امام جمعه تبریز: سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد بومی‌سازی شود

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر اجرای سیاست‌ها، مقررات و آیین‌نامه‌های خاص وزارت فرهنگ و ارشاد در محدوده استان ها گفت: البته این سیاست های فرهنگی کلان باید متناسب با فرهنگ هر منطقه، بومی‌سازی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم روز چهارشنبه در مراسم معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی افزود: تقویت روح تحقیق، تفقه و ابتکار در زمینه های فرهنگی و هنری از طریق تشویق و حمایت از نویسندگان  ضروری است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی،‌ بر لزوم توجه بیش از پیش به فرهنگ و هنر بومی و حمایت و نظارت توامان به اهالی فرهنگ و هنر تاکید کرد.

وی افزود: در دوران شیوع ویروس کرونا اصحاب فرهنگ و هنر متحمل خسارت هایی شدند که امیدواریم حمایت‌های کافی و وافی برای جبران بخشی از این خسارت ها از ایشان انجام شود.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه امروزه شناخت افکار عمومی یکی از سرفصل‌های مدیریت اثربخش در جهان است، گفت: افکار عمومی را باید به عنوان یکی از گسترده‌ترین پدیده های جمعی بدانیم که با پویایی خود می‌تواند یک جامعه را متحول سازد و از این رو مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که  دبیر شورای فرهنگ عمومی استان هم هست باید برای نهادینه کردن این امر اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

حجت ‌الاسلام آل هاشم با اشاره به تلاش‌های مدیرکل فقید فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی برای نظارت و ایجاد توازن در حوزه‌ مطبوعات گفت: جای یک روزنامه با گستره‌ سراسری در استان خالی است و باید این خلاء برطرف شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، برقراری عدالت نسبی در بین روزنامه های محلی را یکی از کارهای ضروری در این حوزه اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه از تمام مسئولان استانی در طول دوران مسئولیت شان حمایت می کند، تاکید کرد: مدیر فرهنگی ‌باید تمام سلایق را به یک چشم ببیند و در کار فرهنگی مسئله جناح بندی و سیاست کاری نباید حاکم باشد.

استعدادهای فرهنگی شهرستان ها شناسایی و حمایت شوند

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: حمایت از اهالی فرهنگ و هنر و بخش خصوصی و ایجاد زمینه های مساعد برای فعالیت‌های بخش فرهنگ و هنر خصوصی از سیاست‌های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد است.

کاراندیش خاطرنشان کرد: هر قدر می توانیم کارها را برون‌سپاری کنیم تا بخش غیر دولتی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری احساس امنیت کند و ما باید امکانات و زمینه ‌ها را مهیا کنیم؛ نیروها و استعدادهای خوبی در شهرستان ها داریم که باید شناسایی شوند تا نیروهای جوان پا به عرصه فرهنگ و هنر بگذارند.

وی  با تاکید بر اینکه هر مدیری در هر جایی منصوب می شود باید یک برنامه بلند مدت و نگاه استراتژیک به فرهنگ و هنر همان منطقه داشته باشد، افزود: گرامیداشت ایام و مناسبت ها اگرچه لازم و ضروری است اما صرف گرامیداشت ایام وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد نیست و باید برنامه جامعی داشته باشیم و آن نیز استفاده از فرهنگ بومی هر استان و توجه به شاعران و نویسندگان بومی و استفاده از ظرفیت آنها در راستای اعتلای فرهنگی است.

کاراندیش گفت: آنچه در ارزیابی مدیران ارزش دارد رضایت اصحاب فرهنگ و هنر و تکریم، توجه و به انان است که مورد توجه وزیر فرهنگ نیز می باشد.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی

توسعه پایدار منوط به توسعه فرهنگی است

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پیشرفت به تاریخ، جغرافیا، نژاد و زبان نیست: افزود توسعه و پیشرفت جوامع تحت عنوان دانش و فرهنگ بدست می آید.

محمدرضا پورمحمدی گفت: آنچه که در روابط بین الملل مرزبندی کشورها را به جهان اول، دوم و سوم تقسیم بندی بندی کرده امروزه فروریخته است و الان دنیا، دنیای تکنولوژی مدار و دانش مدار و فرهنگ مدار است.

وی خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که در طول تاریخ مستعمره هیچ کشوری نبودیم چون تاریخ، تمدن و فرهنگ بزرگی داشتیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه ما در معرفی چهره های فرهنگی کوتاهی کرده و الگوسازی نکرده ایم، افزود:  جوانان ما باید مکتب هنری تجاری و ادبی تبریز را بشناسند تا شیفته فرهنگ غرب نشوند.

پورمحمدی با بیان اینکه هنرمندان ما غریب زندگی می‌کنند، افزود: تبریز با وجود اینکه حافظه، سعدیه ندارد اما اسطوره تاریخ است یک رازهایی در این شهر هست که آذربایجان را سر ایران کرده است.

محمدی خاطرنشان کرد: ما در خیلی عرصه ها کارهای خوبی انجام داده ایم اما خیلی کارها برای انجام نیز هست؛ فضای مجازی ما خیلی مشکل دارد و ما روزنامه سراسری به معنای واقعی نداریم.

وی گفت: ما اعتقاد به آزادی رسانه داریم اما فرهنگ را باید رسانه‌ها ترویج کنند، رسانه ای که دروغ را منتشر کند باید بسته شود.

پورمحمدی تمامیت ارضی، خون شهدا و ولایت فقیه را خط قرمز رسانه‌ها اعلام کرد و گفت: احترام دوطرفه است و احترام بگذارید تا احترام ببینید .

سیدقاسم ناظمی به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی منصوب شد

وضعیت فرهنگی آذربایجان شرقی مطلوب نیست

مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: اگر به ۴۰ سال قبل نگاه کنیم، وضع فرهنگی و بودجه فرهنگی کشور متناسب با شان فرهنگ و  در شان اهل فرهنگ و هنر نیست.

سیدقاسم ناظمی گفت: امیدوارم تصمیم‌گیران کشور این فرصت را بدهند تا فرهنگ هم شان خودش رشد کند .

وی افزود :کشور بدون فرهنگ معنی ندارد و اگر حافظ و سعدی و شهریار را از این کشور بگیریم، چه چیزی برای کشور باقی می ماند؛ باید بتوانیم از این سرمایه‌های فرهنگی به خوبی مراقبت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی با بیان اینکه ما باید خودمان را با زبان فرهنگ به جهان عرضه کنیم، گفت: حضور من در این جایگاه با وجود علاقه قلبی و به خاطر بدهکاری به انقلاب و دوستان اهل فرهنگ چیز دیگری نیست.

وی با بیان اینکه باید بازار حوزه هنری را توسعه دهیم، گفت: باید بتوانیم آثارمان را در عرصه ملی عرضه کنیم و رقابتی بین استان‌ها باشد چون رقابت کشور را تعالی می بخشد و شایسته نیست که هنرمند ما به بهانه‌های کمبود امکانات از اینجا کوچ کند.

در این مراسم سید قاسم ناظمی به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی معرفی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها