تاریخ نگاری شفاهی انقلاب و ثبت خاطرات شهدا ضروری است

قزوین- ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام‌ جمعه قزوین گفت: تاریخ نگاری شفاهی انقلاب اسلامی و ثبت خاطرات شهدا و مستندسازی آنان با کمک خانواده معظم آنان ضروری است.

به گزارش ایرنا ، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از کتاب "ماه و پروین" که حاوی خاطرات همسر شهید جلال ذوالقدر  است، افزود: شهدا رنج ها کشیده اند و انقلابیون شکنجه ها دیده اند تا با یاری خدا به نعمت حاکمیت دینی و استقلال دست یابیم و این ها برکات بسیار مهمی است که باید به عمق آنها اندیشیده شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تاریخ نگاری انقلابی،اظهار داشت: اگر اهمیت تاریخ نگاری را بخواهیم در یک کلمه بیان کنیم باید به قرآن مراجعه کرد، چرا خداوند تاریخ و جاذبه های تربیتی انبیاء را از طریق آن به ما نشان داده است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: داستانهای حضرت یوسف و حضرت موسی بسیار نورانی و تماشایی است و اگر خدا آنها به ما منتقل نمی کرد ما نسبت به آن همه مسائل آگاهی نداشتیم و همچنین اگر خداوند این وقایع تاریخی را به ما منتقل نمی کرد از حضرت مریم و حضرت عیسی اطلاعی نداشتیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: در نوع تاریخ نگاری خدا هدفمندی و هوشمندی به چشم می خورد و هر موضوعی که مفید و موثر است را بیان می کند و جز راستی و صداقت چیزی را مشاهده نمی کنیم. 

آیت الله عابدینی با بیان اینکه تاریخ انقلاب و مستندسازی آن بسیار مهم است،اظهار داشت: در تاریخ مشروطه سرگردانی بسیاری دیده می شود و آشفتگی وجود دارد و تاریخ نگار مطمئنی به این موضوعات و ریزه کاری ها نپرداخته است. 

وی تاکید کرد: پس از انقلاب کارهای ارزشمندی صورت گرفته و شهید آوینی به عنوان نمونه، کارهای ماندگاری انجام داده که البته کافی نیستند. 

آیت‌الله عابدینی با تاکید بر ضرورت حفظ خاطرات شهدا و ثبت آن ها به عنوان گنجینه های ارزشمند معنوی،اظهار کرد: اگر یک شهیدی را خوب نشان می دهیم یعنی قطعه ای از پازل ارزشهای دینی و دفاع مقدس را نشان می دهیم و نباید بگذاریم کارهای شهدا و افتخارات جوانان این سرزمین به فراموشی سپرده شود.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: بسیاری از پدران، مادران و یاران شهدا خاطرات خودشان را بردند و به ثبت نرساندند و لازم است تلاش کنیم دیگر خاطراتی از بین نرود و حتما خاطرات ثبت و ضبط شود و امروز این فرصت ها وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: تلاش کنیم فرهنگی را درست کنیم که همه رزمندگان و یاران و خانواده های شهدا خاطرات خود را ثبت و ضبط کنند تا ماندگار شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =