مادر شهید «ابوالحسن یاری» به مناسبت روز زن تجلیل شد

کرمانشاه- ایرنا- جمعی از یاران و همرزمان شهید «ابوالحسن یاری» به مناسبت ولادت دخت نبی اکرم (ص) حضرت فاطمه زهرا (س) و ولادت بنیان گذار انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) با دسته‌های گل به دیدار مادر این فرمانده دلاور کرمانشاهی رفتند و به جای شهید روز مادر را به او تبریک گفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مادر سردار شهید ابولحسن یاری روز پنجشنبه در این دیدار دوستان و همرزمان شهید را مانند فرزند خود دانست و از آنها قدردانی کرد.

«بتول افسری» در این دیدار به ویژگی‌های بارز شخصیتی فرزندش در دستگیری و کمک به مردم مستعضف اشاره کرد و افزود: پس از شهادتش متوجه شدیم بیش از ۵۰ خانواده فقیر تحت حمایتش بود.

وی گفت: شهید یاری یک مغازه در پاساژ طلوع کرمانشاه داشت و همه درآمدش را در راه کمک به انقلاب و کمک به مردم خرج می‌کرد. در دوران انقلاب لابه لای کالاهایی که از تهران خریداری می کرد اعلامیه و رساله‌های حضرت امام را جاسازی و بین انقلابیون توزیع می کرد.

وی اظهار داشت که شهید ابوالحسن یاری در راه اسلام و انقلاب هم جهاد مالی و هم جهاد جانی کرد.

جان و مالش را برای انقلاب داد

برادر شهید ابولحسن یاری نیز در این دیدار به ویژگی رعایت مکروهات دین شامل حلال و حرام دین اشاره کرد و گفت: یک روز که شهید از ماموریت به خانه برگشت، خواستم کفش هاش را واکس بزنم، قوطی واکس داشتیم اما فرچه را از توی کوله پشتی اش برداشتم، وقتی شهید آمد و فرچه را دید با عصبانیت گفت، از واکس توی کوله پشتی که مال بیت المال است استفاده کردی؟ وقتی به او گفتم نه فقط فرچه را برداشتم آن زمان شهید خیالش راحت شد.

«مهدی یاری» در ادامه گفت شهید ابوالحسن مغازه اش فروخت و همه پولش را در راه کمک به انقلاب و مردم مستعضف هزینه کرد و پس از پیروزی انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی شهید شد در واقع در راه اسلام و انقلاب هم جهاد جان و هم جهاد مال کرد.

او شهیدانی همانند ابوالحسن را در رعایت حق بیت المال الگوی برای مسوولان دانست و گفت: واقعا مردم و مسوولان باید بیشتر به خصلت ها و آرمان شهیدان انقلاب توجه کنند.

فرماندهان استان کرمانشاه مظلوم واقع شده اند

همرزم شهید ابوالحسن یاری نیز این شهید را الگوی واقعی از شجاعت، نجابت و سلحشوری دانست و گفت: واقعا فرماندهان استان کرمانشاه مانند شهید ابوالحسن یاری در معرفی به مردم مظلوم واقع شده اند و مانند فرماندهان دیگر استان ها رشادت ها و مجاهدت های آنان و نقش شان در پیروزی عملیات ها به مردم بازگو نشده که اگر گفته می شد الان به عنوان فرماندهان شاخص در سطح کشور مطرح بودند.

«حسین شاه ویسی» با اشاره به آزادسازی و پاکسازی شهر کامیاران به فرماندهی شهید ابوالحسن یاری گفت: با شهید در دوران مبارزه با گروهک های ضد انقلاب آشنا شدم، شهید همیشه در عملیات ها خودش اول به پیش می رفت بعد به افراد می گفت بیایند و این نشانه شجاعت تمام عیار این بزرگوار بود.

او همچنین به کمک های مالی شهید به افرادش باتوجه به تمکن مالی اش اشاره کرد و گفت: ویژگی شخصیتی شهید یاری بسیار است که باید ساعت ها وقت گذاشت و گفت.

جهاد مالی شهید ابوالحسن یاری در راه انقلاب از نکات برجسته اوست

نویسنده زندگینامه شهید ابوالحسن یاری نیز یکی از نکات برجسته و شاخص شهید نسبت به دیگر ایثارگران را وضعیت مناسب مالی او دانست و گفت: این شهید با وجودی که از قشر مرفه بود اما آزادانه راه انقلاب و شهادت را با تمام وجود انتخاب کرد و همه اموال خودش را به مستضعفان انفاق کرد.

«شمسی وفایی» همچنین با اشاره به مصاحبه های متعددش با یاران و همرزمان شهید و اعضای خانواده اش گفت: شهید یاری درک بالایی از آرمان های انقلاب و اسلام داشت به همین دلیل در برخورد با مردم با بردباری، دیدگاه روشن رفتار می کرد و همه از رفتار مخلصانه و جهادگرانه اش در کمک به مردم تعریف می کنند.

نویسنده کتاب «چراغی تا صبح» که در این کتاب زندگی نامه شهید ابوالحسن یاری را مستند کرده است گفت: واقعا شهیدانی مانند شهید یاری که نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در سال های ابتدای انقلاب داشتند گمنام هستند باید بیشتر به شناسایی آنها در جامعه بپردازیم.  

شهید ابوالحسن یاری فرمانده گروه سلمان در عملیات پاکسازی شهر کامیاران از دست ضد انقلاب بود.

او در ۲۴ آبان سال ۵۹ در جبهه جنگ محور سرپل ذهاب در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید و در جلوگیری از سقوط این شهر نقش بسزایی داشت.

شمسی وفایی نویسنده زندگینامه ابوالحسن یاری کتابش را تقدیم مادر این شهید والامقام کرد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها