۱۶ بهمن ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- جنب و جوش مردم در ماه های پایانی سال و افزایش تردد در خیابان ها و مراکز عمومی خبر از این می دهد که مواجهه با ویروس کرونا به یک موضوع روزمره زندگی تبدیل شده است و شاید همین تفکر بار دیگر ما را به روزهای سخت هراس و دلهره از شیوع و همه گیری این ویروس بازگرداند.

اکنون که تا حدود زیادی زندگی به روال عادی بازگشته و با تولید انبوه اقلام بهداشتی و در دسترس بودن برخی داروها و تست های آزمایشگاهی، تب تند ابتلای افراد به بیماری کووید ۱۹ فروکش کرده است آنچه بیش از هر چیز باید با اهمیت تلقی شود این است که هنوز راه های نرفته بسیاری برای نابودی کامل بیماری وجود دارد و ساده انگاری و کم توجهی می تواند آثار و تبعات زیانباری به همراه داشته باشد.

بنابر بر اعلام دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمان استان های مختلف تعداد افرادی که هر روز تحت آزمایش تست کرونا قرار می گیرند افزایش یافته و به تبع آن شناسایی افراد مبتلا نیز از دقت بیشتری برخوردار شده است و همچنان وضعیت کرونایی در سراسر کشور شکننده بوده و امکان دارد ما را به وضعیت نارنجی و قرمز بازگرداند.

همچنین تاکید شده که با توجه به شکننده بودن شرایط کرونایی در صورت بی توجهی  و غفلت به پروتکل های بهداشتی شاهد اوج بیماری خواهیم بود به همین خاطر از عموم مردم درخواست شده به نکات بهداشتی پایبند باشند تا از وقوع پیک بعدی بیماری جلوگیری شود.

در گزارش امروز بر اساس اطلاعاتی که ستاد مقابله با ویروس کرونا در نقاط مختلف کشور و دانشگاه های علوم پزشکی در اختیار رسانه ها قرار داده اند در استان زنجان در زمان حاضر با توجه به روند تدریجی کاهش ابتلا به کرونا ۱۵۲ بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند که هشت مورد از این آمار مربوط بستری های روز گذشته است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون یک‌هزار و ۱۳۹ نفر در استان زنجان جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند که ۲ نفر از آنان مربوط به آمار روز گذشته است.  

بر این اساس در زمان حاضر شمار مبتلایان و بستری ها در بیمارستان‌های این استان که به جز شهر زنجان دیگر شهرها در وضعیت آبی قرار دارند، روند نزولی به خود گرفته که برای کنترل هر چه بهتر این بیماری، همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی عموم امری مهم و ضروری است.

وضعیت پایدار شیوع کووید ۱۹ در استان اردبیل نیز با فوت یک فرد مبتلای دیگر و بستری شدن ۲۵ بیمار مبتلای جدید در شبانه روز گذشته ادامه یافته است که در صورت بی‌توجهی شهروندان، تبعات خطرناکی را به دنبال خواهد داشت و مردم نباید گرفتار عادی‌انگاری بیماری شوند.

اکنون ۱۰ شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت، گرمی، مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و ۲ شهرستان خلخال و پارس‌آباد در وضعیت زرد قرار دارند و مجموع فوتی‌های کرونا در استان اردبیل در ۱۱ ماه گذشته با جان باختن یک فرد مبتلای دیگر در شبانه روز گذشته، یک‌هزار و ۳۵۹ نفر اعلام شده است.

همچنین روند بستری همزمان بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل که طی چند روز اخیر در حال افزایش بود، متوقف شده و هم‌اکنون ۱۷۴ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند.

بنابر اعلام شبکه بهداشت و درمان تایباد در استان خراسان رضوی نیز با کاهش رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری شرایط از سوی مردم، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان که اکنون در وضعیت آبی قرار دارد، رو به افزایش است.

در ۲ هفته گذشته مورد فوتی ناشی از این بیماری در این شهرستان ثبت نشده و در حال حاضر چهار بیمار کرونایی در بخش عفونی بیمارستان خاتم الانبیا (ص) شهر تایباد بستری هستند. 

سازمان بسیج جامعه پزشکی استان بوشهر نیز اعلام کرد که با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی میزان درصد مراجعان به بیمارستان ۷۰درصد، بستری‌ها ۶۰ درصد، موارد مثبت ۶۹ درصد و جان باختگان ناشی از کرونا در این استان ۷۵ درصد کاهش یافته است.

اما بشنوید از شیراز که شمار مناطق زرد (خطر متوسط) شیوع ویروس کرونا در فارس که در هفته جاری چهار شهرستان بود، بر اساس آخرین رنگ‌بندی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اکنون به ۱۸ شهرستان یعنی نیمی از شهرستان‌های استان رسیده است.
همچنین ۱۸ شهرستان استان فارس در وضعیت آبی(کم خطر) شیوع ویروس کرونا قرار دارند و هیچ کدام از شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی و قرمز نیستند.
شهرستان‌های دارای وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا شامل لارستان، اوز، خنج، لامرد، قیروکارزین، جهرم، خفر، استهبان، نی‌ریز، بختگان، ارسنجان، پاسارگاد، خرمبید، سپیدان، بیضا، ممسنی، کازرون و کوه‌چنار هستند.
علاوه بر این شهرستان‌های شیراز، زرقان، مرودشت، بوانات، سرچهان، آباده، اقلید، خرامه، سروستان، داراب، زرین‌دشت، فسا، کوار، فیروزآباد، فراشبند، گراش، مهر و رستم در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
مسوولان ستاد مقابله با کرونا در فارس بارها از خطر آغاز موج چهارم این ویروس در استان سخن گفته اند و از مردم خواسته اند از کرونا غافل نشوند و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم نسبت به افزایش آمار مبتلایان به کرونا هشدار داده و اعلام کرده است: ۹ شهر خوزستان شامل اهواز، دزفول، آبادان، شوشتر، کارون، شادگان، رامهرمز، بهبهان و اندیمشک در وضعیت زرد کرونا قرار گرفتند.

کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان نیز اعلام کرد: ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان کسی را در این استان نگرفته و بر این اساس از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد جانباختگان این بیماری ۸۹۲ نفر باقی مانده است. 

مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تاکنون به ۲۲ هزار و ۸۶۴ نفر رسیده و ۱۱۳ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و ۱۶ هزار و ۶۹ نفر تاکنون به صورت سرپایی درمان شدند.

طبق اعلام این کمیته، موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در این استان به هفت هزار و ۲۰۵ نفر رسید.

دانشگاه علوم پزشکی مرکز آذربایجان‌شرقی نیز از روند کاهشی تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا در این استان خبر داد و اعلام کرد: میانگین آمار فوتی های روزانه استان در هفته جاری چهار نفر بوده است.

در هفته جاری آمار بستری های کرونایی در آذربایجان شرقی حدود ۴۵۰ نفر و تعداد فوتی ها نیز ۳۰ نفر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم در خبری اعلام کرد تاکنون ۳۰ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها و مراکز درمانی گیلان بستری شدند.

دکتر ارسلان سالاری افزود: خوشبختانه شیوع بیماری کرونا در پیک دوم و سوم را در گیلان نداشتیم و هم اینک نیز تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در حد کنترل است.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز وضعیت کرونایی اینگونه اعلام کرد که با افزوده شدن ۲۷ کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به۲۷ هزار و۳۳۳ نفر رسیده است و هم‌اینک ۷۶بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

همچنین در شبانه روز گذشته با افزوده شدن ۲ فوتی کرونا شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۵۶ نفر رسیده است.

اما وضعیت کرونایی آران و بیدگل را از زبان فرماندار این شهرستان جویا می شویم که گفت: این شهرستان در پی افزایش مراجعه‌های سرپایی با علایم بیماری کووید ۱۹ به مطب پزشکان و درمانگاه‌ها در وضعیت زرد کرونا قرار گرفت و از روز شنبه ۱۸ بهمن ماه محدودیت‌های متناسب با این وضعیت اعمال خواهد شد.

اسماعیل بایبوردی با بیان اینکه تغییر وضعیت کرونایی از آبی به زرد زنگ خطری برای آران و بیدگل است، افزود: از پس فردا (شنبه) برخی محدودیت‌های کرونایی متناسب با وضعیت زرد این شهرستان اعمال می‌شود و چنانچه مردم و مسوولان در رعایت دستورالعمل‌ها و اعمال محدودیت‌ها مماشات و سهل‌انگاری کنند، بازگشت به وضعیت پرخطر، قرمز و بحرانی کرونا دور از انتظار نیست.

دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز از ابتلای ۶۴ هزار و ۳۲۱ شهروند این استان از ابتدای شیوع کرونا تا ۱۴ بهمن ماه به ویروس کرونا خبر داد و اعلام کرد: تاکنون ۱۹۰ هزار و ۱۰۳نمونه تست مخاطی کرونا به آزمایشگاه های تشخیص استان ارسال شده است و تاکنون یک هزار و ۳۲۵ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تایید ستاد استانی مدیریت کرونا، شهرستان های بروجرد، کوهدشت، دورود، پلدختر، رومشکان و چگنی در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند و شهرستان های زرد لرستان شامل خرم آباد، ازنا، الیگودرز، دلفان و سلسله هستند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران نیز در خبری با بیان اینکه در این استان کمبود تخت برای مبتلایان به کرونا نداریم، گفت: طراحی منظمی برای لجستیک تخت های بیمارستانی انجام شده و حتی در موج های شدید شیوع کرونا هم کمبود تخت نداشتیم.

علیرضا زالی درباره وضعیت کرونایی شهرستان پردیس توضیح داد: آمار ابتلا به این ویروس در شهرستان پردیس ۱.۳ درصد اعلام شده که نشان از کنترل خوب بیماری در پردیس است.

وی ادامه داد: گزارش های خوبی از سوی مسئولان پردیس درباره کنترل ویروس ارائه شد که بر این اساس طی ۱۰ روز گذشته فوتی کرونایی نداشتند و وضعیت کنونی این شهرستان آبی و کاملا کم خطر است.

به گفته زالی، میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در پردیس برغم نداشتن بیمارستان نسبت به سایر شهرستان‌های استان تهران کمتر است که این موضوع جای تقدیر دارد اما از یاد نبریم که در شرایط همه گیری کرونا نبود بیمارستان یک مشکل کاملا جدی ات.

وی با بیان اینکه در حدود ۷۵ درصد از جمعیت شهرستان پردیس غربالگری کرونا شدند، گفت: با وجود ناهمگونی جمعیتی و جغرافیایی شهرستان پردیس در حدود ۲ هزار و ۳۷۰ مورد رهگیری مستقیم و حضوری توسط مدافعان سلامت اجرا شده و بررسی ۲۵ درصد باقی مانده هم با قوت و شدت انجام شود.

آخرین وضعیت کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۴۵ هزار و ۳۲۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۲۵۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷ هزار و ۴۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۹۰ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۴۵ هزار و ۳۲۶ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۸ هزار و ۲۵۶ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۵۸۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. همچنین ۳۸۲۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون ۹ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۹۳۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی اظهار کرد: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شهرستان های نارنجی در استان‌های شمال و شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

لاری گفت: متاسفانه موارد بستری روزانه در برخی استان‌های کشور روند افزایشی پیدا کرده که در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور در تجمعات باید منتظر خیز سراسری چهارم در کشور باشیم.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط حساس و شکننده حال حاضر بیماری، ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقویت و تداوم عزم ملی برای مبارزه با کووید ۱۹ هستیم. عادی انگاری و خوش بینی در شرایط حاضر بسیار خطرناک است و مطمئنا فاصله گرفتن از رعایت توصیه‌های بهداشتی و بروز رفتارهای اجتماعی خطر آفرین مقدمه شروع موج جدید بیماری در کشور خواهد شد.

گزارش‌های کرونایی از استان‌ها

امروز ۱۶ بهمن ماه نیز خبرنگاران ایرنا در استان های آذربایجان غربی و مازندران یک بار دیگر دست به قلم شدند و زوایای دیگری از آسیب ها و مشکلات شیوع ویروس کرونا را مورد بررسی قرار دادند.

کرونا در آذربایجان غربی؛ افزایش نسبی و نگران کننده آمارها عنوان گزارش دفتر ارومیه است که در بخشی از آن می خوانیم: وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی که از اواسط آذر، موقعیت بسیار خوبی داشت و در موارد بسیار کم ابتلا، بستری و فوتی تثبیت شده بود، طی روزهای اخیر، جایگاه نگران‌کننده‌ای پیدا کرده و روزبه‌روز بر تعداد مبتلایان روزانه بستری‌شدگان افزوده می‌شود؛ هرچند در تعداد فوتی‌ها وضعیت کمی بهتر است.

پس از پایان خیز سوم کرونا در دهه دوم آذر امسال، از ۲۵ آذرماه تعداد بستری شدگان در آذربایجان غربی، دو رقمی شده و این روند همچنان ادامه دارد.

همچنین تعداد بستری شدگان کل در آذربایجان غربی که میزان بار مراکز درمانی را نیز نشان می دهد، از اواخر آذر ماه رو به نزول گذاشت و حتی تا رقم ۳۲۰ نفر نیز پایین آمد ولی دیگر از این رقم کمتر نشد و طی روزهای اخیر، به حدود ۳۸۰ نفر رسیده است.

در تعداد مبتلایان نیز، آذربایجان غربی در روزهای زمستانی، وضعیت بهتری نسبت به پاییز داشت، در حالی که برخی روزهای پاییزی با تعداد مبتلایان حدود هزار و ۲۰۰ نفر به شب می رسید، کمترین آمار مبتلایان روزانه طی فصل زمستان امسال به حدود ۷۰ نفر رسید که رقمی بسیار مناسب به شمار می رفت.

البته در این حوزه نیز طی حدود یک هفته اخیر با افزایش نسبی در آذربایجان غربی مواجه بوده ایم به طوری که طبق آخرین آمار، تعداد مبتلایان روزانه به بیش از ۳۲۰ نفر در استان رسید که نشان دهنده خیز نسبی بیماری کووید ۱۹ در استان است.

وضعیت استان طی هفته های گذشته خوب بوده و حتی تعداد شهرستان های با شرایط آبی به ۱۲ شهرستان رسید ولی طبق آخرین وضعیتی که در روزهای آتی به صورت رسمی منتشر خواهد شد و به صورت غیررسمی منتشر شده، این تعداد با کاهش قابل ملاحظه ای در استان روبرو بوده و برخی شهرستان های آبی نظیر ماکو به زرد تغییر وضعیت داده اند.

فشار کرونا و تورم بر پرورش ماهیان سردآبی مازندران عنوان گزارش ساری است که با این مقدمه شروع شده است: کاهش مصرف و تجارت ناشی از کرونا در کنار افزایش قیمت انواع نهاده‌ها و هزینه‌های سربار میزان تولید ماهیان سردآبی مازندران را امسال به نصف کاهش داده و آن‌گونه که رییس اتحادیه این بخش می‌گوید سبب خشکیدن چشمه تولید در بعضی از مزارع شده است.

فعالان عضو اتحادیه تولید کنندگان ماهیان سردآبی مازندران می گویند که امسال کرونا با بستن رستوران ها ، تعطیلی مراسم عروسی و عزا و همچنین صادرات پا بر گلوی این بخش تولیدی گذاشت و افزایش سه برابری قیمت انواع خوراک آبزیان از جمله پودر ماهی و دیگر هزینه های تولیدنظیر تجهیزات و قطعات برقی و همچنین مشکلات پرداخت بیمه و دستمزد کارگری هم این فشار طاقت فرسا را سنگین تر کرد تا نفس تولید در این بخش شیلاتی به شماره بیفتد.

تعدادی از تولید کنندگان ماهیان سردآبی مازندران به خبرنگار ایرنا گفتند که اگر چه امسال منابع آبی مناسب مزارع کوهستانی شرایط را برای تولید ماهیان سردآبی بخوبی فراهم کرده بود ، اما شرایط همدستی تحریم و کرونا ، قیمت نهاده ها را آنچنان بالا برد که تولید برای برخی از فعالان غیرممکن شد و برخی دیگر هم مجبور شدند از میزان ماهی ریزی بکاهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =