پنجمین روز «تئاتر فجر ۳۹» چه آثاری اجرا می‌شوند؟

تهران- ایرنا- همزمان با برگزاری پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر، در گام سی‌ونهم در بخش‌های صحنه‌ای،‌ خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی و رادیو تئاتر ۲۲ نمایش به صحنه می‌روند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با روز پنجم جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم این رویداد، تالار وحدت، مجموعه تئاترشهر، تئاتر مولوی و تماشاخانه ایرانشهر میزبان پنجمین روز از اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

اجراهای صحنه‌ای

تالار وحدت تا پایان برگزاری جشنواره سی‌ونهم از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه میزبان اجرای نمایش «سرباز» به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود.

در مجموعه تئاترشهر هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش «گرگاس‌ها یا روز بخیرآقای وزیر» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.

«سگدو» به کارگردانی عباس غفاری امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش «بین یه عالمه ماهی» به کارگردانی امیر دلفانی خواهد بود و «کمین ژاله» به کارگردانی حامد مکملی هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

در تئاتر مولوی و در ساعت ۱۵ نمایش «پنهان خانه پنج‌ در» به کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه اجرا می‌شود.

تماشاخانه ایرانشهر هم در ۲ سالن ناظرزاده و سمندریان میزبان آثار این دوره از جشنواره است. امروز در سالن ناظرزاده و در ساعت ۱۷ نمایش «آپ‌.آرت.مان» به کارگردانی امیرشاه‌علی روی صحنه می‌رود. ساعت ۱۹ هم نمایش «اتول سورون» به کارگردانی شهروز دل‌افکار در سالن سمندریان اجرا می شود.

نمایش‌های خیابانی

 در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه و ۱۸ و ۳۰ دقیقه در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های «نبردبام»، «نگهبان آب»، «قلیان اویونی»، «انگشتری» و «ژنرال» اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ ایران‌مال هم در ۲ نوبت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش «نگهبان آب» و «قلیان اویونی» اجرا خواهد شد.

ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر(عج) هم امروز در ساعت ۱۱ میزبان اجرای نمایش «ژنرال» و پس از آن در ساعت ۱۱:۳۰ میزبان نمایش «انگشتری» خواهد بود.

نمایش «ترور در اوین» به کارگردانی مجید امینی امروز در ۲ نوبت ۱۰ و ۱۴ در آمفی‌تئاتر زندان اوین اجرا می‌شود.

دیگرگونه‌های اجرایی

نمایش «دموکراسی سفارشی» به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش «میکرومکبث» به کارگردانی حسین دریس هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز در ساعت ۱۸ در تئاتر محراب اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۵ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش «آنتروپی» به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش «پانزده ثانیه» به کارگردانی پویان محمودی از امروز از ساعت ۱۷ در آدرس خیابان شهید باهنر،‌ نرسیده به میدان قدس،‌ بن بست نخعی پلاک یک اجرا می‌شود. این اجرا تا تاریخ ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش‌ «است» به کارگردانی جعفر حجازی از ساعت ۱۳ امروز از مبدأ خیابان خارک اجرای خود را آغاز می‌کند. این اجرا تا ۱۸ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش ‌«هوم» به کارگردانی سارا کریمیان اقبال امروز در ۲ نوبت  ۱۶ و ۳۰ دقیقه و ۱۸ در آدرس کارگر شمالی، خیابان نصرت، نبش کوچه عباسی، پلاک ۷۴ اجرا می‌شود. این اجرا تا روز ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش «تناسخ» به کارگردانی مهیار جوادی‌ها امروز ساعت ۱۵ به‌صورت گردشی اجرا خواهد داشت. این اجرا تا ۱۹ بهمن ادامه دارد.

نمایش‌های رادیویی

امروز در بخش اجراهای رادیویی ۲ نمایش «مجلس سیاه دختر و سلطان» به نویسندگی و کارگردانی عبدالرضا یعقوبی در ساعت ۱۶ و نمایش «فیش آباد» به نویسندگی و کارگردانی سیروس همتی در ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌دهنده‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایط سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه‌ای مواجه کرده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با اعلام دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و  خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار فرهنگ