فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس باید تقویت شود

تهران-ایرنا- رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تاکید کرد: امیدوارم به برکت تجربه‌های بدست آمده شاهد تقویت بیشتر فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت باشیم.

به گزارش ایرنا از سپاه نیوز،  سردار «علی‌محمد نایینی» رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت جایزه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی با تبریک دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مراسم انتخاب آثار برتر پژوهشی یکی از برنامه‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که تجربه مشابه قبلی آن، مراسم دو سالانه انتخاب کتاب و فیلم دفاع مقدس و مقاومت است.

وی افزود: ایده این مراسم همزمان با هفته پژوهش 1398 توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مطرح و در نشست اولیه با حضور یک صد نفر از پژوهشگران و مدیران مراکز مطالعاتی حوزه دفاع مقدس و مقاومت ابعاد آن مورد بررسی و استقبال قرار گرفت.

سردار نایینی تصریح کرد: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تجربه‌ای قریب 40 سال کار اسنادی و پژوهشی در ضبط، جمع‌آوری، سازماندهی و گویاسازی اسناد دفاع مقدس و ایجاد یک گنجینه بزرگ و منحصر به فرد و سپس انجام پژوهش‌های تاریخی و تولید آثار منحصر به فرد با بهره‌گیری از منابع دست اول، به‌عنوان مرجع مهمی در تحقیقات جنگ، توفیق و افتخار دارد تا در چهل و دومین فجر انقلاب اسلامی و با یاد و نام سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و با هماهنگی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اولین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی را اجرا و اختتامیه آن را برگزار کند.

وی هدف اصلی انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت «جایزه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» را بررسی دستاوردهای علمی و پژوهشی در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت و تجلیل از پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی برجسته در چهل سالگی دفاع‌مقدس و انتخاب بهترین کتب پژوهشی و رساله های دکتری در ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت در دو سال 1397 و 1398 دانست و گفت: جمع آوری آثار و پژوهش های موجود و تحلیل کارهای انجام شده، احصای نیازهای پژوهشی جدید، گسترش تجربه های علمی، تعامل و همکاری میان پژوهشگران و مراکز اسنادی و تحقیقاتی، تقویت فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت هدف های دیگر این برنامه است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از تلاش‌های محسن پرویز دبیر علمی، حسن علایی دبیر اجرایی برنامه تقدیر و تشکر کرد و ادامه داد: پژوهشگران دفاع مقدس و مقاومت نه تنها تولیدکنندگان قدرت نرم و عمق‌بخشی به تفکر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هستند بلکه با مجاهدت‌های خود از حافظه و میراث تاریخی یک ملت بزرگ حراست می‌کنند. علاوه بر این در شرایط فعلی پژوهشگران، افسران و فرماندهان مقابله با جنگ شناختی و تحریف هستند.

سردار نائینی با تاکید براینکه جنگ ها در دنیا مبدأ تحولات هستند، عنوان کرد: دفاع مقدس از مبانی معرفتی و رویکرد اجتماعی برخوردار و به آن تعبیر گنج شد. تنها با پژوهش استخراج این گنج معنی دارد. به‌عبارتی پژوهشگران تولید کنندگان ثروت ملی هستند. بررسی آثار کنونی در حوزه دفاع مقدس گویای این مطلب است که نمی‌توان از بسیاری از آثار تولید شده به عنوان آثار معیار و مستند برای ترسیم کامل شرایط محیطی و تاریخی که در آن حماسه، عزت و شرف شکل گرفت، نام برد.

وی تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب و به رغم مجاهدت‌های موجود فاصله بسیار زیاد است و اگر پژوهش‌های هدفمند و به موقع صورت نگیرد به‌طور قطع به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی هرچه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور شدیم دست‌های تحریف فعال‌تر خواهد شد. از این جهت باید گفت، پژوهش در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت کار جهادی و انقلابی است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تاکید کرد: آثار موجود منتشر شده نشان می‌دهد که بعد احساسی، عاطفی و حماسی دفاع مقدس در قالب ادبیات جنگ در این چهل سال مورد توجه بیشتر بوده و به پژوهش، تحقیق و تحلیل بعنوان یک ضرورت کمتر توجه شده است؛ به همین جهت است که براساس داده‌های آماری موجود کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری از میان ۱۹ هزار و پانصد عنوان کتاب منتشر شده با موضوع دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق، اگر بخواهیم در میان این آثار، برای منابع پژوهشی آمار جداگانه‌ای بدهیم می‌توان گفت 3500 عنوان آن یعنی 18 درصد اثر پژوهشی هستند.

سردار نائینی اظهار داشت: خوشبختانه امروز مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توانسته نظام جامع موضوعات پژوهشی را در چارچوب مراحل و مقاطع دفاع مقدس آماده و در اختیار پژوهشگران قرار دهد. دستاوردهای دو سالانه پژوهش می‌تواند به تکمیل آن کمک کند.

وی با بیان اینکه «نظام جامع موضوعات پژوهشی دفاع مقدس» در مراسمی جداگانه با حضور پژوهشگران رونمایی و ارائه خواهد شد، گفت: سامانه خدمات اسنادی به پژوهشگران و تولیدکنندگان آثار هنری و ادبی بعنوان زیر ساخت حمایتی در مرکز فراهم شده است.

سردار نایینی با اشاره به حضور رساله‌های دانشگاهی و کتب پژوهشی در این دوسالانه افزود: در دوره‌های بعدی می‌توان مقالات برتر پژوهشی را مورد توجه قرار داد و همچنین می‌توان قلمرو شناسایی و معرفی آثار و عملکرد نهادهای مطالعاتی در حوزه بین‌الملل در ابعاد دفاع مقدس و مقاومت را بیشتر مورد توجه قرار داد.

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم به برکت تجربه‌های بدست آمده شاهد تقویت بیشتر فرهنگ پژوهش و پژوهشگری در حوزه دفاع مقدس و مقاومت باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =