شوراها نقش بسزایی در تصمیمات کشور دارند

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی استانها گفت: با عنایت به جایگاه خاصی که شوراها بر اساس قانون اساسی دارند این مهم نقش بسزایی در تصمیمات کشور دارند.

علیرضا احمدی روز پنجشنبه در سی و نهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها که با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: از آنجایی که از شورای عالی استان‌ها می توان به عنوان مجلس دوم یاد کرده و همین امر و تعامل خوب و ارتباط تنگاتنگ با مجلس شورای اسلامی حائز اهمیت خاصی است در تصمیات کلی نیز نقش مهمی می توان ایفا کرد.

وی افزود:  قالیباف یک مدیر جهادی و انقلابی است و از ابتدای انقلاب در هر جایگاهی قرار گرفته آنجا را متحول کرده است، چه در جنگ، چه در نیروی انتظامی و چه در شهرداری و مجلس منشا خدمات زیادی بودند و هستند.

رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست ما از شما این است که طرح های واصل شده از سوی شورای عالی استان‌ها زودتر مورد بررسی قرار گیرد. دولت در مجلس نماینده پارلمانی دارد و طرح های نمایندگان مجلس نیز بدون نوبت بررسی می شود اما طرح های شورای عالی استان ها درگیر بوروکراسی اداری شده و بلاتکلیف می ماند.

احمدی ادامه داد: اگر شورای عالی استان‌ها در حوزه اختیارات خود طرح به مجلس می آورد باید همتراز با طرح های دولت و مجلس بررسی شود تا شورای عالی استان‌ها به وظیفه ذاتی خود عمل کرده باشد. در غیر این صورت آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد که عملکرد مناسبی در این جایگاه نداشته ایم.

وی افزود: یک بوروکراسی شدید در مجلس برای وصول و بررسی طرح های شورای عالی استان ها وجود دارد و در گذشته نیز وجود داشته است. بنابراین درخواست داریم که در آیین نامه اصلاحاتی صورت گیرد که طرح های شورای عالی استان ها، لوایح دولت و طرح های نمایندگان مجلس در نوبت های جداگانه و مختص خود بررسی شود.

احمدی اظهار داشت: در اصل هفتم قانون اساسی شورا به عنوان یک رکن نظام در حوزه تصمیم گیری و اداره امور کشور است. در اصل ۱۰۰ قانون اساسی نیز وظیفه نظارتی بر عهده شورا گذاشته شده است. بنابراین ما باید در مورد اصل هفتم نیز مذاکراتی با شورای محترم نگهبان داشته باشیم.

رئیس شورای عالی استان ها تصریح کرد: ما پیگیری کردیم و با مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مذاکره کردیم تا در سیاست های کلان نظام و برنامه هفتم توسعه نیز به جایگاه شوراها اشاره شود.

وی افزود: درخواست دیگر ما تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی است. چرا که اکنون در شهرها و روستاها کسی پاسخگوی مشکلات نیست. در همین استان خوزستان دیدیم که بعد از سیل و آب گرفتگی هیچ کس مسئول و پاسخگو نبود اما اگر این طرح تصویب شود بسیاری از بوروکراسی های اداری از بین می رود و تکلیف مدیریت شهرها و روستاها مشخص می شود.

احمدی اظهار کرد: کشور از اجزای به هم پیوسته یعنی شهر و روستا تشکیل شده است و مدیریت شهرها و روستاها بر عهده شوراها، شهرداران و دهیاران است که از این جهت در مدیریت کشور سهیم هستند.

رئیس شورای عالی استان ها تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که شهرها و روستاها اجزای کشور هستند. از این رو هر عضوی از کشور که مشکلی داشته باشد باید تمام کشور را برای از بین بردن مشکل آن عضو بسیج کرد.

وی با اشاره به سامانه ملی ثبت تخلفات و شکایات مردمی شورای عالی استان‌ها گفت: از آنجایی که تاکید بر این بود که بعد نظارتی شورای عالی استان ها تقویت شود، این سامانه را با حضور رئیس قوه قضاییه رونمایی کردیم و در تلاش هستیم تخلفات و شکایات مردمی را احصا کرده و به آنها رسیدگی کنیم.

احمدی با بیان اینکه رمز موفقیت در کشور ابتدا داشتن اطلاعات و سپس عملیات است گفت: ما در راستای جمع آوری اطلاعات سامانه جامع شوراهای اسلامی سراسر کشور را راه اندازی کردیم و اکنون با تلاش زیادی توانستیم اطلاعات اعضای شوراهای شهر و روستا و دهیاران و شهرداران را احصا کرده ایم و اکنون یک بانک جامع اطلاعاتی از اعضای شوراها، شهرداران و دهیاران داریم.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: اصل ۱۰۳ قانون اساسی اعلام می کند که کلیه بخشداران، فرمانداران و استانداران و کلیه مقاماتی که از سوی دولت منصوب می شوند ملزم به رعایت تصمیمات شوراها هستند. اما اکنون برعکس شده است و فرمانداران و بخشداران و استانداران به شوراها تحکم می کنند. این تناقض در قوانین است و باید قانون شوراها دوباره بررسی شده و این تناقضات حل شود.

وی اظهار داشت: یکی از مسائل همین شغل نبودن شوراها است، با اینکه شورا افتخاری است اما هیچ عضو شورا نمی‌تواند پست بگیرد و نامزد انتخابات مجلس شود و اگربخواهد اینکار را انجام دهد باید استعفا دهد.

احمدی بیان داشت: ما ۱۱ شورای راهبردی در شورای عالی استان ها تشکیل دادیم که امروز ۵۳ نفر از نمایندنگان مجلس و ۳۵ نفر از معاونین وزرا و مدیران دولتی عضو این شوراهای راهبردی هستند.

رئیس شورای عالی استان ها گفت: با توجه به اینکه ما باید در کمیسیون های مجلس شرکت کنیم و برای طرح هایی که به مجلس ارسال می کنیم می خواهیم یک کمیته مشترک با مجلس داشته باشیم تا زمانی که طرح به مجلس ارسال می کنیم کارشناسی بیشتری شود و مسائل را بهتر برطرف کنیم ...

وی با اشاره به کم بودن بودجه شوراها گفت: بودجه ما کفاف رتق و فتق امور شوراها را نمی دهد. بنابراین از مجلس درخواست داریم که در این زمینه کمک های لازم را انجام دهد و ردیف بودجه ای هم برای شوراهای فرادست پیش بینی شود.

احمدی افزود: ما قوانین خوبی در کشور داریم اما ضمانت اجرایی ندارد. برای مثال لایحه بودجه قبل از ارسال به مجلس باید در اختیار شورای عالی استان ها قرار گیرد اما اجرا این قانون اجرا نمی شود.

وی گفت: ما تقاضا داریم به جامعه شورایی که تاثیر گذار در امورات کشور است توجه ویژه داشته باشید. امروز شورای عالی استان‌ها در مناسبات کشور تاثیر گذار است و از شما می خواهیم بیشتر به ارتقا جایگاه شوراها کمک کنید تا بتوانیم در حل  مشکلات کشور تاثیر گذار باشیم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha