیر اجرایی حرم مطهر حضرت محمدهلال بن علی(ع) خاطر نشان کرد: در طراحی و تزیینات کم نظیر این طرح که مجموعه‌ای کم‌نظیر از معماری سنتی اسلامی و ایرانی است از انواع گچ‌بری، کاشی‌کاری، سفال، شیشه، معرق کاری، نقاشی و آیینه کاری با طرح‌های هندسی متنوع به کار رفته است.

تکیه افزود: این شبستان دارای پنج درب ورودی به نیت پنج تن آل عبا (ع) با طراحی است که باوجود ستون‌های متعدد، هیچ ستونی در راستای درب‌ها مشاهده نمی‌شود.

ضرورت توسعه دیپلماسی گردشگری مذهبی در آران و بیدگل

فرماندار آران و بیدگل نیز گفت: توجه بیشتر به دیپلماسی گردشگری مذهبی در این شهرستان ضروری است، چرا که آران و بیدگل با داشتن ۴۲ بقعه متبرکه، بیشترین آیین‌های مذهبی و عاشورایی را در کشور دارد.

اسماعیل بایبوردی افزود: دیپلماسی گردشگری، یکی از مفاهیم مهم در دنیای نوین است که رونق گردشگری و تبادل مسافر بین کشورها می‌تواند علاوه بر توسعه پایدار، در روابط سیاسی آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌های گردشگری مذهبی در آران و بیدگل ادامه داد: گردشگری مذهبی به عنوان یکی از مهمترین زیرمجموعه های صنعت بزرگ و متنوع گردشگری جهانی از جایگاه ویژه‌ای در رشد اقتصادی کشورها برخوردار است.

به گفته وی، حفظ سلامت و امنیت گردشگران در بقعه‌های متبرکه ضروری است و با تجهیز زیرساخت‌ها و امکانات در این اماکن و جذب گردشگر مذهبی می‌توان به توسعه پایدار این شهرستان کمک کرد.

فرماندار آران و بیدگل با بیان اینکه این شهرستان افزون بر ۳۰۰ روز آفتایی در سال دارد، افزود: ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در امامزادگان آران و بیدگل، علاوه بر کمک به توسعه شهرستان، درآمد پایداری برای بقاع متبرکه ایجاد می‌کند.

بایبوردی خاطرنشان کرد: مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه کشور می‌توانند با ارایه تسهیلات لازم به امامزاده محمد هلال (ع) به عنوان نخستین امامزاده، زمینه راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی را در آران و بیدگل فراهم کنند.

"محمد اوسط" مشهور به هلال علی و محمد هلال که در شب نخست رمضان سال ۱۴ ه‍.ق در مدینه به دنیا آمد، فرزند بلافصل علی بن ابیطالب (ع) و امامه است.

محمد هلال که نسبش از طرف مادر با ۲ واسطه به پیامبر مکرم اسلام (ص) می‌رسد ۲۸ رمضان سال ۶۴ ه‍.ق در آران و بیدگل درگذشت و در همین شهرستان به خاک سپرده شد.

آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر در فاصله ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها