انتظار و اشتیاق کشورها برای ورود به مذاکرات برجام

تهران- ایرنا- "هادی حق‌شناس"، کارشناس اقتصادی معتقد است: هم زمان با پایان یافتن دوره ترامپ، از کشورهای غربی گرفته تا برخی کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس، مشتاقانه منتظر این هستند که با آمریکا در صف مذاکره با ایران قرار بگیرند.

علی ربیعی سخنگوی دولت طی روزهای گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت آنلاین برگزارشد، به وضعیت جهان بعد از رفتن ترامپ اشاره کرد و گفت که «با رفتن دولت ترامپ جهان از حالت تنش خارج شده و شرایط جدیدی در فضای بین المللی ایجاد شده است». ربیعی در ادامه سخنان خود به این نکته هم اشاره کرد که «با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور در حال ورود به مرحله جدیدی است». اهمیت این سخنان باعث شد تا پژوهشگر ایرنا با «هادی حق‌شناس» کارشناس اقتصادی گفت و گویی انجام دهد که در ادامه می خوانید:

عبور دولت از سال های سخت فشار حداکثری 

حق شناس در ارتباط با سخنان علی ربیعی در خصوص راهبرد ترامپ در ارتباط با ایران گفت: آنچه که در واقع راهبرد استراتژی ترامپ بود همراه سازی اسراییل، کشورهای خلیج فارس و حتی اروپایی ها با خودش بود تا بتواند فشار حداکثری بر اقتصاد ایران وارد کند و این فشار حداکثری آنچنان بود که حتی طرح ابتکاری اینستکس اروپایی ها برای خرید دارو هم هیچ وقت موثر نیفتاد. به عبارت ساده تر علی‌رغم اینکه اروپایی ها ژست انسان دوستانه گرفتند که به ایران کمک کنند آنها هم تحت تاثیر فشارهای حداکثری ترامپ نتوانستند کاری انجام بدهند و حتی کشتی های ما در برخی از بنادر کشورهایی مثل چین که در اختیار بخش خصوصی بود، تحت تاثیر فشار حداکثری ترامپ بودند و از پذیرش کشتی های ایرانی و از دادن سوخت به کشتی های ایرانی خودداری می کردند و یا اینکه هواپیماهای ایران در اروپا همه تحت تاثیر فشار حداکثری ترامپ نتوانستند یک روابط تجاری با ایران برقرار کنند. طبیعتا در این قضیه  فشار حداکثری هم اسراییل و هم کشورهایی عربی منطقه شریک بودند.

این اقتصاددان در خصوص وضعیت دولت در سال های گذشته بیان داشت: دولت سه سال سخت را سپری کرد؛ یعنی ما در زمان جنگ تحمیلی هم چنین شرایط سخت اقتصادی نداشتیم. در زمان جنگ نفت صادر می کردیم و پولمان به راحتی وارد کشور می شد اما در این سه سال گذشته صادرات نفت به حداقل رسید و در پول هم برای مبادله دچار مشکل شدیم. پس این سال ها بسیار سخت بود که  یک نمونه آن در قضیه مرغ دیده شده چراکه قیمت مرغ به بالای۳۰ هزار تومن رسید. چرا صف روغن ایجاد شد چون اخلالی در واردات روغن خام اتفاق افتاد. چرا اخلال ایجاد شد؟ زیرا آمریکا یی ها همه بانک های دنیا را  تحت فشار قرار دادند. بنابراین فشارهای سخت تماماً به پای دولت تمام شد.

اروپایی ها و انتظار برای بازگشت آمریکا به برجام

این کارشناس اقتصادی در خصوص نگاه کشورهای منطقه و غربی به ایران بعد از روی کار آمدن بایدن در آمریکا خاطر نشان کرد: امروز که دوره عدم حضور ترامپ است موضوع متفاوت شده امروز از رییس جمهوری فرانسه گرفته تا برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس مشتاقانه منتظر این هستند که با آمریکا در صف مذاکره با ایران قرار بگیرند. به نظر من نه تنها کشورهای خلیج فارس بلکه اروپایی ها لحظه شماری می کنند که آمریکا به برجام  بازگردد و مجدداً مذاکراتشان را در خصوص برجام ادامه دهند. به عبارت ساده تر در چندماه گذاشته همه فرار می کردند یا از مواضع ایران اعلام برائت می کردند اما امروز همه پیغام می دهند یا مشتاق هستند که برگشتن به برجام اتفاق بیفتد و رییس جمهوری منتخب آمریکا در ایام انتخابات گفته تیمی که امروز در آمریکا حاکم است تقریباً همان تیمی است که در مذاکرات برجام بودند.

تغییر فضای سیاسی روابط ایران با دنیای خارج 

حق شناس در خصوص فضای سیاسی شکل گرفته و گشایش های شکل گرفته برای ایران بیان داشت: امروز فضای سیاسی در ارتباط با برجام متفاوت‌ تر از فضای سیاسی دوره ترامپ است. به همین دلیل ساده به نظر می رسد که گشایش هایی در زمینه های مختلف از جمله صادرات، واردات و تامین نیازهای اساسی کشور اتفاق بیافتد و مشکلاتی از جمله عدم پیوست FATF داریم. امروز ما در عصر کرونا به سر می بریم و همین کرونا محدودیت های ایجاد کرده است اما برآیند به نظر می آید که هرچقدر به سمت جلو می رویم به نظر می رسید که فضای سیاسی روابط ایران با دنیای خارج در حال تغییر باشد.    

 در صادرات نفت ایران تغییراتی ایجاد می‌شود

وی در خصوص وضعیت صنعت و اقتصادی ایران در مرحله کنونی برجام تصریح کرد: در مرحله نخست در صادرات نفت ایران تغییراتی ایجاد می شود و بعد در صادرات محصولات پتروشیمی اتفاقاتی خواهد افتاد. بعد در بخش هواپیمارانی و در بخش کشتیرانی تغییراتی به وجود می آید.

این اقتصاددان در ادامه افزود: انتظار این است که در واقع با گشایش هایی مواجه شویم چراکه از زمانی که بایدن آمده ما شاهد تحریم های جدید نبوده ایم. الان کل بحث این است که اول ایران به تعهدات خودش بازگردد یا اول آمریکا ؟ و آنچه که مسلم است اینکه اگر اصل برجام مورد توافق باشد که بنظر می رسد مورد توافق است اینکه کدام اول به برجام بازگردد و کدام بعد تفاوتی ندارد و بحث ثانویه است.

اگر برجام حل شود بخشی از حاشیه‌ها برای دولت از بین خواهد رفت

حق شناس تصریح کرد: اگر گشایشی ایجاد شود دولت می توانند صف هایی که برای مرغ، روغن و ... ایجاد می شد را جمع کند. لذا به نظر می رسد که اگر این باری که در سه سال گذشته بر دوش دولت بوده، حذف بشود بخشی از مشکلاتی که به مردم تحمیل شد، برطرف می شود. دولت در ایجاد این شرایط موثر نبود اما دیگران دولت را در عوارض آن مقصر می دانند؛ یعنی اینکه ترامپ از برجام خارج شد مگر دولت مقصر بود اما عوارض خروج برجام  متوجه دولت شد. پس اگر این مسایل حل شود بخشی از بار دولت و حاشیه های که برای دولت خلق شده از بین خواهد رفت. البته این به معنی این نیست که در برخی از زمینه ها ضعف های وجود نداشته باشد اما نباید فرع را فدای اصل کنیم.  

موفقیت آمیز نبودن فشار حداکثری آمریکا 

این اقتصاددان در مورد پیش بینی از آینده اقتصاد ایران اظهار داشت: ما در سال پایانی تحریم هستیم و رشد اقتصادی را تجربه می کنیم. در آینده بسیاری از شاخص های اقتصادی کشور مثبت خواهد شد ما از فشار حداکثری عبور کردیم. فشار حداکثری آمریکا  موفقیت آمیز نبود.

جریان‌های سیاسی نباید سال آینده وارد نزاع خوب یا بد بودن برجام شوند

حق شناس در پایان یادآور شد: نکته این است که در سال های آینده چگونه می توانیم از فرصت های ایجاد شده استفاده کنیم. سال ۹۵ و ۹۶ فرصت بی نظیری برای کشور ایجاد شد که توانستیم از بخشی از این فرصت ها استفاده کنیم. حالا سول این است که اگر برای بار دوم از تحریم ها خارج شویم می توانیم به درستی از این فرصت استفاده کنیم یا نه؟ و باز این صحبت مطرح می شود که برجام خوب است یا بد؟ سال ۹۴ و ۹۵ بخشی از مباحثات سیاسی این بود که برجام خوب است یا بد اما آمریکا از برجام خارچ شد و بعد گفتند برجام خوب است. جریان های سیاسی نباید سال آینده مجدداً وارد این نزاع شوند که بازگشت امریکا به برجام خوب است یا بد.  

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha