محیط زیست بابت آلودگی رودخانه اترک از پتروشیمی خراسان شکایت کرد

بجنورد- ایرنا- معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: این اداره کل برای آلودگی رودخانه اترک به علت سرازیر شدن گازوئیل به این رود از مجتمع پتروشیمی خراسان شکایت کرده و پرونده قضایی شده است.

حسین هراتی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمسان امسال ۲ نوبت گزارش آلودگی ناشی از سرازیر شدن گازوئیل به رودخانه اترک گزارش شد.

وی افزود: پتروشیمی خراسان از گازوئیل به عنوان سوخت دوم استفاده می کند، متاسفانه در زمان تخلیه، بخشی از گازوئیل بر روی زمین ریخته می شود، شست و شوی زمین از گازوئیل سبب شد تا این سوخت به رودخانه راه یابد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه پرونده در حال رسیدگی است افزود: شماری از ماهی ها به علت این آلودگی تلف شدند.

وی گفت: با پیگیری های انجام شده، پتروشیمی  نسبت به رفع آلودگی اقدام کرد و بر این اساس بخشی از گازوئیل به وسیله پمپ، از رودخانه پاک سازی شد اما به یقین بخشی هم در جریان رود قرار گرفته است.

وی افزود: میزان گازوئیل سرازیر شده در رودخانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر برآورد می شود اما همان میزان هم سبب آلودگی است.

هراتی در بخش دیگر سخنان خود درباره رهاسازی فاضلاب انسانی در رودخانه اترک و آلودگی ناشی از آن خاطرنشان کرد: امسال چند مورد از این تخلف گزارش و پیگیری شده و با متخلفان برخورد شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: در این زمینه تانکرهای حمل فاضلاب توقیف  و با رانندگان برخورد قانونی انجام شده است.

یک منبع آگاه در پتروشیمی خراسان هم در باره سرازیرشدن گازوئیل به رودخانه اترک گفت: به هنگام تخلیه گازوئیل بخشی از این سوخت بر زمین سر ریز شد که البته میزان آن بسیار ناچیز بود و این میزان هم به رودخانه سرازیر نشد.  

رودخانه اترک از دامنه های جنوبی ارتفاعات هزارمسجد در حدفاصل شهرستان های قوچان و چناران سرچشمه گرفته و پس از عبور از محدوده شهرستان قوچان در استان خراسان رضوی و بخش های میانی شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد و مانه و سملقان در خراسان شمالی، به شرق استان گلستان وارد شده و به تالاب های حاشیه دریای خزر می ریزد.

حدود ۲۱۱ کیلومتر ازمسیر ۵۳۵ کیلومتری این رودخانه در استان خراسان شمالی واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha