خروج چهره‌های علمی به خارج از کشور نگران کننده است

اصفهان- ایرنا- معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: اکنون خروج بهترین چهره های علمی به خارج کشور جای نگرانی دارد و باید زمینه ای ایجاد کرد که ارتباط با این افراد حفظ شود.

 به گزارش ایرنا، سید کاظم سجادی روز چهارشنبه در نشست مسئولان عالی رتبه دانشگاه های عضو کنسرسیومIUN (همکاری های بین المللی در خارج کشور) با اشاره به اینکه دست کم هفت میلیون ایرانی مقیم خارج کشور داریم، اظهار داشت:  باید از چهره های علمی خارج کشور حمایت کنیم تا هم آورده ای برای کشور داشته و هم مانع پیوستن آنها به اپوزیسیون ها شویم.

وی با اشاره به اینکه نمی توان هجرت کسی را مورد سئوال قرار دارد، افزود: ما باید پایه و اساسی را در جامعه ایرانی خارج کشور ایجاد کنیم که بتوان پل ارتباطی را حفظ و حداقل این افراد آورده ای برای کشور داشته باشند.
معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه تاکید کرد: ارتباط نداشتن با ایرانیان خارج کشور دغدغه ای است که باید برای رفع آن تدابیری اندیشید.

وی ادامه داد: ما باید قدردان ارتباط دانشگاه ها با همدیگر و پل های ارتباطی مشترک آنها و جلوگیری از پراکنده کاری آنها باشیم.
سجادی با اشاره به اینکه پارک های علمی باید تلاش های خود را به رخ دنیا بکشند، گفت: انسانهای فرهیخته خارج از کشور می توانند به تقویت بنیه کشور کمک کنند و ما باید در کنار آنها باشیم.
وی با اشاره به پاره ای از مشکلات صدور ویزا برای تحصیل در ایران افزود: انتظار داریم دانشگاه ها پیشنهادات خود را به این وزارتخانه  ارجاع دهند تا در بخش امور بین الملل از طریق رایزنان فرهنگی و علمی اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه اضافه کرد: برای تحقق و رفع برخی از مشکلات تحصیل و روان سازی ویزا باید از سازمان ها و نهادهای دیگر در زمینه علمی، فرهنگی، تجاری و بازرگانی کمک گرفت.
وی اعلام آمادگی کرد از طریق وزارت امور خارجه پیگیر سهولت مراودات مالی و کاهش تحریم ها، برگزاری نمایشگاه در یونسکو باشد.
سجادی با اشاره به شهرهای خواهر خوانده اصفهان، بیان کرد: متاسفانه از زمان طرح خواهر خواندگی تا کنون اقدام موثر و همکاری جدی با کشورهای خواهر خوانده توسط استانداران این شهر انجام نشده است. 
وی در پایان گسترش زبان فارسی در بین دانشجویان خارجی و مدرسه های فارسی زبان خارج کشور را برای انتقال زبان فارسی به نسل آینده و حفظ هویت ایرانی یکی از الزامات مورد پیگیری دانست.

کنسرسیوم فعالیت‌های بین‌المللی مراکز علمی و فناوری پیشرو اصفهان امروز با حضور روسای دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سالن رویش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.
در این مراسم استادان و روسای حوزه بین الملل دانشگاه های نام برده حضور داشتند و راجع به ظرفیت ها، توانمندیها و نقاط ضعف موجود در حوزه بین الملل و امور خارجه صحبت کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها