۱۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۵۷
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84210466
۰ نفر

برچسب‌ها

معاون وزیر صمت: صنایع معدنی، نجات‌دهنده اقتصاد در دوران تحریم بود

یزد _ ایرنا _ معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن و صنایع معدنی یکی از بخش های نجات‌دهنده اقتصاد در دوران تحریم بود.

به گزارش  ایرنا سعید زرندی چهارشنبه شب در آیین تجلیل از برگزیدگان صنعت و معدن استان یزد افزود: در ایام تحریم که از سال ۹۱ آغاز شده، حوزه صنایع معدنی با رشد چشمگیری همراه بود و موجب تاب‌آوری اقتصادی شد. 

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهای ما بهره‌وری سرمایه بود که کار جدی در این حوزه آغاز شد و در شرایطی که سرمایه گذاری و تامین منابع با خلل مواجه شده بود، استفاده از ظرفیت‌های خالی در دستورکار قرار گرفت.

زرندی گفت: در چرخه صنعت هر چه ظرفیت خالی و واحد تعطیل داشتیم، احصا شد و ۱۳ هزار واحد تعطیل در کشور شناسایی شد.

زرندی خاطرنشان کرد: در گام اول، سرمایه گذاری های جدید را در این واحدها به کار گرفتیم به نحوی که تا امروز هزار و ۳۲۲ واحد تعطیل شده به چرخه اقتصاد کشور بازگشت و با همین نگاه که به ساخت داخل و استفاده از ظرفیت ملی وجود داشت، گشایشی در حوزه تولید اتفاق افتاد و در پایان سال ۹۸ و سه ماهه سال ۹۹ شاهد رشد بودیم اما این رشد کفایت نمی کند.

وی تصریح کرد: تحریم ها نشان داد که در برخی حوزه ها باید کار ویژه انجام شود تا در صورت سخت تر شدن تحریم و تکرار اتفاقات سالهای ۹۱ و ۹۷، دچار مشکل نشویم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه اقتصاد صنعتی حرکت کنیم، چاره ای جز تولیدمحوری نداریم اما باید مراقب باشیم در باتلاق صنایع با تکنولوژی پایین گرفتار نشویم.

وی همچنین تصریح کرد: توسعه سرمایه گذاری در کشور باید حداقل به پنج تا ۱۰ برابر میزان فعلی برسد اما در این مسیر اگر بازارهای موازی تولید مثل ارز و مسکن، جذاب‌تر از تولید باشند، محال است که تولید روی خوش ببیند.

زرندی اظهار داشت: استان یزد در حوزه کاشی و سرامیک رتبه اول کشور را دارد و۸۶ کارخانه در این حوزه فعالیت می کنند بر این اساس شایسته نیست این تعداد کارخانه، با افتخار از ماشین آلات ایتالیایی استفاده کنند و باید به سمت بومی سازی ماشین آلات برویم.

وی با بیان اینکه این اتفاق در حوزه ماشین آلات صنعتی نیز باید رخ دهد، افزود: این خطای راهبری که سالها انجام داده ایم، باید به پایان برسد و یزد می تواند در این زمینه پیشگام باشد.

استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار داشت: صنعتگران یزد علاوه بر فعالیت های چشمگیر صنعتی و روشن نگه داشتن چراغ صنعت استان، ایثارگرانه در مقابله با کرونا و تامین تجهیزات وارد عرصه شدند و در این زمینه نیز خوش درخشیدند.

محمدعلی طالبی از همه دستگاه های مسئول در بخش تولید استان نیز قدردانی کرد و افزود: سازمان صمت در این زمینه پیشتاز و رتبه دار است و تلاش‌های دستگاه قضایی استان یزد نیز برای حل و فصل مسائل حوزه صنعت که گاه از دولت جلوتر بوده، قابل تقدیر است که امیدواریم این روحیه برای رفع مشکلات صنعت، الگویی برای کشور باشد.

وی اظهار امیدواری کرد بتوانیم در کنار هم روزهای سخت را پشت سر بگذاریم و با همدلی که بین مدیران دستگاه های دولتی وجود دارد، بخش تولید و صنعت استان یزد را پر فروغ‌تر از گذشته به دنیا و کشور معرفی کنیم.

رشد ۲ برابری صادرات در استان  یزد 
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد  هم در این مراسم با بیان اینکه  رشد  صادراتی استان نسبت به کشور دو برابر است  گفت: رشد صادراتی کشور ۸۰۰ و استان یکهزار و ۶۰۰ است. 
محمدرضا علمدار یزدی  افزود: ۸۰۰ قلم کالا در استان تولید می شود که ۴۰۷ قلم آن به ۹۰ کشور صادر می شود. 

وی گفت: دلایل متعددی از جمله تسریع در صدور مجوز و رکوددار ثبت سفارش، یزد را به بهشت سرمایه گذاری ایران تبدیل کرده است.

علمدار یزدی اظهار داشت: بهبود فضای کسب و کار از ابتدا در دستور کار ما بود و تسریع در صدور مجوزها به عنوان یک اولویت پیگیری می شود.

وی صدور معافیت های گمرکی را نیز از جمله دلایل تبدیل یزد به بهشت سرمایه گذاری ایران اعلام کرد و گفت: از سال ۹۴ تاکنون، یزد رتبه اول صدور معافیت های کمرگی را را به خود اختصاص داده است.

علمدار یزدی ادامه داد: هزار و ۱۹ طرح نیمه تمام صنعتی در استان یزد با سرمایه گذاری ۱۳ هزار میلیارد تومان وجود دارد که این میزان طرح در دست احداث نیز یزد را به بهشت سرمایه گذاری ایران تبدیل کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد عنوان کرد: در فرآیند سرمایه گذاری از طرح تا پروانه بهره برداری اگر مانعی وجود داشته باشد در کارگروه های مختلف از جمله کارگروه رفع موانع تولید و سایر کارگروه ها، رفع و مسیر سرمایه گذاری هموار می شود.

علمدار یزدی اظهار داشت: در ثبت سفارش‌ها نیز که به طور عمده مربوط به مواد اولیه کارخانجات است، رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده ایم و ثبت این رتبه نشان از شرایط خوب یزد برای سرمایه گذاری دارد.

وی نقش استاندار یزد، امام جمعه، صنعتگران، دادگستری و تشکل‌های بخش خصوصی را در این موفقیت‌ها اثرگذار دانست و بیان کرد: تشکل های بخش خصوصی که بازوی توانمند دولت هستند در رسیدن به اهداف اقتصادی و صنعتی استان بسیار حائز اهمیت هستند.

در این مراسم از ۲۷ نفر از برگزیدگان بخش صنعت و معدن  استان یزد تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها