۲ هزار آموزش دهنده سواد در آذربایجان غربی فعالیت دارند

ارومیه- ایرنا- سرپرست معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: ۲ هزار آموزش دهنده زن و مرد در استان برای ریشه کنی بی‌سوادی در تلاش هستند.

"میر صادق جامعی" روز چهارشنبه در سومین جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی آذربایجان غربی افزود: ۷۵۰ سوادآموز در استان، مهارت‌های شغلی را در قالب طرح ملی پیوند سواد و زندگی فرا می‌گیرند.

وی با بیان اینکه توسعه یافتگی هر کشور به موضوع  سواد و سوادآموزی آن جامعه بستگی دارد، اضافه کرد: این طرح ملی در کنار درس‌های آموزش داده شده به سوادآموزان جذب شده در سال تحصیلی جاری آموزش داده می‌شود و هدف از اجرای این طرح، کمک به تحقق هر چه بهتر شعار جهش تولید در کشور و استان است. 

سرپرست معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: حرفه آموزی به سوادآموزان از طریق مراکز یادگیری محلی در زمینه های مختلف از  جمله خیاطی، صنایع دستی، فرش بافی، گلسازی، پرورش قارچ و دامداری اولویت اصلی این طرح ملی در کشور و استان است. 

وی با اشاره به ظرفیت بالای دفاتر تسهیل گری استانداری در امر شناسایی و جذب بیسوادن گفت: تعامل بیشتر مراکز یادگیری محلی و دفاتر تسهیل گری در دستور کار قرار دارد.

جامعی اضافه کرد: با تلاش ها و اقدامات صورت گرفته استان آذربایجان غربی در سال گذشته رتبه عالی و شایسته تقدیر را در مجموع شاخص های ارزیابی عملکرد کسب کرد.

آذربایجان‌غربی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال دارای ۱۹۵ هزار بی‌سواد است که از این تعداد ۴۵ هزار نفر تاکنون باسواد شده‌اند.

آذربایجان‌غربی دارای سه‌هزار آبادی است، شرایط اقلیمی استان و صعب العبور بودن مسیر بسیاری از روستاها، درآمد اندک و مشکلات اقتصادی و فرهنگ حاکم در خانواده‌های روستایی موجب شده تا تمایل به تحصیل به ویژه در میان دختران و بانوان در استان کاهش یابد و ساکنان این مناطق تمایل کمتری به سوادآموزی داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها