نخستین نمونه قطار ملی مترو هفته آتی در تهران رونمایی می‌شود

تهران- ایرنا- نخستین قطار ملی مترو در قالب رام سه واگن با حضور شهردار تهران و برخی مقامات کشوری هفته آینده رونمایی می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، سیدمناف هاشمی اعلام کرد: مطابق ماده ۵۴ قانون برنامه ششم توسعه و طی قراردادی که سال گذشته بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران منعقد شد، مراحل طراحی و ساخت قطار ملی مترو در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: این امر به منظور تحقق اهداف داخلی سازی صنعت ریلی کشور، با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های داخلی و شرکت های دانش بنیان آغاز شده و در حال به سرانجام رسیدن است.

به گفته هاشمی، صرفه جویی ارزی در تولید انبوه واگن‌های داخلی، ایجاد مرکز طراحی و مهندسی ریلی، افزایش سطح اشتغال شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با این زمینه و کاهش ۲۰ درصدی قیمت تمام شده ساخت واگن مترو، از جمله مهمترین ثمرات طراحی و ساخت قطار ملی مترو به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح سهم ۲۶ درصدی ساخت قطعات و تجهیزات قطارهای مترو توسط شرکت‌های داخلی به ۸۵ درصد افزایش خواهد یافت.

هاشمی خاطرنشان کرد: ایجاد ۲۵ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم، به ظرفیت کامل رسیدن پنج شرکت واگن سازی داخلی و فعال شدن ۲۵۰ شرکت داخلی در زمینه تأمین مواد اولیه و قطعه ساز صنعت ریلی کشور از جمله دیگر دستاوردهای این طرح ملی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha