استاد حوزه: بی‌ادبی و اهانت، خلاف سیره نبوی و علوی است

قم- ایرنا- آیت الله سید محمد سجادی از فقهای برجسته حوزه علمیه قم گفت: بی‌ادبی، اهانت، دروغ، تهمت و متهم کردن دیگران به فساد و فحشا بدون مدرک، خلاف صریح دین اسلام، قران کریم و در تضاد کامل با سیره علوی و نبوی است.

استاد حوزه علمیه قم روز پنجشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در نشست تصویری با مداحان اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان، حائز نکات بسیار کلیدی و برجسته ای بود که باید همه مسئولان و صاحبان تریبون آنها را مورد توجه قرار دهند.

سجادی گفت: رعایت ادب اسلامی در کلام و رفتار از تاکیدات اصلی دین مبین اسلام و سیره انبیاء و اولیای الهی است و همه باید به سخنان رهبر معظم انقلاب توجه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با حکومت های دیگر از نظر ماهیتی و اهداف متفاوت است، همانگونه که امام راحل و رهبر معظم  انقلاب، بارها فرمودند، در این نظام باید خلق عظیم نبوی، رعایت ادب اسلامی، رحمت، رفاقت و همدلی و احترام به دیگران حکمفرما باشد.

آیت الله سجادی اظهار داشت: متاسفانه برخی یا اسلام و سیره علوی و نبوی را خوب درک نکردند و یا اینکه مطیع امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیستند، این افراد با برخی تندروی ها و حرکت های ضد اخلاقی خود، فقط بر اساس یک شایعه ، مسئولان نظام را به فساد و خیانت و فحشا متهم می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که  ریختن آبروی مومن، چه در تربیون های رسمی و یا در فضای مجازی بدون دلیل، مدرک و سند، عذاب الیم و عظیم دارد.

*تلاش عده ای برای ناامیدی مردم

آیت الله سجادی ادامه داد: مگر ما معتقد نیستیم که خداوند ستارالعیوب است و عیوب ما را می پوشاند، پس چرا ما به جای تمرکز و تمسک بر صفات الهی، با نشر مطالب دروغ و بی اساس علیه دیگران، باعث تشویش اذهان عمومی و ناامیدی مردم نسبت به نظام و اسلام می شویم؟

عضو سابق دیوان عالی کشور گفت: تا زمانی که تخلفات فردی در دادگاه صالحه ثابت نشود، نمی توان به او اتهام زد، ولی مشاهده می شود، افراد بدون اینکه حتی به دادگاه رفته باشند، با بداخلاقی برخی صاحبان تریبون در فضای مجازی و غیرمجازی، متهم به فساد می شوند،  این مساله مصداق ریختن آبروی مومن، اشاعه فحشا و گناه کبیره است.

آیت الله سجادی اظهار داشت: اگر ما با سخنان خود کاری کنیم که مردم به نظام ناامید شوند، به صورت قطعی مسئول هستم، وقتی همه مسئولان نظام را به فساد وخیانت متهم می کنیم، مردم پیش خود می گویند، اینها سر ما کلاه گذاشتند و سخنان آنها فقط شعار بود، آیا گناهی بالاتر از این وجود دارد؟

*دستگاه قضایی با جدیت برخورد کند

استاد برجسته حوزه علمیه قم سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب را فصل الخطاب خواند و از مسئولان و دستگاه قضایی خواست، با قاطعیت و جدیت با افراد خودسر که ادب و نزاکت اسلامی را در گفتار خود رعایت نمی کنند و رجال نظام را بدون دلیل به فساد و خیانت متهم و باعث ناامیدی و یاس مردم می شوند، برخورد کنند.

آیت الله سجادی ادامه داد: اگر ادب و اخلاق اسلامی را در سخن گفتن رعایت کنیم، نظام  و مردم آرامش پیدا می کنند، اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم باید همه از انبیا و اولیای الهی و امام راحل، رهبر معظم انقلاب و علمای بزرگ درس بگیرم.

وی گفت: در انتخابات هر گونه تبلیغ، ترویج و نشر برای کسب رای، جایز نیست، باید اصول اسلامی و دینی را رعایت کنیم و موفقیت خود را در گرو تخریب و نابودی دیگران ندانیم.

آیت الله سجادی با اشاره به خطبه های آتشین حضرت زهرا س گفت: با وجودی که این خطبه ها در سخت ترین شرایط  از نظر فضای اجتماعی و سیاسی آن دوران ایراد شده بود، ولی یک کلمه بی ادبی، خلاف منطق و اخلاق در آن وجود ندارد و سراسر این خطبه، اخطار، نصیحت، اخلاق و منطق است، آیا ما نباید الگو بگیریم؟

*ضرورت توجه جدی به سخنان رهبر معظم انقلاب

وی با اشاره به دهه فجر انقلاب اسلامی و سالروز پیروزی انقلاب گفت: انقلاب اسلامی به تعبیر حضرت امام راحل، انفجار نور بود و امید است همه ما با تبعیت از رهبر معظم انقلاب و سیره امام راحل، در مسیر خدمت صادقانه به مردم گام برداریم.

وی ادامه داد: سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان، حائز نکات بسیار کلیدی و برجسته ای بود که باید همه مسئولان و صاحبان تریبون آنها را مورد توجه قرار دهند.

آیت الله سجادی بیان داشت: قرآن کریم چندین بار پیامبر اسلام را مخاطب قرار داده و فرمودند" شما همیشه بدی را با خوبی پاسخ دهید، چه بسا این برخورد خوب شما، باعث شود دشمنان نیز به دوستان شما تبدیل شوند".

وی ادامه داد: این مساله در سیره علوی و نبوی و علمای بزرگ اسلام موج می زند که همیشه بدی ها را با سخنان خوب و نیکو پاسخ می دهند، اولیا و انبیای الهی با وجود جهالت مردم آن زمان، چنان با خلق عظیم و رافت و مهربانی با مردم سخن می گفتند که همه جذب آنها می شدند.

*امام و رهبری الگوی رعایت ادب اسلامی

آیت الله سجادی که از مبارزان و یاران حضرت امام راحل در دوران انقلاب است، با ذکر خاطره ای از امام راحل گفت: در زمان بازگشت از پاریس بنده، شهید مطهری و آیت الله پسندیده برادر بزرگتر امام همراه ایشان بودیم، با وجودی که میلیون ها انسان و صدها دوربین و رسانه منتظر پیاده شدن امام را هواپیما بودند، ولی ایشان جلوتر از برادر بزرگتر خود از هواپیما پیاده نشدند و این مصداق همان ادب اسلامی و احترام به بزرگترها است.

وی ادامه داد: در فرانسه امام راحل هم در گفتار و هم کردار، چنان با ادب، لطافت و مهربانی برخورد می کرد که وقتی ایشان عبور می کردند برخی می گفتند گویا "عیسی مسیح" آمده، این برخورد امام راحل بر اساس دستورات قرآنی است که می فرمایند "حتی باید با آنهایی که غیر از خداوند را می پرستند نیز با ناسزا، بی ادبی و بداخلاقی برخورد نکنید" .

سجادی بیان داشت: متاسفانه امروز در عرصه سیاسی کشور، عده ای به محض پیدا کردن تریبون، چشمان خود را بسته و دهان به هر ناسزایی باز می کنند و کوچک و بزرگ، مسئول و غیر مسئول همه را مورد هجمه و حمله قرار می دهند.

وی ادامه داد: از دستگاه قضایی انتظار می رود با کسانی که خلاف سخنان رهبر معظم انقلاب عمل می کنند، با جدیت برخورد کند که هر گونه که دوست دارند در مورد دیگران قضاوت و اظهار نظر نکنند.

آیت الله سجادی بخش دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب پیرامون تکثیر نسل را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: مسئولان بویژه دولت و مجلس باید سازکار این موضوع را بررسی و شرایط را برای افزایش جمعیت فراهم کنند، با وضعیت فعلی و این درآمدهای کنونی، واقعا مردم حتی توان بزرگ کردن یک بچه را ندارند./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها