بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار به راه‌های کردستان اختصاص یافت

سنندج - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در حوزه‌های راه‌های کردستان ابلاغ اعتبار شد که ۱۰ هزار میلیارد ریال آن به بخش توسعه و مابقی در حوزه نگهداری و راه روستایی اختصاص داده می‌شود.

به گزارش ایرنا، خیرالله خادمی روز پنجشنبه در یازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه کردستان، که با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، اظهار داشت: این اعتبار هشت درصد اعتبارات حمل و نقل کشور را شامل می‌شود که به لحاظ مساحت استان عدد بالایی است و رشد چند برابری دارد.

وی اضافه کرد: یکی از طرح‌های مهم کردستان راه‌آهن تهران - همدان - سنندج است که ۶ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای آن ابلاغ شده و زیرسازی ۱۵۱ کیلومتر آن تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به حدف برخی موانع ریل‌گذاری این خط‌آهن در کیلومتر ۲۱، یادآور شد: عملیات ریل‌گذاری از دیروز سرعت گرفته و ۴۹ کیلومتر این مسیر ریل‌گذاری شده است.

خادمی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته ۱۰هزار میلیارد ریال در این طرح کمک شده و از سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شده و تلاش ما این است تا بهار سال آینده ریل‌گذاری به اتمام برسد، افزود: اردبیل، آذربایجان شرقی و کردستان سه استانی است که تا پایان دولت به شبکه ریلی متصل می‌شود.

بهره‌برداری از جاده سنندج - مریوان در بهار ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به خدمات دولت در توسعه حمل و نقل جاده‌ای گفت: کردستان با ۳۴۰ کیلومتر بیشترین سهم را در بین پنج استان در مسیر کریدور بزرگراهی غرب کشور، دارد.

"خادمی" طول این بزرگراه را یک هزار و ۴۷۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: ۹۰۰ کیومتر از این میزان در برنامه ساخت است که این طرح هم بهار سال بعد به بهره‌برداری می‌رسد.

وی به تلاش برای تسهیل دسترسی مردم کردستان به مرکز کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر از تهران تا سنندج به غیر از هشت تا ۱۰ کیلومتر واقع در گردنه صلوات ‌آباد چهار خطه بوده و افزایش ظرفیت، توسعه و دسترسی ایمن را فراهم کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به ادامه این مسیر تا مرز باشماق اشاره کرد و گفت: برای جاده سنندج - مریوان ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال آن نقد بوده است.

وی با بیان اینکه مسیر ۵۲ کیلومتری این محور هم بهار سال آینده افتتاح می‌شود، اضافه کرد: تاکنون ۴۴ کیلومتر این مسیر آسفالت شده است.

به گزارش ایرنا، افتتاح پارک کوهستانی ۲۰ هکتاری "کوچکه ره‌ش" سنندج و پیاده راه فردوسی سنندج و شرکت در مراسم پلاک‌کوبی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو از برنامه‌های سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر به کردستان است.

همچنین ۱۴۶ کیلومتر راه روستایی در سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در کردستان به بهره‌برداری می‌رسد.

نشست با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان، حضور در صداوسیمای مرکز کردستان، بازدید از مراحل ساخت سریال تاریخی سنجرخان، بازدید از پروژه در حال احداث راه آهن همدان – سنندج، بازدید از عملیات اجرایی احداث چهار هزار و ۳۰۰  هکتار باغات مثمر در پایاب سد آزاد از دیگر برنامه های سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در کردستان است.

این ششمین سفر محمد باقر نوبخت به کردستان است و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در این سفر ۲ روز مهمان استان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha