۱۷ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۹
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84209461
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از یک‌هزار هکتار به ذخیرگاه‌های ژنتیکی کردستان اضافه شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، یک‌هزار ۱۹۹ هکتار به ذخیرگاه‌های ژنتیکی جنگلی استان اضافه و تعداد ذخیرگاههای جنگلی به ۳۶ منطقه افزایش یافته است.

سعدی نقشبندی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: بیش از ۲هزار و ۱۸۸ هکتار ذخیره گاه جنگلی در ۳۶ منطقه  در استان شناسایی و ایجاد شده که  از این تعداد ۲۷ ذخیره‌گاه به مساحت یک هزار و ۱۹۹هکتار مربوط در سال جاری ایجاد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: بمنظور حفاظت و صیانت از ذخیره گاه‌های جنگلی استان و از طریق جراید استان آگهی حفاظت و قرق تعداد ۳۵ ذخیره گاه جنگلی در سطح 2 هزار و 174 هکتار به انجام رسیده است.

وی با بیان اینکه در طرح جهشی ۹در۹۹ ابلاغی ریاست  سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور ، تشخیص  و تعیین حدود وآگهی ذخیره گاه‌های استان در نظر گرفته شده است اضافه کرد: گونه‌های  بنه ، تنگرس ، گلابی جنگلی ، نارون ، سماق ،شیرخت و بلوط  از مهمترین گونه های موجود در ذخیره گاه های ژنتیکی در بخش جنگلی استان به شمار می‌رود.

 نقشبندی، حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی، جلوگیری از وقوع سیلاب و مهار سیل و حفظ گونه های مهم ژنتیکی در بخش جنگل را از مهمترین مزایای این طرح برشمرد و ادامه داد: در صورت توجه و توسعه این طرح ها و نیاز   به این ذخیره گاه های ژنتیکی می توان درآمد خ عاید استان و منطقه کرد.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری تاکید کرد: وضعیت زادآوری طبیعی در سطح این ذخیره‌گاه‌ها در حد مطلوب است و امیدوار هستیم تا با تداوم روند کنونی شاهد ایجاد میزان قابل توجهی ذخیره در گونه های کمیاب استان  باشیم.

وی  اضافه کرد: کردستان در منطقه رویشگاهی زاگرس شمالی واقع شده و در این راستا مناطقی از رویشگاه های طبیعی که مشمول ماده یک قانون حفاظت و حمایت بوده، شناسایی و اقدامهای حفاظتی و حمایتی از جمله محصور کردن رویشگاه و به کارگیری قرق‌بان و غنی سازی با بذر در آن انجام شده است.

ذخیره گاه به منطقه یا مناطقی از عرصه خشکی و یا در دریا اطلاق می شوند که از اکوسیستم ها یا گونه های نمونه یا استثنیایی برخوردار هستند، ذخیره گاه های جنگلی الگوهای کوچک شده ذخیره گاه های بیوسفر هستند که در آن گونه های منحصر به فرد و کمیاب و یا گونه های رو به انقراض به صورت طبیعی رویده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha