۷۹ درصد مطالبات زعفران‌کاران خراسان رضوی پرداخت شد

مشهد- ایرنا- مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی از پرداخت ۷۹ درصد مطالبات زعفران‌کاران این استان که محصول خود را به دولت فروخته‌اند خبر داد.

ایرج ناصری‌ مقدم روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در اجرای طرح خرید حمایتی زعفران، ۱۲ هزار و ۴۸۳ کیلو گرم از این محصول راهبردی توسط دولت از کشاورزان این استان خریداری شد.

وی افزود: در این راستا پنج هزار و ۵۰۰ کشاورز محصول خود را به دولت تحویل دادند که در مجموع میزان مطالبات آنان هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال می‌باشد.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی ادامه داد: در مرحله اول ۳۰ درصد مطالبات کشاورزان و امروز نیز ۴۳۰ میلیارد ریال به حساب آنان واریز شد که در مجموع تا کنون ۷۹درصد مطالبات آنها پرداخت شده است.

وی گفت: با توجه به پیگیریهای انجام شده ۲۱ درصد باقیمانده مطالبات که معادل ۲۴۰ میلیارد ریال است طی دو هفته آینده پرداخت خواهد شد.

خرید حمایتی زعفران کشاورزان از نیمه آبان ماه امسال تا پایان ۳۰ آذر ماه انجام شد و با توجه به اینکه در این طرح هدف اصلی، خرید حمایتی محصولات، مدیریت بازار و جلوگیری از کاهش بیش از اندازه قیمت محصول و متضرر شدن کشاورزان بود، حجم خرید، مد نظر قرار نداشت و بیشتر حمایت از کشاورز مورد توجه بود.

محصول زعفران امسال در ۲ سطح پوشال مرغوب به ازای هر کیلو گرم ۱۱۰ میلیون ریال و نگین به ازای هر کیلو گرم ۱۳۰ میلیون ریال خریداری شد.

پارسال سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۹۰۰ هکتار بود که از این سطح بیش از ۳۲۰ تُن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۲ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =