۱۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۱
کد خبرنگار: 1024
کد خبر: 84211051
۳۰ نفر

برچسب‌ها

ابرهای سیاه بر فراز آسمان آبی ساوه

ساوه -ایرنا- ساعت ۱۲ شب پنجشنبه پانزدهم بهمن؛ سکوت بر شهر مستولی است و چراغ بیشتر خانه ها خاموش، اما صدای زیر و بم ساز و دهل و هلهله عده ای خواب را از چشمان اهالی می رباید؛ عروسی آن هم در این شرایط و این وقت شب؟

 به گزارش ایرنا، دیشب ساکنان یکی از خیابان های شهر ساوه با صدای ساز و دهل و سر و صدای حاضران در مراسم عروسی تا پاسی از بامداد خواب نداشتند و شاهد چوبی کشی و شاباش کنان افراد بودند.

در وسط یکی از کوچه ها که ۲ طرفش را مسدود کرده بودند پایکوبی می کردند و طبال هم شورانگیزانه بر طبل شادانه می کوبید اما دریغ که آنها نمی دانستند شاید این شادی و خنده های لحظه ای در روزها و هفته های آینده اشک خیلی ها را در آورد.

بله؛ باز هم مراسم عروسی آن هم بدون رعایت هیچ گونه پروتکل بهداشتی و دریغ که این مردم عبرت نمی گیرند و فراموش کردند که همین چند روز پیش یک فرد کرونایی چگونه با حضور در مراسمی باعث ابتلای ۱۲ نفر در ساوه شد.

متاسفانه دیشب با وجود صدای گوشخراش آواز دهل، هیچ مرجع نظارتی وجود نداشت که تذکر و هشداری دهد تا حساب کار دست این افراد بی مبالات در قبال رفتار غیرمسئولانه شان بیاید.

همانگونه که مراسم های عروسی ظرفیت بالفعلی برای اشاعه هرچه بیشتر ویروس کرونا است، حضور افراد در آیین های عزا و ختم متوفیان نیز دقیقا همین قابلیت را دارد و لازم است مردم تا برچیده شدن بساط این ویروس مهلک و قطع نهایی زنجیره انتقال از حضور در چنین مناسبت هایی که خروجی نهایی تنها می تواند به ورق خوردن خاطراتی تلخ و جاری شدن اشک ها شود، خودداری کنند.

 تشکیل صف های طولانی مقابل برخی فروشگاه های زنجیره ای شهر ساوه برای دریافت برخی اقلام مورد نیاز را هم نباید نادیده گرفت زیرا در این تجمع ها هرگز پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود.

ساوه «زرد» شد؛ خطر وضعیت «قرمز» هم وجود دارد

صبح امروز معاون بهداشتی و سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه در گفت و گو با ایرنا، خبر از بازگشت وضعیت زرد کرونایی به شهرستان داد در حالی که هنوز چند روزی نیست که دلخوش به آرامش «آبی» شدیم.

دکتر «محمود کریمی» اظهار کرد:  پاساژ گردی، ترددهای غیر ضروری درون شهری، دورهمی های خانوادگی، و عادی انگاری بعد از اعلام شرایط آبی ساوه به اوج خود رسیده و بیم آن می رود که در برابر پاتک کرونا، گل های دقیقه نودی دریافت کنیم.

وی تاکید کرد: برخی بیماران مبتلا متاسفانه بدون در نظر گرفتن مسئولیت های اخلاقی و اجتماعی با حضور در اماکن و وسایل نقلیه عمومی زمینه شیوع بیشتر ویروس کووید۱۹ را مهیا کرده اند.

دکتر کریمی افزود: همانطور که پیش تر بارها تاکید کردیم، رفتار این ویروس متاثر از کنش ما است و با ادامه این روند حتی قرمز شدن ساوه و تعطیلات مجدد ۲ هفته ای شهر دور از انتظار نیست.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه اظهار داشت: حضور در اماکن عمومی، برگزاری اجتماعات بدون رعایت ماسک و فاصله گذاری و سایر رفتارهای غیر مسئولانه و عادی انگاری باعث جهش ساوه به سکوی قرمز خواهد شد.

وی با اشاره به ایام پایانی سال و تحرک طبیعی بازار و بساط خریدهای شب عید شهروندان، گفت: وضعیت ساوه از حیث شیوع کرونا به شدت شکننده است و باید از هم اکنون تدبیری برای آن روزها اتخاذ شود.

وی تاکید کرد: برگزاری مراسم و تجمعات غیرمجاز به هر بهانه ای باعث اوج گرفتن مجدد و بی رحمانه ویروس کرونا در ساوه می شود و مشاهدات ما نیز نشان می‌دهد اگر قبلا هر فرد مبتلا به طور متوسط سه نفر را  آلوده می کرد اما امروز قدرت سرایت این ویروس به هفت نفر به ازای هر مبتلا افزایش یافته است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه در ادامه، اظهار کرد: توصیه و خواهش اکید ما ساده است و آن هم پرهیز از برگزاری هر گونه تجمع، مراسم و دورهمی خانوادگی و استفاده دائمی از ماسک در اماکن عمومی و  بیرون منزل و همچنین شست و شوی مکرر دست ها و حفظ فاصله اجتماعی است.

دکتر کریمی گفت: امیدوارم این تغییر رنگ که یک زنگ خطر جدی محسوب می شود، همه ما را از خواب عادی انگاری بیدار کند.

وی همچنین بر این باور است که در بازگشایی ها تالارها با این شکل و ظرفیت و نیز برگزاری و راه اندازی نمایش و برنامه های هنری در سالن های شهر ساوه احساسی عمل شده و در یک کلام «میکروفون را دست ویروس داده ایم».

بر اساس اعلام دانشکده علوم پزشکی ساوه از آغاز شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفند پارسال تاکنون ۱۳ هزار و ۱۸۴ نفر در این شهرستان و زرندیه مبتلا شدند که از این تعداد ۳۲۳ نفر جان خود را از دست دادند.

فقط در شبانه روز منتهی به آخر وقت روز گذشته، ۱۵ نفر در این مناطق با تایید نتیجه آزمایش ها به کرونا مبتلا شدند که این شیب صعودی زنگ خطر جدی برای اوج گیری و پیک چهارم پاندمی کووید۱۹ محسوب می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها