عملیات گسترده الحشدالشعبی عراق علیه داعش در شرق دیاله آغاز شد

بغداد - ایرنا - در پی شهادت پنج نیروی سازمان «الحشد الشعبی» در استان «دیاله» عراق، این نیروها امروز (چهارشنبه) عملیات گسترده‌ای را علیه تروریست‌ها در شرق این استان آغاز کردند.

به گزارش ایرنا، ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق امروز اعلام در بیانیه‌ای کرد: نیروهای سازمان الحشد الشعبی عملیات گسترده امنیتی را در مناطق «نفت خانه» در بخش «خانقین» در شرق استان دیاله آغاز کردند.

در این بیانیه آمده است: در این عملیات نیروهای تیپ‌های (۱، ۴، ۲۰ ،۲۳، ۲۴، ۱۱۰، ۲۸) الحشد الشعبی و یگان واکنش سریع منطقه و همه واحدهای فرماندهی عراق شرکت دارند.

این بیانیه تصریح کرد: هدف از این عملیات تعقیب عناصر جنایتکار گروه تروریستی «داعش» و تقویت امنیت و ثبات در این منطقه است.

پنج نیروی سازمان الحشد الشعبی عراق از جمله سه معاون تیپ یکم این سازمان دیروز در جریان حمله عناصر گروه تروریستی داعش در ناحیه نفت خانه در استان دیاله به شهادت رسیدند.

پنجشنبه دو هفته پیش بود نیز شهر بغداد پس از آرامشی طولانی شاهد دو انفجار تروریستی همزمان بود. این انفجارهای انتحاری در میدان «الطیران» در مرکز شهر پایتخت عراق با استفاده از کمربند انفجاری روی داد و به جان باختن ۳۲ عراقی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر منجر شد.

متعاقب آن نیز ناحیه «العیث» در منطقه «حمرین» در استان صلاح الدین عراق شاهد حمله تروریست‌ها به نیروهای سازمان الحشد الشعبی عراق بود که باعث شهادت ۱۱ نیروی این سازمان از جمله «حسین سعیدان گاطع ابو علیاء الحسیناوی» فرمانده گردان سوم تیپ ۲۲ و زخمی شدن ۱۲ نفر دیگر از این نیروها شد.

درپی آن نیز تحرکات تروریست‌ها در برخی استان‌ها از جمله دیاله، کرکوک، صلاح الدین، الانبار، دیاله و بابل بیشتر شد و نیروهای مسلح عراق نیز بر شدت عملیات خود علیه بقایای گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور افزوده و در طول دو هفته اخیر شمار زیادی از سرکردگان تروریست از جمله سرکرده ارشد داعش در عراق موسوم به «جانشین خلیفه و والی عراق» در این گروه را به هلاکت رسانده و شمار دیگری از آنها را بازداشت و مقرها و مخفیگاههای آنها را منهدم کردند که این عملیات همچنان ادامه دارد.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد، اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.

نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

به تازگی نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک همپیمانان منطقه‌ای این کشور در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق، افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =