طرح‌های فعال بندری درهرمزگان نشان از پویایی شیلات دارد

بندرعباس - ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه و مدیریت بنادرماهیگیری سازمان شیلات کشور گفت: وجود طرح‌های فعال به ویژه در دهه فجر امسال در بنادر صیادی هرمزگان نشان از پویایی و اهمیت بنادر صیادی برای شیلات دارد.

سید مصطفی بهشتیان روز چهارشنبه در بازدید از بنادر صیادی بندرعباس و قشم با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی در طرح عملیات تکمیلی بندر صیادی بندرعباس و رشد ۳۸ درصدی پروژه تعمیرات اساسی اسکله صیادی شهیدباهنر بندرعباس گفت: با تکمیل این دو طرح شاهد سرعت‌بخشی در خدمات دهی به جامعه صیادی و ارتقای جایگاه بندری این ۲ بندر صیادی خواهیم بود.

وی در بازدید از بندر صیادی باسعیدو نیز با اشاره به اهمیت و قدمت این بندر صیادی و نیاز این بندر به لایروبی بیان داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته، سازمان شیلات ایران طی انعقاد قراردای با شرکت مهندسین مشاور در سال جاری درحال حاضر درحال انجام مطالعات اولیه لایروبی است که در آینده‌ای نزدیک شاهد لایروبی این بندرخواهیم بود.

مدیرکل دفتر توسعه و مدیریت بنادرماهیگیری شیلات تکمیل اسکله صیادی و ساختمان‌های پشتیبانی و تاسیسات بندری بندر صیادی چیروئیه، تکمیل احداث جایگاه سوخت،سایبان قایق‌های صیادی و تکمیل تاسیسات پشتیبانی بندر صیادی گوگسر، تکمیل نقشه‌های اجرایی اقدام و ساخت ساختمان‌های پشتیبانی، دیوار پیرامونی و محوطه بندرصیادی کوه مبارک و تحویل پانتوم(اسکله شناور) نصب شده در گرزه موج شکنی مردمی گرزه را از طرح‌های ارزشمند شیلات هرمزگان عنوان کرد.

بنادر صیادی هرمزگان نیازمند به‌سازی، مرمت و لایروبی است

رییس اداره فنی و مهندسی شیلات هرمزگان نیز افتتاح اسکله شناور بندر صیادی گرزه، بازار عمده فروشی ماهی در سیریک(گروک) و احداث جایگاه سوخت کوهستک را از طرح‌های قابل افتتاح شیلات در دهه فجر امسال عنوان کرد.

کامی تدریسی با اشاره به آغاز عملیات ساماندهی و تکمیل بندر صیادی کنگ نیز در دهه فجر امسال، ابرازداشت: فعالیت‌های عمرانی و فنی در بنادر صیادی رضیات بخش است اما با توجه به فرسایشی بودن بنادر صیادی و ماهیت آن‌ها، پیوسته نیازمند به‌سازی، مرمت و لایروبی است و این مهم نیز نیازمند تخصیص پیوسته بودجه و اعتبار می‌باشد.

قرار است تا پایان دهه فجر ۱۸ طرح شیلاتی با اعتباری افزون بر ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال همزمان با دهه فجر سال جاری افتتاح و به بهره‌برداری برسد.

طرح پرورش ماهی در قفس پنج هزار تنی قشم، افتتاح هشت طرح پرورش میگو با اعتباری افزون بر ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال درشهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، جاسک و میناب، افتتاح بازار عمده فروشی ماهی در سیریک(گروک)، احداث جایگاه سوخت کوهستک، تجهیز، ساماندهی و بهسازی بندر صیادی کنگ، افتتاح اسکله شناور بندر صیادی گرزه، برق رسانی به مجتمع پرورش میگو دوستکو، ایجاد مجتمع پرورش میگوی کانی قشم، تامین برق مجتمع‌های پرورش میگو در غرب قشم و ایجاد زیربناهای مجتمع آبزی پروری حسینه بخشی از طرح‌های شیلاتی هستند که در طول دهه فجر امسال افتتاح و بهره‌برداری می‌شود.

همچنین همزمان با نخستین روز دهه مبارک فجر، مرحله نخست مزرعه ۴۰۰ هکتاری پرورش میگوی شور دوم بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان به بهره‌برداری رسید که با بهره‌برداری از ظرفیت کامل این طرح، سالانه یک هزار و ۴۰۰ تن میگوی پرورشی این مزرعه برای تامین نیاز مصرفی داخل و خارج کشور روانه بازار می‌شود.

استان هرمزگان با برخورداری از ۴ هزار و ۵۰۰ فروند شناور صیادی، بیش از ۳۲ هزار نفر صیاد و صید سالیانه بالغ بر ۳۱۳ هزار تن به عنوان قطب صیادی کشور همواره فعال بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها