دانشگاه های عضو "IUN"، بهترین فرصت برای تحصیل دانشجویان خارجی در ایران

اصفهان- ایرنا- شماری از رییسان دانشگاه های اصفهان با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت علمی و آموزشی دانشگاه های عضو کنسرسیوم "IUN"، رسیدگی به چالش های فرارو و رفع موانع پذیریش دانشجو از خارج از کشور را خواستار شدند.

به گزارش ایرنا، کنسرسیوم فعالیت‌های بین‌المللی مراکز علمی و فناوری پیشرو اصفهان "IUN"، اسفند سال ۹۷ بین چند دانشگاه مستقر در این کلانشهر  از جمله صنعتی، علوم پزشکی، هنر، دانشگاه اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی استان تشکیل شد.

هدف از تشکیل این کنسرسیوم، هم­ افزایی ظرفیت­ و مزیت­ دانشگاه‌ها و مراکز علمی پیشرو اصفهان در جهت ارتقای همکاری­ علمی و بین‌المللی ­و هدایت دانشگاه‌ها به سطوح بین‌المللی ­با انجام فعالیت‌ها­ و پروژه‌های مشترک اعلام شده است.

یکی از فعالیت های مهم دانشگاه های معتبر دنیا، برقراری ارتباط و تبادل علمی و تحقیقاتی و مبادله دانشجو و ایجاد فرصت های تحصیلی است.

 ایران بدلیل جایگاه بالای علمی و تحقیقاتی خود در منطقه، یکی از فرصت های تحصیلی خوب برای دانشجویان دیگر کشورها محسوب می شود که می تواند به جذب و پذیرش دانشجویان متقاضی خارج از کشور اقدام کند.

بر همین اساس نیز کنسرسیوم یاد شده در این کلانشهر تشکیل شده است.

 مدیرامور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

، هدف از تشکیل این کنسرسیوم را هم افزایی ظرفیت، مزیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی پیشرو اصفهان در جهت ارتقای سطح همکاری های علمی و بین‌المللی و هدایت دانشگاه‌ها به سطوح بین‌المللی از طریق انجام فعالیت‌ها و پروژه‌های مشترک دانست.

حمید میرمحمدصادقی افزود: توسعه همکاری های علمی، فرهنگی در سطح ملی و بین المللی، ارتقای سطح دانشگاه‌های عضو  به رتبه های پایدار بین المللی، مبادلات آموزشی و جذب دانشجویان خارجی از دیگر اهداف این شبکه بین المللی دانشگاهی است.

مسوولان عالیرتبه دانشگاه های عضو کنسرسیوم  یاد شده، روز گذشته(چهارشنبه) با حضور معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و نمایندگی وزرات امور خارجه در اصفهان به تبادل نظر و طرح مشکلات این حوزه پرداختند.

ضرورت احراز مرجعیت علمی در بین دانشگاه های کشورهای منطقه

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این نشست با اشاره به اینکه توسعه بین المللی یکی از الزامات در برابر تحریم هاست،گفت: "علم و ارتباطات علمی" و "دیپلماسی سلامت" قابل تحریم نیست و کنسرسیوم اصفهان نیز بر همین اساس  رویکرد علمی و آکادمیک دارد.

دکتر طاهره چنگیز با اشاره به اینکه ما پیگیر دیپلماسی سلامت هستیم، گفت: ما نیازمند  برداشتن موانع پیش رو در این زمینه هستیم و دستگاه سیاست خارجی نیز از این حیث می تواند به ما کمک کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: صدور ویزای دانشجویی یکی از مهمترین مشکلاتی است که برای برگزاری دوره های آموزشی خود داریم و هم اکنون کشورهای همسایه در باره نحوه اقامت و پذیرش دانشجو و اخذ ویزا در کشور ما مشکل دارند.

وی تاکید کرد: ارتباط دو سویه علمی می تواند در مسائل سیاسی و اقتصاد تاثیرگذار باشد اما آنچه بر کسب درآمد نیز مرجح است، مرجعیت علمی و نفوذ بر دانشگاه های منطقه است

چنگیز اضافه کرد: هر دانشجوی خارجی می تواند جزو سفیران علمی کشور ما باشد و اصفهان به عنوان یکی از کشورهای دارای توریسم سلامت و آموزش، نقش مهمی در این زمینه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: رسالت دانشگاه ها این است که می توانند برای تاب آوری در مقابل تحریم ها و طی فرایند بین الملل در اشکال مختلف آموزش رسمی، پژوهش و فناوری بکوشند.

 انتقال دانش، راهبرد مهم IUN

 رییس بنیاد علمی اکو نیز در این  نشست با اشاره  به اینکه انتقال دانش در آن سوی مرزها از راهبردهای مهم این بنیاد است، گفت: انتقال فناوری  و برنامه ریزی برای آینده، اولویت مهم ماست.

سیدکمیل طیبی با بیان اینکه بنیاد علمی اکو که کشورهای عضو آن تحقیقات پیشرفته و دقیقی در حوزه علوم و فناوری دارند، گفت: به اشتراک گذاشتن تجربیات علمی این کشورها می‌تواند در توسعه پایدار و ثبات سیاسی منطقه تاثیرگذار باشد.

۱۴ میلیون دلار صادرات پارک علم و فناروی اصفهان

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان هم با بیان اینکه نخستین پارک علم و فناوری کشور در اصفهان به فاصله ۱۰ سال پس از شکل گیری پارک علم و فناوری جهان شکل گرفت، اظهار داشت: مسوولیت پاسداری از حیثیت علمی کشور و دیپلماسی علمی بر عهده دانشگاه ها گذاشته شده است و کشوری که شان مناسبی در این پیوند داشته باشد، برُد بیشتری در جهان خواهد داشت.

سیدمهدی ابطحی با بیان اینکه شهرک علمی تحقیقانی علمی اصفهان نقش بسیار موثری در پارک های کشور دارد، افزود: این شهرک با بیش از ۵۷۰ شرکت، هفت هزار نخبه و بالای ۱۴ میلیون دلار صادرات، یک مجموعه و شبکه قوی در حوزه فناری است.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: استان اصفهان دومین مرکز تولید علم در کشور محسوب می شود و کنسرسیوم دانشگاهی آن نیز فعالیت گسترده ای در حوزه زیست محیطی، درمان و پژوهش دارد و این در حالیست که پدیده های فناورانه در دانشگاه متولد و در پارک های فناوری بالغ می شود.

ابطحی تاکید کرد: استان اصفهان، خود را برای آینده و توسعه ایران آماده می کند.

 مشکل ویزا برای دانشجویان خارجی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست گفت: ما با بسیاری از دانشگاه های کشورها  از جمله اردن، سوییس، سنگال، افغانستان و عراق  ارتباط برقرار کرده ایم ولی برای برگزاری دوره های مشترک و جذب دانشجویان خارجی به حمایت امور بین الملل وزارت امور خارجه  نیازمندیم.

محمدجواد امیدی افزود: رایزن های وزارت امور خارجه کشورمان ارتباط بهتری را می توانند با کشورهای هدف داشته باشند زیرا تسهیل و صدور ویزا برای دانشجویان خارجی در ایران با مانع روبه روست.

وی با اشاره به وجود دفتر منطقه ای یونسکو در پارک فناوری گفت: هر دو سال یک بار، مجمعی در یونسکو برگزار می شود که انتطار داریم دانشگاه علم و هنر و فناوری ایران در نشست دوسالانه پاریس برای برگزاری نمایشگاه اقدام کنند.

ضرورت برگزاری برنامه های فرهنگی در خارج از کشور 

رییس دانشگاه هنر اصفهان نیز در نشست مورد نظر گفت: تاکنون برگزاری بسیاری از برنامه ها در کشورهای خارجی مثل هفته فرهنگی و هنری از سوی دانشگاه هنر درخواست شده اما سفارتخانه های ما از آنها استقبال نکرده اند در حالی که براحتی آیین های مثل اعیاد، تئاتر خیابانی و هفته های فرهنگی را می توان در کشورهای دیگر برگزار کرد.

سیدمحمد امین امامی افزود: دانشگاه هنر اصفهان تنها به یک ساختمان قدیمی که آن هم اثری بر جای مانده از هنر گذشتگان است، بسنده نکرده است و اکنون در حوزه های صنعتی و عرصه های باستان شناسی منطبق با علم روز پیش می رود.

وی تاکید کرد: دانشگاه های هنر را به دید هنری صرف نباید دید چه بسا مجمع های علمی و بین المللی نیز به عنوان یک  پتانسیل فرهنگی و هنری می توانند مطرح باشند.

سیدکاظم سجادی، معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه نیز پس از طرح مسائل مطرح شده در این نشست گفت: از دانشگاه ها و کنسرسیوم انتظار داربم پیشنهادهای خود را به این وزارتخانه ارجاع دهند تا در بخش امور بین الملل پیگیر آن شویم.

به گزارش ایرنا، کنسولگری امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و نمایندگی وزارت امور خارجه باید با بررسی راهکارهای همکاری مشترک با موسسات آموزش عالی و اعزام و بازدید هیات­ های علمی از دانشگاه‌ها و موسسات علمی و پژوهشی، مشکلات این کنسرسیوم را بررسی و با کمک  سفارتخانه های ایران در کشورهای مورد نظر، تبادلات دوطرفه را برقرار کنند.

تبادلات علمی ببن کشورهای ایران و سوییس، ایران و کره جنوبی و ایران و آلمان، مرجع ملی همکاری های علمی با کنسرسیوم IUN و تعداد ۲ هزار و ۲۳۴ هیات علمی، ۴۲ هزار و ۲۱۰ دانشجو و ۲۴۰ هزار فارغ التحصیل، زیرمجموعه دانشگاه های عضو IUN هستند.

 تاکنون ۲۸۳ تفاهنامه بین المللی منعقد، ۷۰۰ دانشجوی خارجی پذیرش و  یکهزار و۴۷۰ برنامه تحصیلی زیر نظر دانشگاه های عضو کنسرسیوم مزبور منعقد شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =