یک هفته تا محاکمه ترامپ؛جدال وکلا و دادستان‌ها

نیویورک- ایرنا- تنها یک هفته تا برگزاری محاکمه ترامپ در سنای آمریکا باقی است و امروز وکلای مدافع وی، نخستین دفاعیه خود را ارائه دادند.

به گزارش ایرنا، بر اساس استدلال اولیه دادستان‌های استیضاح ترامپ که منتخب مجلس نمایندگان آمریکا هستند، تردیدی وجود ندارد که دونالد ترامپ در تلاش برای جلوگیری از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت، شورشی را در پایتخت ایالات متحده تحریک کرده است.

۹ دادستان منتخب مجلس نمایندگان که از آنها به مدیران استیضاح هم یاد می‌شود، روز سه‌شنبه گزارش ۸۰ صفحه‌ای ارائه دادند که تک اتهام ترامپ مبنی بر «تحریک به شورش» را در چهارشنبه ۱۷ دی ماه تشریح کردند.

 در این روز، هواداران ترامپ به کنگره آمریکا یورش بردند در حالیکه نشست مشترک کنگره در حال شمارش آرای گزینشگران و تایید پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا بودند.

در جریان این یورش، پنج نفر کشته شدند و کنگره ساعت‌ها در محاصره قرار داشت.

دادستان‌های استیضاح گفتند که ترامپ و متحدانش سعی کردند شکست در انتخابات ۳ نوامبر خود را با طرح ادعای تقلب و متهم کردن دموکرات‌ها به سرقت انتخابات، جبران کنند.

آنها همچنین در دادگاه‌های متعدد شکایت کردند و نتوانستند مدرکی محکمه پسند ارائه دهند، از این رو به اعتقاد دادستان‌های استیضاح، در پی این ناکامی‌ها، رئیس جمهوری سابق حمله به پایتخت را برانگیخت.

دادستان‌های استیضاح تاکید دارند "مسئولیت رئیس جمهوری ترامپ در قبال حوادث ۶ ژانویه (۱۷ دی‌ماه) انکار ناپذیر است. اگر برانگیختن یک شورش علیه یک نشست مشترک کنگره پس از شکست در انتخابات، جرم استیضاح‌شدنی نیست، تصور اینکه چه خواهد شد، دشوار است.

دونالد ترامپ در ۲۵ دی‌ماه در مجلس نمایندگان با ۲۳۲ رای مثبت استیضاح شد و قرار است محکمه سنا در ۲۱ بهمن‌ماه برگزار شود.

برای مجرم شناخته شدن ترامپ، حداقل ۱۷ رای جمهوری‌خواهان نیاز است که با توجه به موافقت پنج نفر از جمهوری‌خواهان با قانونی بودن این استیضاح و مخالفت ۴۵ نفر از آنان، به نظر می‌رسد این بار هم ترامپ در سنا تبرئه شود.

ترامپ تنها رئیس جمهوری آمریکا است که در مدت چهار سال، ۲ بار در مجلس نمایندگان استیضاح شد.

بر اساس آنچه که تیم وکلای مدافع ترامپ مطرح کرده‌اند، در دفاعیه ارائه شده آنها برگزاری این محکمه غیرقانونی خوانده شود چرا که دیگر او در قدرت نیست و سخنرانی ۱۷ دی‌ماه وی، نشان از تشویق جمعیت به حمله به کنگره وجود ندارد.

به گزارش بلومبرگ، دیوید شوئن وکیل مدافع ترامپ، دوشنبه شب در فاکس نیوز گفت: "این استفاده سیاسی از استیضاح است. ما از علایق سیاسی خود برای پاره کردن قانون اساسی استفاده نمی‌کنیم."

اما نمایندگان کنگره این استدلال را که چون دیگر ترامپ بر سر کار نیست و نمی‌شود او را استیضاح کرد، رد می‌کنند و معتقدند که رئیس جمهوری از نخستین روز تا آخرین لحظه ترک پست خود، مسئولیت دارد.

آنها تاکید دارند، کشور نمی‌تواند به سادگی از تحریک شورش رئیس جمهوری، صرف نظر کند.

دادستان‌های استیضاح همچنین به اقدامات ترامپ برای تحت فشار قراردادن مقامات ایالتی، وزارت دادگستری و برخی اعضای کنگره برای لغو نتیجه انتخابات با اصرار بر تقلب یا سرقت نتایج، اشاره می‌کنند و آن را برنامه‌ریزی برای شورش کنگره می‌نامند.

ترامپ در ۱۷ دی‌ماه فراخوانی را با عنوان «نجات آمریکا» صادر کرد که جمعیت زیادی را به مقابل کاخ سفید و سپس کنگره کشاند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =