همایش "سیره فاطمی" در قم برگزار شد

قم-ایرنا- همایش "سیره فاطمی، مکتب قرآنی و منزلت زن در انقلاب اسلامی" روز چهارشنبه به مناسبت میلاد پرخیر و برکت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضوری جمعی از بانوان قرآنی در قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاجی ابوالقاسم دولابی در این همایش، اظهار کرد: در فرهنگ اسلامی جایگاه بانوان یک مقام ممتاز و مهم است و خداوند متعال امتداد رسالت پیامبر گرامی اسلام را در وجود حضرت زهرا(س) قرار داده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مکتب پیامبر گرامی اسلام در حقیقت توسط این بانوی بزرگ جهان اسلام امتداد پیدا کرده است و قران آن چیزی را که مایه ارزشمندی در سوره کوثر یاد کرده همان امتداد مکتب و آرمان های دین مبین اسلام است.

وی اضافه کرد: مکتب رسول گرامی اسلام که بوسیله حضرت زهرا(س)حفظ شد به توسط امامان معصوم تداوم یافت و این نشان می دهد یک زن می تواند حلقه وصل رسول اکرم(ص) به سایر ابنای بشریت باشد.

حاجی ابوالقاسم دولابی با انتقاد از برخی جنبش های جهان مدرن، گفت: جنبش فمینسیم به دنبال ایجاد تقابل بین زن و مرد است و در حقیقت به دنبال تشکیل یک جامعه تک جنیسیتی است که سرآغاز افول ملت ها است.

وی ابراز کرد: زن اگر خود را مکمل مرد بداند جامعه رشد می کند و روبه تعالی حرکت می کند اما اگر به دنبال تقابل با مرد باشد از تمام مسوولیت ها و رسالت های اصلی خلقت خود غافل می شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: دشمن با برجسته سازی تفاوت های ذاتی مرد و زن که در واقع تقسیم وظایف دو جنس است به دنبال ایجاد اختلاف و از هم پاشیدگی کیان خانواده است.

وی تاکید کرد: در منطق اسلام چون هدف نهایی مرد و زن رضای الهی است این دو جنس برای همدیگر ایثار و فداکاری می کنند و به دنبال هدف برتر یعنی پیاده سازی احکام و قوانین الهی هستند.

ابوالقاسم دولابی گفت: تربیت سربازان برای مبارزه با دشمنان دین و معنویت مهمترین وظیفه ای است که بر عهده زنان جامعه نهاده شده است.

به گفته وی، بالابردن سن ازدواج، تبلیغ برای جلوگیری از فرزندآوری و تربیت کودکان از جمله نقشه هایی است که امروز دشمنان به دنبال پیاده سازی آن هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: تربیت فرزند و حفظ بنیاد خانواده مهمترین کاری است که زنان جامعه می توانند آن را انجام دهند البته در هرجایی که لازم باشد زنان مانند گذشته باید نقش آفرینی مثبت کنند.

وی یادآور شد: تمام مراحل کمال برای زن و مرد به صورت برابر ثابت است و هیچ کدام از این دو جنس برتری و ترجیحی بر یک دیگر ندارند.

وی ابراز داشت: در مجامع و محافل قرآنی بانوان نقش بیشتر و برجسته تری نسبت به زنان دارند و امروز بسیاری از فعالیت های قرآنی کشور را زنان جامعه انجام می دهند.

زن سلول بنیادین جامعه است

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم نیز در این همایش، بیان کرد: تربیت اصلی فرزند در یک خانواده بر عهده مادران است و خداوند در وجود بانوان نوعی عاطفه وجود دارد که تربیت فرزند در دامن آن به خوبی میسور است.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی شعبان زاده اظهار داشت: نقش مادری در کنار نقش همسری و خانه داری نباید یک مسوولیت حاشیه ای در جامعه محسوب شود.

به گفته وی، هسته اولیه و پایه نحست شروع اصلاحات جامعه به سمت تعالی و رشد وجود مادران و نحوه تربیت آنها است.

وی یادآور شد: مادر سلول بنیادین جامعه است و بدون وجود او هیچ اجتماعی ممکن پذیر نخواهد بود؛ جامعه قدرتمند منوط به وجود مادران قدرتمند است.

شعبان زده با اشاره به وظایف زنان در گام دوم انقلاب ادامه داد: مقام معظم رهبری با ۶۰ سال سابقه مبارزاتی و ۴۰ سال مدیریت کلان کشور و به عنوان یک نخبه حوزوی این بیانیه را صادر کرده و نکات بسیار مهمی در آن لحاظ شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم ابراز داشت:  ایجاد آمادگی درونی عمومی برای قیام در بین تمام زنان و مردان جامعه و به ویژه در بین جوانان نکته اول این بیانیه است.

وی یادآور شد: قرار گرفتن جوانان در جایگاه حلقه میانی مدیران و استفاده از ظرفیت حاکمیتی و مردم برای حل مشکلات جامعه موضوع دیگری است که در این بیانیه بیان شده است.

وی تصریح کرد: پیشرفت موضوع دیگر بیانیه گام دوم انقلاب است و در این بین خانواده و سبک زندگی از اهمیت ویژه تری برخودار می باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم اظهار داشت: مساله جمعیت یکی از موضوعاتی است که سبک زندگی کنونی جامعه ایرانی را با چالش همراه کرده است.

شعبان زاده با بیان اینکه یک هزار محفل قرآنی بانوان در این استان باید تشکیل شود، افزود: تقویت موسسات و محافل قرآنی بانوان کار بزرگی است که در دوره جدید اداره کل تبلیغات اسلامی قم دنبال می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =