فرانس پرس:خروج نیمیتز از خلیج فارس،نشانه تمایل آمریکابرای کاهش تنش است

تهران – ایرنا – خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) اعلام کرد که ناوهواپیمابر «نیمیتز» خلیج فارس را بعداز چندماه حضور در آب های این منطقه ترک کرده است، نوشت که این گام نشانه ای از تمایل دولت جدید آمریکا برای کاهش تنش ها با ایران است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کربی» سخنگوی پنتاگون دیروز(سه شنبه) گفت: ناو گروه هواپیمابر نیمیتز که در محدوده ماموریت فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه حضور داشت به طور کامل به منطقه تحت فرماندهی اقیانوس های هند و آرام رفته است.

جان کربی توضیح نداد که آیا این ناو پس از گذراندن ۹ ماه متوالی در دریا در حال بازگشت به ایالات متحده است یا خیر.

وی درعین حال افزود: پس از آنکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس را تقویت کرد،  حال دولت «جوبایدن» رئیس جمهوری جدید معتقد است که باقی ماندن ناو هواپیمابر در خلیج فارس برای نیازهای امنیتی آمریکا ضرروی نیست.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که «ما چنین تصمیماتی را سبک نمی شماریم».

جان کربی افزود: «لوید آستین» معتقد است آمریکا در خاورمیانه حضوری قوی دارد تا به هر تهدیدی پاسخ دهد.

وی تاکید کرد: آستین با درک تصویری بزرگ از یک تصمیم ژئواستراتژیک، با انتقال ناو گروه نیمیتز از حوزه مسئولیت فرماندهی مرکزی به منطقه مسئولیت فرماندهی اقیانوس های هند و آرام موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی پنتاگون دراین مورد که آیا ناو هواپیمابر دیگری برای جایگزینی نیمیتز در آینده نزدیک به خلیج فارس اعزام می شود یا خیر، توضیح نداد  اما گفت: نیروی دریایی آمریکا تعدادی ناو هواپیمابر دارد.

جان کربی افزود: ما همواره تهدیدها را رصد و تلاش می کنیم تا با توانایی های مناسب با این تهدیدها مقابله کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha