سه هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی در کردستان تحویل متقاضیان شد

سنندج - ایرنا - کلید سه هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی محرومان و بازسازی شده آسیب دیده از سیلاب همزمان با دهه فجر با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه به صاحبان آن تحویل شد.

به گزارش ایرنا، یک هزار و ۷۰۰ باب از این واحدهای مسکونی شامل مسکن محرومان است که کلنگ احدا آنها ۲۱ آبان توسط محمدباقر نوبخت بر زمین زده شد.

تعداد کل واحدهای مسکونی محرومان در استان کردستان ۲ هزار واحد است که رییس سازمان برنامه و بودجه امروز در سنندج گفت: ۳۰۰ واحد باقی‌مانده هم تا پایان سال تحویل می‌شود.

۱۱۰ هزار واحد مسکن محرومین در کشور در دست اجراست
ریس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: اجرای چنین طرح‌هایی کار ساده ای نیست ولی انقلاب اسلامی شکل گرفت تا افراد مستمند از برکات آن برخوردار شوند.

علیرضا تابش افزود: برای احداث ۱۱۰ هزار واحد مسکن محرومین در کشور موافقت نامه‌هایی با سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد شده و ریاست این سازمان با پشتیبان همه جانبه و مشوق ما در این راه هستند.

۲۲ هزار واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در دست اجراست

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) هم گفت: علاوه بر ۱۱۰ هزار واحدی که بنیاد مسکن با سازمان برنامه و بودجه و استانداران، ۲۲ هزار واحد هم کمیته امداد تفاهم نامه دارد.

مرتضی بختیاری افزود: از این تعداد ۵۰ درصد تحویل شده و تا پایان سال بخش قابل توجهی ازآن تحویل و تا خرداد ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد.

وی افزود: در سفر سال گذشته به کردستان تفاهم نامه هزار واحد مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت منعقد شد که ۲۴۶ واحد آن پروانه ساخت گرفته است.

مدیرکل بیناد مسکن کردستان در مراسم بهرهکبرداری از این طرح‌ها اظهار داشت: در مسکن محرومین ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار بلاعوض داشته به ازای هر واحد ۶۰ تا ۶۵ متری ۲۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض کمک دولت و هر واحد ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی هزینه شده است.

رضا قادری افزود: این طرح‌ها در ۶۷۷ استان احداث شده و امروز هزار و ۷۰۰ واحد از این واحدها به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: برای این ۲پروژه بزرگ که در مجموع شامل سه هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری است، بیش از سه هزار میلیارد ریال اعتبار شامل ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه و بیش از یک‌هزار میلیارد ریال کمک دولت هزینه شده است.

در مراسمی که در روستای قلیان برگزار شد، ۴۴۴ واحد مسکن روستایی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) با متوسط زیربنای ۶۰ متر مربع و هزینه ۲میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برای هر واحد، بصورت نمادین به مددجویان واگذار شد که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال آن بلاعوض است و ۱۱۱ واحد مسکونی مددجویان بهزیستی هم امروز در همین مراسم واگذار شد.

واگذاری واحدهای بازسازی شده از سیلاب
کردستان در نیمه اول فروردین در ۲ نوبت شامل سه تا ۶ و ۱۰ تا ۱۳ فرودین شاهد بارش های متناوب باران و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها بود که خسارتهایی را در بخش های مختلف از جمله ۲ هزار و ۹۶ واحد مسکونی به وجود آورد.

مرمت و بازسازی این واحدهای مسکونی پایان یافته و امروز به صاحبان آن واگذار شد و از این تعداد یک هزار و ۷۰۰ واحد احداثی که بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای آن هزینه شده است.

از مجموع واحدهای آسیب دیده احداثی  ۹۸ واحد در شهرها قرار داشت، که بانه و بیجار هر کدام با ۳۳ واحد شهری بیشترین تعداد واحدهای مسکونی احداثی شهری را دارند.

واحدهای مسکونی آسیب دیده روستایی در بیجار ۵۳۸ واحد، قروه ۴۹۸ واحد، دهگلان ۳۹۵، دیواندره ۱۲۳، بانه ۲۰، سنندج ۸۶، کامیاران ۴۶ و مریوان ۹ واحد مسکونی قرار دارد.

این واحدها هم ۶۰ متر مربع زیربنا دارد و برای هر واحد ۷۵۰ میلیون ریال از محل تسهیلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمک بلاعوض سازمان برنامه و بودجه و بهزیستی هزینه شده است.

از یک‌هزار و ۷۰۰ واحدی که امروز به بهره‌برداری رسید، ۲۵۵ واحد مسکن محرومان سهمیه سنندج بود که ۱۸۵ میلیارد ریال برای این طرح‌ها در مجموع هزینه شده و ۶۵ میلیارد ریال آن تسهیلات بلاعوض بوده است.

از جمعیت یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری کردستان، ۲۹ درصد آن یعنی ۴۶۹ هزار نفر در هزار و ۶۹۵ روستا سکونت دارند.

این استان دارای ۱۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی و یک هزار و ۶۰۵ روستای دارای سکنه است و براساس سرشماری سال ۹۵، تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کردستان یک هزار و ۳۱۵ روستا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =