حضرت فاطمه زهرا(س)، الگوی مادران و همسران شهدا

تهران - ایرنا - مشاور امور زنان و خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران درسالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها بزرگداشت روز زن ،اظهار کرد :‌ حضرت فاطمه زهرا(س)، الگوی مادران و همسران شهدا می باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا ،‌ فریده اولاد قباد،روز چهارشنبه در نوشتاری افزود: ‌پروردگار متعال در نظام زیبا و حکیمانه آفرینش، زن را به عنوان کانون هستی عطوفت و عشق به خانواده که یک لحظه سکون و ایستایی ندارد آفریده است و زن را مظهر تحقق آمال بشر دانست، که از دامن این گوهر گرانبها، انسان‌های والایی پرورش داده شود که جامعه بشری را به حقانیت، عزت و سربلندی هدایت و رهبری نماید.

مشاور امور زنان و خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه گفت:‌ دین مبین اسلام زن را گوهر گران‌بهای هستی می‌داند و این شخصیت والا در فرهنگ اسلامی مظهر قداست و پاکی و موجب خیر و برکت شناخته شده و از ارزش و احترام فوق العاده‌ای برخوردار است. از این‌رو رهبر فقید انقلاب امام خمینی‌(ره) روز میلاد دخت گرانقدر رسول خدا(ص) بانوی دو عالم، اسوه زنان تاریخ صدیقه کبری سلام الله علیها  که تمام ارزش‌های متعالی در وجود ملکوتی‌اش جلوه‌گر است را به عنوان روز زن انتخاب نمودند.

وی تصریح کرد :‌ به همین مناسبت اشاره‌ای داریم که نگاه حضرت فاطمه(س) به زن چگونه نگاهی است، حفظ عفاف و پوشش یکی از مهمترین شاخص‌هایی است که حضرت زهرا(س) برای زن مسلمان معرفی کرده است. حضرت زهرا(س) حجاب زن را زمینه‌ساز رشد معنوی و تعالی روح زن و مرد می‌داند و در گفتار و رفتارش بر این مساله تاکید دارد، نقل است روزی حضرت علی(ع) به دنبال جواب سوال پیامبر(ص) از حضرت زهرا(س) پرسید: خیر زن در چیست؟ حضرت فاطمه(س) جواب دادند: خیر زن دراین است که مردان او را نبینند و او هم مردان را نبیند، حضرت علی(ع) جواب را به پیامبر(ص) رساند و رسول خدا(ص) فرمودند: فاطمه پاره تن من است.

در شرایط کنونی که زنان در همه عرصه‌های اجتماعی حضور یافته و در کنار مردان ایفای نقش می‌کنند فهم معنای کلام دشوار می‌نماید و ممکن است تعابیری از این سخن شود ولی اگر به سیره حضرت فاطمه(س) دقت کنیم کلام واضح و روشن است، سیره حضرت به ما می‌فهماند مقصود از اینکه زنان مردان را نبینند و یا مردان زنان را نبینند این نیست که زن خانه نشین بوده و از هر فعالیت اجتماعی لازم و ضروری بر کنار باشد، زیرا حضرت زهرا(س) در زمانی که حضورشان در اجتماع ضرورت یافت به صحنه آمدند و در  برابر خلیفه وقت برای احقاق حق، گفتگو کردند و پس از آن در جمع زنان و مردان در مرکز حکومت اسلامی در مسجد به ایراد سخن پرداختند و همچنان تا پایان زندگی پربرکتشان به مبارزه، گفت‌وگو و دفاع از اسلام و ولایت ادامه دادند. حضرت در زمان حیات پیامبر(ص) در بعضی از میادین نبرد حاضر می‌شدند و برای رزمندگان آذوقه تدارک می‌دیدند و یا زخمی­‌ها را مداوا می‌کردند، پس حضرت زهرا(س) زنی خانه‌نشین و به دور از اجتماع و مسائل روز نبودند و مضمون سخن حضرت این نیست که زن در کنار مردان نباشد بلکه منظور همان مضمون کلام قرآن است که پوشش مناسب و کنترل نگاه را طهارت و تزکیه مومنان معرفی می‌کند.

با تأسی از الگوهای شخصیتی حضرت زهرا(س) است که بسیاری از زنان با ایمان در صحنه‌های مختلف حضور داشته و دارند و مادرانی که فرزندانشان را در این مکتب تربیت و پرورش دادند و در راه اعتلای اسلام فدا کردند و زنانی که با الگو قرار دادن سیره حضرت فاطمه(س) در صحنه‌های مختلف سیاسی، علمی، فرهنگی و.... حضور و پرچم پرافتخار ایران اسلامی را به اهتزاز درآورده‌اند.

با نور حضرت فاطمه(س) می‌توان در مسیری حرکت کرد که به خدا منتهی می‌شود. فاطمه(س)، زهرا است؛ یعنی کسی که همه وجودش به نور الهی روشن شده و در پرتو روشنایی وجودش رهروان راه را از بیراهه تشخیص می‌دهند و سرگشتگان مسیر هدایت می‌یابند.

زهرا(س) معرفت نهایی، کمال زن و اوج عروج یک انسان است

اولاد قباد در پایان نوشتار خود خاطر نشان کرد:‌ تقارن میلاد فرخنده صدیقه کبری(س) با سالروز ولادت معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر که مزین شده به اسم نورانی حضرت زهرا(س) را به همه زنان و مادران فداکار تبریک و تهنیت عرض نموده و از پروردگار متعال توفیق روزافزون و تندرستی بانوان ایران اسلامی­ را خواستاریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

سرخط اخبار جامعه