تمدید «استارت جدید» آغاز توجه به چالش‌های امنیتی قرن ۲۱ است

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا از تمدید پیمان استارت جدید با روسیه به مدت پنج سال دیگر خبر داد و آن را شروعی برای توجه به سایر چالش‌های امنیتی قرن ۲۱ دانست.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن روز چهارشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی با اعلام این خبر افزود: رئیس جمهوری بایدن متعهد است که مردم آمریکا را از تهدیدها با احیای رهبری آمریکا در کنترل تسلیحات و منع گسترش سلاح اتمی، ایمن نگه دارد.

وی ادامه داد: امروز آمریکا نخستین گام را به سمت تحقق این تعهد برداشت وقتی که پیمان استارت جدید را با فدراسیون روسیه برای مدت پنج سال تمدید کرد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: تمدید پیمان استارت جدید، اطمینان می‌دهد که تا پنجم فوریه ۲۰۲۶، ما محدودیت‌های تایید شدنی بر موشک‌های قاره‌پیما، موشک‌های بالستیک زیردریایی و بمب‌افکن‌های سنگین روسیه داریم.

بلینکن اظهار کرد: رژیم تاییدیه پیمان استارت جدید ما را قادر می‌سازد که پایبندی روسیه به این پیمان را نظارت کنیم و بینش بیشتری را به آرایش هسته‌ای روسیه از طریق تبادل اطلاعات و بازرسی در محل برای ما فراهم می‌کند که به بازرسان آمریکا اجازه می‌دهد که نیروها و تاسیسات اتمی روسیه را تحت نظر داشته باشد.

وی تاکید کرد: ایالات متحده هر ساله پایبندی فدراسیون روسیه را به تعهدات خود در پیمان استارت جدید از زمان اجرای آن در ۲۰۱۱ ارزیابی کرده است. به ویژه در دوران تنش، تایید محدودیت‌های تسلیحات اتمی قاره‌پیمای روسیه اهمیت حیاتی دارد. تمدید پیمان استارت جدید، آمریکا، متحدان و شرکایش و جهان را ایمن‌تر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: یک رقابت اتمی نامحدود همه ما را به خطر خواهد انداخت. رئیس جمهوری بایدن روشن کرده است که تمدید پیمان استارت جدید تنها شروع تلاش‌های ما برای توجه به چالش‌های امنیتی قرن ۲۱ است.

بلینکن عنوان کرد: آمریکا از تمدید پنج ساله پیمان استارت جدید  در رایزنی با کنگره، متحدان و شرکای آمریکا برای متقاعد کردن روسیه در کنترل تسلیحات که به همه سلاح‌های اتمی آن توجه دارد، استفاده خواهد کرد.

وی همچنین به پیگیری برای کاهش زرادخانه‌های اتمی فزاینده و جدید چین اشاره کرد و گفت: آمریکا به کنترل تسلیحاتی موثر که ثبات، شفافیت و پیش‌بینی‌پذیری را برجسته می‌کند، متعهد است در حالیکه رقابت تسلیحاتی پر هزینه و پر خطر را کاهش می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد همانگونه که ما در مسیر پیشبرد منافع آمریکا با روسیه همچون تمدید پنج ساله پیمان استارت جدید و گفت‌وگوهای مرزی برای کاهش بروز بحران‌ها و درگیری‌ها تعامل می‌کنیم، ما به دقت چالش‌های ناشی از روسیه به ایالات متحده و جهان را نظاره می‌کنیم.

بلینکن اظهار کرد: حتی در زمانیکه ما با با روسیه در پیشبرد منافع آمریکا کار می‌کنیم، در همکاری تنگاتنگ با متحدان و شرکایمان، روسیه را برای اقدامات خصمانه و نقض حقوق بشر پاسخگو خواهیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

سرخط اخبار جهان