هنرمندان لارستانی صاحب خانه شدند

لارستان-ایرنا-مجتمع فرهنگی، هنری و قرآنی خیرساز لارستان که با مشارکت، خانواده نیک‌اندیش و شهید هنرمند غلامحسین علیشیری به عنوان "خانه هنرمندان" احداث، تکمیل و راه‌اندازی شد، پاسخی مثبت به یکی از دغدغه‌ها و خواسته‌های جدی اهالی فرهنگ و هنر این شهرستان در چهارمین روز دهه فجر انقلاب اسلامی بود.

افتتاح این مجتمع که در زمینی به مساحت حدود یک هزار و ۲۰۰ متر مربع ساخته شده، می‌تواند کانون و نقطه امیدی برای توسعه فعالیت‌های ارزشمند و فاخر هنری در خطه لارستان باشد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، چهارشنبه در آیین افتتاح این مجتمع فرهنگی گفت: بهره‌برداری از این مجتمع، یکی از آرزوهای دیرینه و در عین حال نیازهای مبرم اهالی فرهنگ و هنر این دیار بود که با همت و مشارکت خانواده هنرمند و فرهنگ دوست شهید علیشیری این خواسته بحق، محقق شد.

مهدی امید بخش، اظهار داشت: افزون بر ۳۰ میلیارد ریال برای تغییر کاربری، احداث سالن نمایش و همچنین خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز این مجتمع با مشارکت خیر و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان فارس و شهرستان لارستان، هزینه شد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لارستان گفت: این ساختمان که در ۲ طبقه احداث شده، دارای ۱۲ اتاق برای فعالیت انجمن‌های هنری و فرهنگی، یک سالن نمایش و آمفی تئاتر با ظرفیت بیش از ۱۲۰ نفر است.

برپایی آثاری از هنرمندان هنرهای تجسمی در لارستان، رونمایی از سردیس استاد حاج فضل‌الله جمالی از پیشکسوتان عرصه هنر تئاتر و همچنین تجلیل از خانواده شهید علیشیری هنرمند خیر و نیک‌اندیش در حوزه فرهنگ و هنر لارستان، از جمله حاشیه‌های جالب آیین افتتاح این مجتمع فرهنگی و هنری بود.

نبود ثبات مدیریتی چالش جدی در ارشاد لارستان

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز در این آیین، از جمله چالش‌های اساسی و دغدغه جدی مسوولان و متولیان امر در حوزه اجرایی و همچنین هنرمندان و اصحاب رسانه این شهرستان را در کنار همه ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه هنری و فرهنگی در این منطقه، نبود ثبات مدیریتی برای برنامه‌ریزی بلند مدت در حوزه فرهنگی عنوان کرد.

جلیلی حسنی، از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خواست در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لارستان با انتصاب شخصی کارآمد، با تدبیر و آشنای به مسائل فرهنگی اقدام کند.

وی افزود: هم اینک مدیریت این اداره به صورت سرپرستی است و اگرچه فعالیت‌ها و تحولات خوبی در این حوزه و در طول همین مدت کوتاه در حوزه فرهنگ و هنر این شهرستان انجام شده اما اکنون دغدغه اصلی هنرمندان، رسانه‌ها و اهالی فرهنگ این خطه، تعیین تکلیف نهایی و ابقای فردی است که بتواند به صورت دائم در این شهرستان حضور داشته باشد و امورات محوله را با اشرافیت کامل و بهتری به پیش ببرد.

حسنی، همچنین به یکی از ویژگی‌های بارز مردم نیک اندیش لارستان اشاره و بیان کرد: حس نوع دوستی، مشارکت پذیری و حضور خیران در عرصه‌های مختلف، خود اوج هنرنمایی است و ریشه در فرهنگ دیرین و غنی این منطقه دارد.

تعیین مدیر ارشاد لارستان تا پایان سال ۹۹

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز تاکید کرد: مدیر این نهاد فرهنگی در شهرستان لارستان تا تا پایان سال ۹۹ تعیین تکلیف و منصوب خواهد شد.

صابر سحرابی بیان داشت: یکی از مشکلات اساسی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس که البته مشکلی در سطح ملی نیز محسوب می‌شود، کمبود شدید نیروی انسانی است.

وی اضافه کرد: مجموع نیروهای فعال در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با ۳۶ شهرستان، اعم از نیروهای رسمی، پیمانی قراردادی و یا شرکتی به ۲۰۰ نفر هم نمی‌رسد.

تاثیر کار فرهنگی فاخر از خطابه و سخنرانی بیشتر است

امام جمعه شهر لار نیز گفت: در هر عرصه‌ای، برای جاودانگی و ماندگاری موضوع‌ها و آثار ارزشمند باید از هنر کمک گرفت.

حجت‌الاسلام سید مختار موسوی خرم ، افزود: اثرگذاری یک کار فاخر و ارزشمند هنری که توسط یک هنرمند مسوول و متعهد خلق شده به مراتب از چندین ساعت خطابه و سخنرانی بیشتر است.

وی ادامه داد: امروزه ابزار هنر، بهترین ، مناسب‌ترین و رساترین ابزار برای انتقال مفاهیم، تبلیغ ارزش‌های انقلاب اسلامی و نهضت و اندیشه‌های امام راحل (ره) است.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها