مقام اسلامی روسیه: ترکیبات واکسن «اسپوتنیک وی» برای مسلمانان حلال است

مسکو - ایرنا- «الدار علاالدینوف» معاون اداره دینی مسلمانان روسیه اعلام کرد که سازندگان واکسن اسپوتنیک وی اطمینان داده اند که در ترکیب این واکسن هیچ چیز ممنوعه برای مسلمانان وجود ندارد و این واکسن حلال است.

به گزارش ایرنا، معاون اداره دینی مسلمانان روسیه امروز (پنجشنبه) به خبرگزاری ریانووستی گفت: از سازندگان واکسن اسپوتنیک وی نامه دریافت کردیم که در این واکسن ژلاتین ساخته شده از گوشت خوک و هیچ جزئی ساخته شده از اجزای بدن انسان وجود ندارد.

به گفته علاالدینوف، در واقع با اطمینان می توانیم بگوییم که هیچ چیز ممنوع و حرام از نظر اسلام در اسپوتنیک وی وجود ندارد.  

این مقام اسلامی روسیه خاطرنشان کرد که از سازندگان واکسن اسپوتنیک وی درباره ترکیب این واکسن سوال شد و هفته آینده نیز نشست مشترکی بین علمای اسلامی روسیه و نمایندگان مراکز علمی سازنده واکسن ضدکرونا برگزار خواهد شد.

علاالدینوف خاطرنشان کرد که علمای اسلامی روسیه در حال تنظیم فتوایی در مورد واکسن کرونا هستند.

به گزارش ریانووستی به نقل از یک مقام اداره مسلمانان جمهوری تاتارستان، برخی از مسلمانان از ترکیب واکسن اسپوتنیک وی ابراز نگرانی کرده بودند و مخصوصا از امکان استفاده از ژلاتیم خوکی در واکسن نگران بودند. 

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» نخستین واکسن ضدکرونا در جهان است که در ماه اوت در روسیه ثبت شده است و تاکنون در بیش از ۱۶ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است و تعدادی از کشورها نیز برای خرید یا تولید مشترک این واکسن با مسکو قرارداد امضا کرده اند.

به گزارش ایرنا از مسکو، جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته شانزدهمین کشور بود که این واکسن با درجه کارایی بیش از ۹۴ درصد را به ثبت رساند.

چند روز پیش "کریل دیمیتریف" رئیس "صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم" روسیه در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس اعلام کرد که بزودی واکسن اسپوتنیک وی در ۲۵ کشور به ثبت خواهد رسید و روند تقاضای کشورها برای این واکسن رو به افزایش است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و موسسه گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه که در تهیه  «اسپوتنیک وی» مشارکت دارند روز سه شنبه با استناد به گزارش مجله پزشکی «لنست» اعلام کردند که هیچ گونه عوارض جدی در آزمایش های فاز سوم واکسن «اسپوتنیک وی»  مشاهده نشده است و این واکسن با کارایی ۹۱.۶ درصد می تواند برای دو سال و یا بیشتر مصونیت ایجاد کند.

وزیر بهداشت روسیه هم اعلام کرد که نتایج آزمایشات "اسپوتنیک وی" اثربخشی بالای این واکسن را نشان می دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد در تحقیقات گروه داوطلبین از سنین ۶۰ تا ۸۷ سال شرکت کردند که نتایج قابل توجهی را برای این گروه سنی نشان داد. تعجب آور است که کارایی اسپوتنیک وی در بین افراد مسن  با گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال (۹۱.۸درصد) قابل مقایسه است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: انتشار نتایج تحقیقات در مورد واکسن ضدکرونای اسپوتنیک وی در مجله معتبر پزشکی «لنست» بطور متقاعد کننده ای نشانگر کارایی بالا و اطمینان از این واکسن است.

به گزارش ایرنا، پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران درباره انتشار نتایج تحقیقات درباره واکسن اسپوتنیک وی در مجله لنست گفت: این مقاله بسیار مهمی است که درجه بالای اطمینان واکسن روسی را نشان می دهد.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که انتشار این مقاله نشریه پزشکی، صحیح بودن اقدام روسیه برای ثبت سریع واکسن اسپوتنیک وی را تایید کرد.  

مجله معتبر پزشکی  لنست روز سه شنبه در مقاله ای به بررسی سومین مرحله از آزمایشات بالینی واکسن «اسپوتنیک وی» پرداخته است و نتیجه نهایی مقاله مشخص می کند که این مطمئن و موثر بوده و حفاظت و ایمنی کامل در مقابل موارد سخت بیماری کووید- ۱۹ را تضمین می کند.

در این مقاله آمده است ایمونولوژیست های روسی به ماه ها تحقیق و ۱۹ هزار و ۸۶۶ داوطلب برای تکمیل آزمایشات بالینی فاز سوم نیاز داشتند تا کارایی ۹۱.۶ درصد تایید شود.

کشف مهم دیگر در باره این  واکسن، ایمنی زایی از تزریقات روسی است:  ۱۴ هزار و ۹۶۴ داوطلب که واکسن واقعی «اسپوتنیک وی» تزریق کردند، نسبت به کسانی که بیماری کووید ۱۹ شان بهبود یافته است ۱.۳ تا ۱.۵ برابر آنتی بادی بیشتر در مقابل ویروس کرونا در بدنشان شکل گرفت. در طول تحقیقات  جهار و ۹۰۱  شرکت کننده دارونما گرفتند، همانطور که طبق قوانین آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ معمول است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha