۳ هزار کیلومتر گازرسانی تا نقطه صفر مرزی

بیرجند - ایرنا - گازرسانی به روستاهای خراسان جنوبی در سال‌های اخیر رشد جهشی داشته و از این جهت نیز دارای اهمیت است که گاز مورد استفاده ۲۹ هزار خانوار در ۴۱۹ روستای مرزی استان، مسیر سه هزار کیلومتری را از عسلویه طی می‌کند.

به گزارش ایرنا ۱۳ سال پیش اولین خط انتقال گاز سی ان اجی، از سنگ بست در حوالی مشهد مقدس آغاز شد و پس از گذشتن از شهرهای فریمان، رشتخوار، نوده پشنگ و قاین به بیرجند آمد.

شهر بیرجند مرکز استان سال ۸۷ به شبکه گاز طبیعی متصل شد و این تازه شروع گازرسانی در شهرها و روستاهای استان پهناور خراسان جنوبی بود به گونه‌ای که ابتدای دولت یازدهم فقط ۵۸ روستای خراسان جنوبی گازرسانی شده بود و در حال حاضر با احتساب پروژه‌های دهه فجر امسال این عدد به هزار و ۳۱۳ روستا رسیده است.

گازرسانی به روستاهای بالای ٢٠ خانوار کشور با هدف محرومیت‌زدایی، افزایش رفاه عمومی، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و اشتغال‌زایی در دولت تدبیر و امید به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت نفت در دستور کار قرار گرفت و این روند در خراسان جنوبی به ویژه طی سه سال اخیر جهش قابل توجهی داشته است.

اکنون با احتساب جمعیت روستایی و شهری، ۹۷ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردارند و در حال حاضر هیچ شهر بدون گاز در این استان وجود ندارد.

مسوولان و کارشناسان از گازرسانی به روستاهای خراسان جنوبی به عنوان یک انقلاب در این حوزه نام می‌برند که حتی تحریم‌ها هم نتوانست حرکت لوله‌های سیاه و زرد را از دل کوه‌های سخت این سرزمین بازدارد و امروز ۲۹ هزار خانوار فقط در ۴۱۹ روستای مرزی این استان از نعمت گاز برخوردار هستند و گازرسانی به ۲۰۴ روستای مرزی دیگر با جمعیت ۶ هزار نفر در دست اجرا است.

اهمیت کار زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم از مرکز توزیع گاز تا این نقطه مرزی در خراسان جنوبی کیلومترها لوله‌گذاری انجام شده و همچنان در دست انجام است.

به گفته معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان جنوبی، گازی که اکنون در نقطه صفر مرزی استفاده می‌شود، از عسلویه سه هزار کیلومتر مسیر را طی می‌کند و به دست مردم این منطقه می‌رسد.

رحمان محمودی افزود: برای گازرسانی به این روستاها بسیاری از جاها باید کوه زده شود که با تلاش جهادی کارکنان شرکت گاز این روند با رشد قابل توجهی در اقصی نقاط استان ادامه داشته است.

براساس برنامه زمان‌بندی شعله‌های امیدبخش گاز تا پایان ۱۴۰۰ در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی روشن می‌شود و پوشش گازرسانی به روستاهای مرزی این استان به بیش از ۹۵ درصد می‌رسد.

سربیشه منطقه‌ای سردسیر در خراسان جنوبی است که در فصل زمستان بارها به عنوان سردترین شهر کشور اعلام می‌شود و راه رسیدن گاز به روستاهای مرزی آن در مجاورت کشور افغانستان از دل کوه و سنگ می‌گذرد لذا گازرسانی به نقاط مرزی این شهرستان نسبت به مناطق مسطح کشور سخت‌ و هزینه‌بر است.

پیمانکار شرکت گاز خراسان جنوبی که عملیات گازرسانی به روستاهای بخش دُرح سربیشه در نقطه صفر مرزی را در دست اجرا دارد، گفت: گازرسانی به روستاهای مرزی نشان از همت نظام و دولت در خدمت‌رسانی به مردم مناطق کمتر برخوردار است.

علی نقی خدابخشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات گازرسانی به نقاط مرزی به دلیل دوری و سختی مسیر، هزینه‌بر است اما از آنجا که افزایش سطح رفاه مردم اهمیت بالایی دارد، دولت و دستگاه‌های اجرایی مربوطه همه همت و تلاش خود را برای خدمت به مردم در نقاط روستایی و مرزی به کار گرفته است.

وی گفت: گازرسانی به برخی روستاهای مرزی به دلیل جمعیت پایین و دوری مسیر نیازمند هزینه‌های کلان است که به همت دولت و شرکت گاز انجام می‎شود و آثار مثبتی در توسعه منطقه و ماندگاری جمعیت دارد.

فارغ از بوی آزار دهنده نفت

درمیان دیگر شهرستان مرزی خراسان جنوبی است که رزه، مورتیغ، گل‌نی و ذکری روستاهای مرزی بخش گزیک این شهرستان در نقطه صفر مرزی قرار دارند و در گذشته مردم این مناطق با دشواری و شرایط نامناسب جاده، بشکه‌های نفت را به این روستا منتقل می‌کردند و در برخی مواقع، بارش برف سبب بسته شدن جاده‌ها می‌شد که باید تا بازگشایی صبر می‌کردند و امروز از گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

دهیار روستاهای مرزی رزه و مورتیغ درمیان گفت: خوشبختانه به همت نظام و دولت گازرسانی به این روستاهای مرزی انجام شده و خوشحالی و رفاه مردم را در پی داشته است.

عبدالحکیم رانگو افزود: گازرسانی به این روستاهای مرزی علاوه بر افزایش رفاه مردم در کاهش هزینه‌های آنها هم تاثیرگذار بوده است.

وی اظهار داشت: در چند سال گذشته شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد بتوان به روستاهایی در کوه و کمرهای مرز مشترک با افغانستان، گاز رساند اما با همت دولتمردان و شرکت گاز انجام شد و مردم از بوی آزار دهنده نفت راحت شدند.

رانگو گفت: گازرسانی به روستاهای مرزی باعث بازگشت جمعیت به روستا هم شده و تعدادی از مرزنشینان به دیار خود بازگشتند و فعالیت تولیدی و کشاورزی خود را در این نقطه صفر مرزی شروع کردند.

وی افزود: واقعا گازرسانی به این روستاهای مرزی به دلیل دوری مسیر، با هزینه‌های سنگین انجام شد و خوشحالی مرزنشینان و دلگرم شدن آنان برای ماندن در روستاها را در پی داشت.

رشد گازرسانی به روستاهای مرزی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی هم گفت: در حال حاضر ۲۹ هزار خانوار در ۴۱۹ روستای مرزی خراسان جنوبی از نعمت گاز برخوردار هستند و گازرسانی به ۲۰۴ روستای مرزی دیگر با جمعیت ۶ هزار نفر در دست اجراست.

سید محمود هاشمی افزود: مشعل گاز در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار خراسان جنوبی تا سال ۱۴۰۰ روشن می‌شود و پوشش گازرسانی به روستاهای مرزی این استان به بیش از ۹۵ درصد خواهد رسید.

وی تصریح کرد: با اتصال روستاهای مرزی به شبکه گاز طبیعی، علاوه بر ایجاد آسایش و رفاه، به میزان قابل توجهی از قاچاق سوخت از طریق مرزها نیز جلوگیری می‌شود.

وی گفت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور به شمار می‌آید و دارای بیشترین مرز مشترک با کشور افغانستان است که با اجرای پروژه‌های متعدد گازرسانی، اکثر روستاهای مرزی دارای قابلیت گازرسانی از این نعمت طبیعی بهره‌مند شده‌اند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی اظهار داشت: ۵۸ روستای این استان در ابتدای دولت تدبیر و امید گازدار بودند که با اقدامات جهادی امروز به هزار و ۳۱۳ روستا رسیده است.

وی گفت: نکته حائز اهمیت این است که کمتر از سه سال قبل استان خراسان جنوبی با ۲۹۳ روستای گازدار و ۳۵ درصد جمعیت روستایی برخوردار از گاز طبیعی یکی از چهار استان کم‌برخوردار از نعمت گاز در سطح کشور بود اما در حال حاضر با احتساب پروژه‌های سال ۹۹، خراسان جنوبی از نُرم کشوری بالاتر است یعنی نُرم کشوری ۸۴ درصد و در خراسان جنوبی ۹۴ درصد است.

هاشمی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر ۱۰ شهر استان گازرسانی شدند اظهار داشت: مجموع گازرسانی روستایی در خراسان جنوبی ۹۴ درصد و مجموع برخورداری جمعیت شهری و روستایی ۹۷ درصد است.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان تیر ۱۴۰۰، پروژه‌های گازرسانی به روستاهای دارای قابلیت گازرسانی در استان به اتمام خواهد رسید و خراسان جنوبی به پویش سبز گازرسانی کشور می‌پیوندد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ شهر بدون گاز در استان نداریم و با اینکه تعریف کشوری برای گازدار شدن روستاهای بالای ۲۰ خانوار است اما در روستاهای پنج خانوار هم برای گازرسانی اقدام شده است.

وی سال ۱۳۹۹ را سال طلایی در کارنامه شرکت گاز استان خراسان جنوبی برشمرد و گفت: با تلاش جهادی و همت کارکنان شرکت گاز خراسان جنوبی و حمایت شرکت ملی گاز ایران، امسال بالاترین تعهد گازرسانی بین شرکت های گاز استانی به تعداد ۴۰۰ روستا به نام شرکت گاز خراسان جنوبی ثبت شد.

هاشمی افزود: با همت مضاعف کارکنان، عملکرد سال جاری شرکت گاز خراسان جنوبی، گازرسانی به ۵۶۰ روستا بوده که با این حجم گازرسانی به روستاها در مدت زمان یک سال، رکوردی به نام شرکت گاز خراسان جنوبی ثبت شد.

وی بیان کرد: دهه فجر امسال نیز گازرسانی به ۵۵۸ روستای استان به بهره‌برداری می‌رسد که ۵۴۲ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی گفت: این اقدام در تاریخ ۶۰ ساله شرکت گاز بی‌سابقه بوده و هنوز هیچ شرکت گاز استانی موفق به این اقدام و گازدار کردن ۲۷ هزار خانوار روستایی در یک سال نشده است.

وی اضافه کرد: عملیات اجرایی گازرسانی به ۱۸۸ روستای استان با اعتبار مورد نیاز ۱۷۷ میلیارد تومان نیز در دهه فجر آغاز می‌شود که ۶ هزار و ۵۱۹ خانوار با اجرای این پروژه‌ها از گاز خانگی بهره‌مند خواهند شد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد که چهار شهرستان درمیان، سربیشه، نهبندان و زیرکوه در این استان مرزی هستند و بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان در مناطق روستایی سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha