۱۵ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۳
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84210026
۰ نفر

برچسب‌ها

کردها و ارتش سوریه برای رفع محاصره برخی مناطق توافق کردند

تهران - ایرنا - مقامات نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا و ارتش سوریه اعلام کردند که طرفین به توافق رسیدند تا به محاصره تقریباً سه هفته‌ای مناطق تحت کنترل دولت سوریه و دو شهر تحت سیطره کردها در شمال شرقی این کشور پایان دهند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) خبرگزاری «سوئیس اینفو»، رسانه‌های رسمی سوریه گزارش دادند که در پی این توافق خیابان‌های منتهی به مرکز شهر «الحسکه» در یک منطقه امنیتی تحت کنترل دولت بازگشایی شد و «نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه» نیز موانعی که در جریان محاصره ۲۰ روزه ایجاد شده بود، برطرف کردند.

 نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه گروهی از جناحهای مورد حمایت آمریکا هستند که تحت سلطه یگانهای حفاظت از مردم کرد قرار دارند.

یک مقام سوری و یکی از ساکنان این کشور گفتند: کامیون‌های حامل کالا ، گندم و سوخت پس از روزها محدودیت برای ورود کالاها اجازه ورود به دو محله در شهر «قامشلی» را گرفتند.

«غسان خلیل» فرماندار الحسکه به خبرگزاری سوریه «سانا» گفت: تدابیری آغاز شده تا محاصره شهر الحسکه توسط شبه نظامیان و نیز برخی مناطق در شهر قامشلی شکسته شود و امیدواریم که این روند تا رفع کامل محاصره الحسکه و بقیه مناطق قامشلی ادامه یابد.

دو منطقه بزرگ سوریه در شمال شرقی این کشور تحت کنترل نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه است، زیرا این نیروها در سالهای اولیه درگیری تقریباً ده ساله کنترل این دو بخش را به کردها دادند تا با ستیزه جویانی که به دنبال سرنگونی «بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور بودند، مبارزه کنند.

پس از شکست «داعش»، نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه با پشتیبانی ایالات متحده توانستند در سالهای اخیر قسمت بزرگی از شمال شرقی این کشور را کنترل کنند، جایی که بیشترین تولید نفت و گندم سوریه را در اختیار دارد.

به گفته ساکنان سوریه، مقامات و منبعی از نیروهای دمکراتیک کردستان سوریه توافق امروز با میانجیگری روسیه به منظور از بین بردن هفته‌ها تنش‌های فزاینده صورت گرفت. با توجه به اعتراضات روزمره علیه کردها و برخی درگیری­های خونین که با آتش گشودن نیروهای کرد به روی تظاهرکنندگان طرفدار اسد گشودند، این توافق می‌تواند زمینه برقراری آرامش در شمال شرق سوریه را فراهم کند.

دولت سوریه همچنان فرودگاه قامشلی را اداره و حقوق کارمندان آن را پرداخت می‌کند. اما در ماه‌های اخیر دولت دمشق یگان‌های حفاظت از مردم کرد را که وابسته به حزب غیرقانونی «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ ک ک) است، به خیانت و کمک به واشنگتن برای دستیابی به تولید نفت و گندم در این کشور متهم کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =