دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در تهران برگزار می‌شود

اراک - ایرنا - دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با موضوع «بهشت کاشان» از ۲۵ بهمن تا اول اسفند سال جاری در بوستان گفت و گوی تهران برگزار می‌شود.

"سیده مرضیه شفاپور" روز چهارشنبه در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره مد و لباس استان مرکزی افزود: جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، به عنوان رویدادی بزرگ در این حوزه است که به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در بخش های مختلف برگزار می‌شود و امسال کاشان، موضوع  محوری آن است زیرا  هر آنچه بیانگر فرهنگ غنی اسلام و ایران است را در ذهن طراحان این منطقه تداعی کرده است.

وی اظهار داشت: استان مرکزی در حوزه طراحی ظرفیت بالایی دارد و طراحان این حوزه باید  توانمندی‌های خود را در عرصه بین المللی ارائه کنند و تشکیل  انجمن مد و لباس در استان رویداد بسیار ارزشمندی است.
شفاپور با یادآوری به اهمیت حوزه طراحی لباس در کشور تاکید کرد :  برای نخستین بار آیین نامه جشنواره مد و لباس کشور به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است و در تلاش هستیم طراحان مد و لباس را به عنوان یک صنعت تولیدی در کشور مطرح کنیم و این مهم به واسطه تعامل، همکاری و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت محقق می‌شود.

شفاپور با اشاره به برگزاری آیین اختتامیه جشنواره ملی لباس کودک و نوجوان نیز گفت: باید با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی، با تلفیق لباس‌های سنتی و امروزی، پوشاکی  در خور نسل جوان طراحی کرد و این صنعت تولیدی را در سطح بین‌المللی مطرح کرد.
دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت :با شیوع بیماری کرونا، طراحان همپای کادر سلامت فعال بودند  و ماسک  مورد نیاز کشور را تولید کرده و به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار دادند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت : ۱۶۱ اثر به دبیرخانه جشنواره مد و لباس استان مرکزی ارسال شد که در پایان ۵۰ اثر با انتخاب داوران برگزیده شدند.
حجت‌الاسلام «عباس دانشی» افزود: برگزاری جشنواره مد و لباس در چندسال اخیر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده و با این اقدام ابتکاری و خلاق، مسیر دشوار طراحی و تولید هموار شد.
وی تاکید کرد : انتظار می‌رود وزارت صمت به این مهم توجه ویژه داشته باشد و این انجمن را مورد حمایت قرار دهد و تعاونی های لباس و پوشاک نیز با هنرمندان این عرصه تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اظهار داشت: این استان ظرفیت‌های بالایی در طراحی پوشش محلی با الهام از معماری اسلامی دارد که باید از این ظرفیت و توانمندی بانوان بهره‌گیری بیشتری دشود.

حجت‌الاسلام دانشی بیان کرد :  حجاب و پوشش اسلامی باید در جامعه نهادینه شود و برگزاری نمایشگاه مد و لباس با محوریت عفاف و حجاب مد نظر ویژه قرار گیرد.

رییس انجمن مد و لباس استان مرکزی نیز اظهار داشت : این  انجمن در آذر ماه  سال ۹۸، فعالیت خود را با ۴۰ عضو آغاز کرد  و هم اکنون ۲۲۰ عضو فعال دارد.

زهرا سلیمانی افزود : در بهمن ماه سال گذشته، ۱۰۰ اثر فاخر انجمن مد و لباس استان، در نمایشگاه بین‌المللی حضور داشت و مقرر شده بود در اسفند ماه  سال جاری نیز نمایشگاه توانمندی بانوان برگزار شود که شیوع ویروس کرونا مانع از برگزاری آن شد.

وی ادامه داد: اعضای انجمن مد و لباس استان مرکزی در زمان شیوع بیماری کرونا، ۱۰۰ هزار ماسک رایگان را  تولید و به صورت رایگان در بین شهروندان توزیع کردند.

رییس انجمن مد و لباس استان مرکزی گفت : استان مرکزی  رتبه دوم در جشنواره طراحی ماسک کشوری را کسب کرد که این اقدام موفقیت بزرگی برای اعضای انجمن در سال جاری بود.

جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر بزرگ‌ترین رویداد تخصصی در این عرصه است که در اجرای تحقق مفاد ماده سوم  قانون ساماندهی مد و لباس، هرساله به مناسبت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران  برگزار می‌شود.  

دهمین دوره  این جشنواره در  سال جاری با اهدافی چون  تحقق اصول و سیاست‌های کلان فرهنگی و هنری نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه مد و لباس، صیانت از حقوق و ارج نهادن به کوشش‌های طراحان، فعالان، پیشکسوتان و دست‌اندرکاران هنر- صنعت مد و لباس برگزار می‌شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها