همایش ملی بلورشناسی توسط دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد

مشهد- ایرنا- دبیر بیست و هشتمین همایش ملی بلورشناسی و کانی شناسی ایران گفت: با توجه به شرایط کرونایی این همایش به صورت مجازی توسط دانشگاه فردوسی مشهد برنامه ریزی شده است.

دکتر سید مسعود همام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این همایش به خاطر چند رشته ای بودن مورد استقبال اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور در رشته‌های فیزیک، شیمی و زمین شناسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سال گذشته به خاطر شرایط کرونایی، محققان آنگونه که باید نتوانستند در این زمینه به تحقیقات میدانی، زمین شناسی و کارگاهی بپردازند، به همین دلیل سعی شد با تغییر شیوه و استفاده از جدیدترین دستاوردهای استادان خارج از کشور بر غنای علمی این همایش افزوده شود.

عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد گفت: حدود ۱۴۰ مقاله برای این همایش دریافت شد که شامل ۲۱ مقاله در رشته فیزیک، ۱۵ مقاله در رشته شیمی و مابقی در رشته زمین شناسی است.

وی افزود: ارائه ۲۳ مقاله در رشته زمین شناسی، ۱۰ مقاله در رشته شیمی و ۱۲ مقاله در رشته فیزیک به صورت شفاهی برنامه ریزی شده است.

همام ادامه داد: هدف اصلی این همایش این است که آخرین یافته‌ها در تمام حوزه‌های بلورشناسی به اشتراک گذاشته شود.

وی با اشاره به نیاز تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی به پژوهشهای علمی گفت: این امکانات به دلایل مختلف از جمله تحریم ها در اختیار ما قرار ندارد ولی اگر این همایش کشوری تبدیل به همایش بین‌المللی شود می‌توان از آخرین یافته های محققان خارجی و دانش استادان خارج از کشور نیز بهره برد.

این همایش ۲ روزه فردا (پنجشنبه) نیز ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها