آب‌بندان‌های هفت روستای قائمشهر مرمت شد

ساری - ایرنا - طرح مرمت و بهسازی آب‌بندان‌های هفت روستای شهرستان قائمشهر با هزینه ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیارد ریال روز چهارشنبه همزمان با چهارمین روز دهه فجر به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا، رئیس جهاد کشاورزی قائمشهر در مراسم جمعی بهره برداری از این طرح ها گفت که با بهسازی آب بندان های روستای های پاشاکلا، میکلا، دیزآباد، کشکا، رنگریزکلا، بایکلا و افراکتی ، ۳۵۰ بهره بردار این روستاها برای کشاورزی خود دارای آب پایدار شدند.

مجید جعفری افزود که مرمت و بازسازی این آب بندان ها در سطح ۲۱ هکتار انجام شده تا آب مورد نیاز برای شالیکاری در ۲۲۵ هکتار شالیزاری به صورت مطمئن تامین و ذخیره سازی شود.

وی توضیح داد : تا پیش از لایروبی حجم آبگیری این آب بندان ها ۴۵۰ هزار متر مکعب بود که اکنون با مرمت و بازسازی حجم آبگیری آنها به ۶۵۰ هزار متر مکعب افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی قائمشهر که همزمان با بهره برداری از آب بندان روستای افراکتی ، اعلام اتمام بازسازی و مرمت بقیه آب بندان ها را اعلام کرد ، گفت که آب بندان روستای افراکتی با ۶ هکتار مساحت در قالب ۲ قطعه و هزینه هفت میلیارد ریال انجام و برای این کار ۱۳ هزار متر مربع خاکبرداری شد.

جعفری همچنین از افتتاح ۲ گلخانه لیموترش در روستاهای خرماکلا وخطیرکلا همزمان با چهارمین روز دهه فجر خبر داد و گفت که گلخانه خرماکلا در فضایی به مساحت چهار هزار و ۸۰۰ متر مربع با ۱۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری آماده بهره برداری شد.

وی ظرفیت نهال کاری در این گلخانه را یکهزار و ۲۳۰ اصله اعلام کرد و افزود : گلخانه لیموترش روستای خطیرکلا هم در فضایی به مساحت سه هزار متر مربع با کاشت ۸۸۰ اصله نهال به بهره برداری رسید و برای ساخت آن هم ۱۲ میلیارد ریال هزینه  شد.

مدیر جهاد کشاورزی قائمشهر از طرح آبیاری قطره ای در روستای متانکلا و پل بین مزارع روستای سیدابوصالح به عنوان ۲ طرح دیگری یاد کرد که امروز بهره برداری شد.

وی توضیح داد : طرح آبیاری قطره ای روستای متانکلا در سطح ۴۵ هکتار با ۱۵ میلیارد ریال هزینه اجرایی شد و ۷۳ بهره بردار از مزیت های آن بهره مند شده اند.

جعفری افزود : پل بین مزارع روستای سید ابوصالح هم به پنج متر، عرض ۴.۲۰ متر و ارتفاع ۲.۸۰ ساخته شد.

وی ادامه داد : هزینه ساخت ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی این پل با خرید اوراق سه ساله تامین شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =