مزرعه غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال در بوکان کشف شد

مهاباد- ایرنا- فرمانده انتظامی بوکان گفت: یک مزرعه غیرمجاز ارز دیجیتال در یکی از روستاهای این شهرستان کشف شد.

سرهنگ سلمان حیدری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: در پی دریافت اخباری مبنی بر اینکه فردی در یکی از روستاهای بوکان اقدام به ایجاد مزرعه استخراج ارز دیجیتال کرده است، موضوع به صورت ویژه در دستور کار عوامل مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی گرفت.

وی افزود: در بازرسی از محل مورد نظر هفت دستگاه استخراج ارز دیجیتال  به صورت فعال و  متصل به  شبکه برق کشاورزی در حال کار بود. 

فرمانده انتظامی بوکان گفت: پس از کشف این مکان دستگاه‌های نصب شده به همراه تجهیزات آن جمع آوری و ضبط شد.

وی با بیان اینکه این مزرعه که فاقد مجوز از اداره صنعت، معدن و تجارت است و از شبکه برق کشاورزی به صورت غیر مجاز استفاده می‌کرد گفت: استفاده از شبکه برق و نداشتن مجوز برداشت ارز دیجیتال ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط پلیس با هماهنگی های قضایی جمع آوری خواهد شد.

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است و  بسیاری از سودجویان در ایران به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان اقدام می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این شیوه به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

با توجه به قیمت نازل برق در ایران، بسیاری از سودجویان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند این در حالیست که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

بوکان در جنوب آذربایجان‌غربی قرار دارد و سومین شهر پرجمعیت این استان به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها