سیر نزولی تعداد کشتی گیران در کشور نگران کننده است 

یاسوج- ایرنا- رییس فدراسیون کشتی گفت: سیر نزولی تعداد کشتی گیران ساماندهی شده در کشور نگران کننده است و باید هر چه سریعتر اقدام های لازم برای رفع این مشکل انجام شود. 

به گزارش ایرنا، علیرضا دبیر روز سه شنبه در نشست با نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج اظهار داشت: تعداد کشتی گیران ساماندهی شده کشور تا سال ۱۳۸۳ حدود یک میلیون نفر بود اما این رقم هم اینک به حدود ۴۰ هزار نفر رسیده است. 

وی افزود: کشتی ورزش اول کشور بوده و یک رشته ورزشی مهم در بازی های المپیک به شمار می رود. 

رییس فدراسیون کشتی بیان کرد: کشتی همچون دیگرمزیت های خاص کشور جزو مزیت های رقابتی ایران با دیگر کشورهای دنیا بوده و باید با تمامی توان از آن حمایت کرد. 

دبیر عنوان کرد: ورزش کشتی در ایران دارای قدمت چند هزار ساله بوده و ریشه در آموزه های دینی نیز دارد. 

وی ابراز داشت: انتظار می رود که مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد حمایت بیشتری از رشته ورزشی کشتی در این استان کنند هر چند که تاکنون نیز اقدام هایی ارزنده انجام شده است. 

رییس فدراسیون کشتی گفت: قرار است به زودی در تهران تفاهم نامه ای بین فدراسیون کشتی و استانداری کهگیلویه و بویراحمد امضا شود. 

دبیر اظهار داشت: هدف از امضای این تفاهم نامه کمک به گسترش روزافزون رشته ورزشی کشتی در کهگیلویه و بویراحمد با توجه به استعدادهای غنی موجود در آن و ارائه آموزش های لازم به ورزشکاران و مربیان استان است. 

وی افزود: مشکل اصلی استعدادهای کشتی موجود در کهگیلویه و بویراحمد دانش اندک آنان نسبت به این رشته ورزشی است. 

دبیر بیان کرد: زیرساخت های لازم برای توسعه بیش از پیش رشته ورزشی کشتی در کهگیلویه و بویراحمد از سوی مسؤولان فدراسیون فراهم می شود. 

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی نیز گفت: اقدام هایی مناسب در سال های اخیر برای توسعه زیرساخت های ورزشی در روستاهای کشور و کهگیلویه و بویراحمد اعم از ساخت سالن، زمین چمن مصنوعی فوتبال و خانه های ورزش روستایی انجام شده است. 

محمدتقی امیری خراسانی اظهار داشت: تأمین این زیرساخت ها منجر به افزایش روزافزون شور و نشاط اجتماعی بین روستاییان کشور و کهگیلویه و بویراحمد شده است. 

وی افزود: برنامه ریزی مسؤولان فدراسیون فعال تر شدن ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد است.  

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی بیان کرد: بازی های بومی، محلی دارای سابقه ملی بوده اما با ماشینی شدن زندگی ها در حال فراموشی هستند. 

امیری خراسانی عنوان کرد: برخی بازی های بومی، محلی ایران از جمله هفت سنگ در کشورهای هند، کره جنوبی و ارمنستان به صورت حرفه ای و در قالب لیگ برتر برگزار می شود. 

وی ابراز داشت: پیگیری های لازم برای ثبت ملی و بین المللی بازی های بومی، محلی کشور و کهگیلویه و بویراحمد به منظور ترویج هر چه بیشتر آنها در ابعاد همگانی و قهرمانی از سوی مسؤولان فدراسیون در حال انجام است. 

امیری خراسانی گفت: یکی از این اقدام ها که با جدیت در دستور کار قرار دارد ایجاد ایستگاه بازی های بومی، محلی در پارک ها است. 

وی اظهار داشت: بازی های بومی، محلی امکانات، تجهیزات و زیرساخت های چندانی نیاز ندارند و می توان آنها را به راحتی بین خانواده ها ترویج داد. 

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج نیز گفت: کشتی یک رشته ورزشی سالم، فرهنگی و با قدمت بوده که علاوه بر تأمین سلامت جسمانی افراد روحیه پهلوانی و جوانمردی را نیز در آنان ایجاد می کند. 

آیت الله سید نصیر حسینی اظهار داشت: بمنظور جلوگیری از سیر نزولی تعداد کشتی گیران کشور و کهگیلویه و بویراحمد چاره ای از سوی متولیان امر اندیشیده شود.   

وی افزود: یکی از راهکارهای مناسب برای رفع این مشکل آموزش کشتی به افراد با سنین پایین و در مدارس است. 

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج بیان کرد: بازی های بومی، محلی علاوه بر ارزشمند بودن جنبه سرگرمی نیز برای افراد دارند و باید از فراموشی آنها جلوگیری شود.  

آیت الله حسینی عنوان کرد: قوانین و نحوه انجام بازی های بومی، محلی کهگیلویه و بویراحمد برای انتقال بهتر به نسل های آینده مکتوب و مستندسازی شوند. 

وی ابراز داشت: بازی های بومی، محلی به عنوان یک فرهنگ ملی باید بیش از پیش بین خانواده های کشور و کهگیلویه و بویراحمد گسترش یابند به طوری که جایگزین استفاده افراد از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شوند. 

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: اقدام های انجام شده در این استان برای توسعه هر چه بیشتر رشته ورزشی کشتی مطلوب بوده اما ناکافی به نظر می رسد. 

سید محمدتقی علوی اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا موجب کاهش یا توقف بسیاری از فعالیت های ورزشی از جمله کشتی در کهگیلویه و بویراحمد شد اما تمرین ورزشکاران این رشته در استان با جدیت ادامه داشته و دارد.  

وی افزود: می توان با حمایت هر چه بیشتر فدراسیون کشتی به رشد و توسعه این رشته ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد کمک بسزایی کرد. 

تعداد ورزشکاران ساماندهی شده مرد و زن کهگیلویه و بویراحمد در رشته های مختلف افزون بر ۵۰ هزار نفر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها