منطقه آزادچابهار ظرفیت مهم ملی و بین‌المللی برای جهش تولید و اشتغال

چابهار- ایرنا- منطقه آزاد چابهار با ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و معافیت‌های مالیاتی ۲۰ ساله نقش ملی و بین‌المللی برای توسعه، رونق و جهش تولید و تجارت شرق کشور بویژه استان سیستان و بلوچستان دارد، منطقه آزاد، بندر شهید بهشتی و پهلوگیری کشتی‌های بزرگ از جمله ظرفیت‌های مهم این استان است.

به گزارش ایرنا چابهار با داشتن جاذبه‌های متعدد گردشگری و فراهم شدن برخی زیرساخت‌های لازم بهترین زمینه را برای جذب گردشگر بویژه از کشورهای همجوار از جمله پاکستان، افغانستان، هند و عمان دارد.

چابهار به عنوان یکی از مراکز تجارت جهانی، ترانزیت کالا و قطب گردشگری می‌تواند در توسعه اقتصادی داخلی و خارجی تاثیرگذار باشد و موقعیت مناسب منطقه آزاد چابهار و استقرار صنایع و کارخانه‌های بزرگی نظیر فولاد، پتروشیمی و دیگر کارگاه‌های بزرگ و کوچک پیش‌بینی شده این منطقه را به قطب مهم تجارت تبدیل می‌کند.

زمینه برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در این منطقه آزاد فراهم است و نهایت همکاری با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران انجام می‌شود و هیچ مشکل و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

چابهار بزودی به قطب تجارت، ترانزیت کالا و گردشگری تبدیل خواهد شد، سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌های گردشگری، اماکن اقامتی و تفریحی در حال انجام است و بزودی ظرفیت‌های هتل و رستوران افزایش چشمگیری خواهد یافت.

به گفته یک کارشناس اقتصادی، علیرغم اینکه پیش از انقلاب و تا چند سال پیش همواره توسعه بندرچابهار مطرح می‌شد اما اقدام مهمی در این زمینه انجام نشده بود تا اینکه با عنایت رهبر معظم انقلاب و همت و تلاش دولت تدبیر و امید کارهای زیربنایی و اساسی آغاز شده و هم‌اینک به یکی از بزرگترین بنادر تبدیل شده که مورد توجه جهان قرار گرفته است.

منطقه آزادچابهار در مسیر جهش تولید و توسعه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: چهار هزار شرکت در این منطقه ثبت و ۲۷۵ واحد تولیدی مستقر شده که از این تعداد ۱۱۵ واحد درحال تولید و ۱۶۰ واحد نیمه تعطیل و یا تعطیل است.

عبدالرحیم کردی با اشاره به اینکه با عنایت ویژه دولت و اجرای طرح‌های عمرانی در سالجاری، منطقه آزاد چابهار به یک کارگاه بزرگ تبدیل شده است، افزود: در سال جهش تولید برنامه‌ریزی لازم برای بازگشت واحدهای مشکل دار انجام شده بطوریکه برای رفع مشکل نقدینگی و منابع واحدهای نیمه‌تعطیل و تعطیل نیز شورای هماهنگی بانک‌های منطقه آزاد چابهار تشکیل شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بانک‌های منطقه در اینجا منافع دارند باید بخشی از گردش مالی خود را به واحدهای تولیدی اختصاص دهند و این موضوع در دستور کار جدی‌ ما است.

مدیرعامل منطقه آزادچابهار گفت: مجموع قراردادهای سرمایه‌گذاری چهار سال اخیر منطقه آزاد با ۱۰ سال قبل از آن برابری می‌کند این نشان دهنده شکوفایی، شفافیت و جدیت در اجرای طرح های مختلف و نظارت بر سرمایه گذاری‌هاست.

وی بر ایجاد راه آهن، توسعه جاده‌های ارتباطی، اختصاص اعتبارات برای تکمیل طرح‌های در دست اجرا و کاهش هزینه‌های حمل و نقل از چابهار به نقاط مختلف کشور و دنیا تاکید کرد.

کردی با بیان اینکه کاهش هزینه‌های حمل و نقل، نجات دهنده هر منطقه و چابهار اتصال دهنده بازارهای جهانی است و باید به زیرساخت‌های آن توجه شود، خاطرنشان کرد: چابهار به دلیل موقعیت راهبردی مکانی مناسب برای سرمایه گذاری است.

وی بیان کرد: سیاست گذاری‌های انجام شده در منطقه آزاد و تمامی تصمیمات براساس شفافیت بنا شده و هیچ اشکال قانونی در این زمینه وجود ندارد و پاسخگوی جوامع محلی هستیم.

رییس هیات مدیره منطقه آزاد چابهار ادامه داد: سند مسوولیت اجتماعی این منطقه تدوین شده و در سه محور آموزش، بهداشت و توانمندسازی پیش می‌رود و هم‌اینک یک مدرسه با برگزاری آزمون از روستاها دانش آموز جذب می‌کند.

وی تصریح کرد: از سال ۹۰ تا ۹۵ مجموع اعتبارات پروژه‌های عمرانی ۶۷ میلیارد تومان بوده و از سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه، طرح و کار عمرانی در منطقه آزاد در حال اجراست.

کردی گفت: بودجه منطقه آزاد چابهار در سال ۹۵ حدود ۱۲۰ میلیارد تومان و این بودجه در سال گذشته ۷۹۰ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: از سال ۷۵ تا ۸۵ حدود یکهزار و ۷۰۰ هکتار و از سال ۹۵ تا ۹۷ حدود ۹ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین آماده سازی و برای آغاز سرمایه گذاری اجرا شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: علاوه‌بر احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، امسال ۷۳ پروژه تولیدی که پیشرفت بالای ۷۰ درصد دارند نیز به‌ بهره‌برداری می‌رسند و برنامه‌ریزی مفصلی برای رصد میزان پیشرفت فیزیکی این واحدها و رفع موانع آن‌ها هم در نظر گرفته شده تا در زمان مقرر وارد فاز تولید شوند.

معافیت ۲۰ ساله مالیاتی برای سرمایه گذاران در منطقه آزادچابهار

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزادچابهار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: سرمایه گذاران در این منطقه از معافیت‌های مالیاتی ۲۰ ساله در تمام زمینه‌ها و از قابلیت تمدید آن برخوردار هستند تا بتوانند به موقع سودآوری و ایجاد اشتغال مورد نظر را داشته باشند.

فرزین حقدل افزود: منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاران معافیت در عوارض ورود ماشین آلات و مواد اولیه را در نظر گرفته که این امر به افزایش سرمایه گذاری کمک می‌کند.

وی افزود: ورود بخشی از خدمات تولیدی کارگاه‌های مختلف به سرزمین اصلی(داخل کشور) میزان ارزش افزوده بدون پرداخت عوارض و نیاز نداشتن به ثبت سفارش از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این منطقه است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار بیان کرد: از مهمترین مزیت‌های سرمایه‌گذاری در چابهار موقعیت جغرافیایی راهبردی این منطقه در کنار آب راه‌های بین المللی و نزدیکی به خطوط کشتیرانی است.

وی گفت: این شهرستان تنها بندر تجاری ایران در خارج از تنگه هرمز، نقطه اتصال کریدور شرق ایران به آبهای آزاد و نزدیک‌ ترین بندر به بازارهای آسیای میانه و افغانستان است.

حقدل اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار بهترین موقعیت را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد کرده به طوریکه در مدت ۲ روز شرکت سرمایه گذاری ثبت می‌شود.

وی تصریح کرد: قوانین و مقررات خاصی برای اشتغال در منطقه آزاد و امکان دسترسی به نیروی انسانی ماهر، بهره ور و ارزان وجود دارد که سرزمین اصلی از چنین شرایطی برخوردار نیست.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزادچابهار بیان کرد: صدور محصولات بدون پرداخت عوارض گمرکی، مقررات خاص برای بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد، امکان مشارکت با سرمایه گذاران خارجی بدون محدودیت در مشارکت و مالکیت ۱۰۰درصد سرمایه گذاران خارجی وجود دارد.

وی گفت: امکان داشتن ۱۰۰درصد سهام شرکتهای ثبت شده توسط سرمایه گذاران خارجی، آزادی انتقال ارز به خارج از کشور بدون هیچ محدودیت، آزادی کامل ورود و خروج اصل سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی، حمایت و ضمانت سرمایه‌های خارجی، تجویز تاسیس بانک و بیمه‌های خارجی نیز در منطقه آزاد وجود دارد.

حقدل برخورداری از مقررات خاص در صادرات، واردات و امور گمرکی و نیاز نبودن به روادید و سهولت در صدور مجوز ورود و اقامت خارجیان را از دیگر فرصت‌های مناسب سرمایه گذاری در چابهار عنوان کرد.

وی ارتقای منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل ترانزیت در چهارچوب توسعه محور شرق کشور، اتصال به شبکه ریلی و گاز، امکان ساخت صنایع پایین دستی با شروع بکار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد و ساخت فرودگاه بین المللی را از جمله فرصت‌های آینده در بندر و منطقه آزاد چابهار عنوان کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha