ویزیت روزانه ۷۵۰ فرد مشکوک به ابتلای کرونا در مراکز بهداشت اردبیل

اردبیل - ایرنا - معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اعلام کرد: روزانه ۷۵۰ فرد مشکوک به ابتلای کرونا در ۲۰ مرکز بهداشت استان پذیرش شده و توسط تیم پزشکی متخصص ویزیت می‌شوند.

دکتر بابک نخستین روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: دو سوم مجموع مراجعان مربوط به کرونای استان در این ۲۰ مرکز پذیرش ‌شده و مابقی نیز در اورژانس‌ها و مراکز بیمارستانی استان پذیرش می‌شوند.

وی  بیان کرد: هم‌اکنون ۲۰ مرکز بهداشتی در استان برای پذیرش و ویزیت بیماران کرونایی تجهیز شده که به صورت سرپایی پذیرای مراجعان بوده و خدمات اولیه از جمله تست سریع تشخیص کرونا را ارائه می‌کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: پاسخ تست انجام شده این مراکز در کمتر از ۲۰ دقیقه آماده شده و در صورت مثبت بودن تست کرونای مراجعان، ۱۰ نفر از اطرافیان فرد مبتلا نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرند که این کار هم‌اکنون برای ۵.۲ نفر اطرافیان افراد مبتلا انجام می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اردبیل اظهارکرد: افراد مبتلا بعد از تشخیص میزان شدت بیماری تحت درمان قرار می‌گیرند و وضعیت آنها در سامانه سیب ثبت شده و نحوه نگهداری و مراقبت از آنها نیز به دقت رصد و آموزش داده می‌شود.

دکتر نخستین، احداث و راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی کرونا را از اقدامات بسیار شایسته استان در دوران شیوع کرونا اعلام کرد و ادامه داد: آزمایشگاه کرونای اردبیل جزو هشت استان اول دریافت کمک‌های سازمان بهداشت جهانی بود و در سال جاری به امکانات و تجهیزات نوین مجهز شد.

وی اضافه کرد: با نصب، راه‌اندازی و تکمیل دستگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی، این آزمایشگاه قادر است علاوه بر کرونا، سایر آزمایش تشخیصی بیماری‌های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز را انجام دهد و آزمایشگاه کرونای استان برای به قدری تجهیز شده که در خصوص ویروس شناسی به مرحله خودکفایی رسیده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در ادامه، تعداد بازدیدهای میدانی و کنترل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان اردبیل طی ۱۱ ماه گذشته را بیش از ۱۳۰ هزار مورد اعلام کرد.

وی افزود: در این مدت رصد مکان‌های شلوغ و پرتردد استان و نحوه اجرای دقیق پروتکل‌ها به خصوص در زمان اوج شیوع بیماری توسط ناظران بهداشتی به صورت روزانه انجام شده و با تخلفات برخورد جدی و قانونی به عمل آمده است.

دکتر نخستین بیان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۶۳۰ مورد از تخلف عدم رعایت پروتکل‌های اعلام شده برای فعالیت اماکن و مراکز عمومی به مراجع قضایی استان اردبیل معرفی شده است.

وی از پلمب ۸۵۷ واحد اماکن عمومی و خدماتی در استان به علت رعایت نکردن مقررات مقابله با کرونا خبر داد و اضافه کرد: در این مدت از ۹۴۷ واحد عرضه قلیان نیز بازدید به عمل آمده و ۷۳۸ مورد از آنها پلمب شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، اطلاع رسانی را از اولین اقدامات اساسی در راستای کنترل بیماری کرونا در این استان عنوان کرد و گفت: با کمک و مشارکت رسانه‌ها و فضای مجازی استان، آگاه‌سازی مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌های اعمال شده به خوبی انجام شد.

وی همچنین از انجام سه مورد سخنرانی عمومی برای تشریح مقررات بهداشتی مربوط به مقابله با کرونا و نیز تولید بیش از ۲ هزار دقیقه برنامه رادیویی و ۴۰۰ دقیقه برنامه تلویزیونی در این زمینه در صدا و سیمای استان اردبیل خبرداد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها