پاسخ نادو برای صدور جواز اعزام بین‌المللی وزنه‌برداران قانع‌کننده نیست

تهران- ایرنا- نایب رییس فدراسیون وزنه‌برداری در پاسخ به اظهارات قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با دوپینگ(نادو) گفت: نگرانی‌های فدراسیون وزنه‌برداری با پاسخ ستاد مبارزه با دوپینگ برطرف نشده و در چنین شرایطی نمی‌توان مجوز اعزام بین‌المللی را صادر کرد.

به گزارش ایرنا، داود باقری رئیس کمیته پزشکی و نایب رئیس فدراسیون وزنه‌برداری پیرو مصاحبه فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل نادو در پاسخ به مصاحبه علی مرادی رییس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد اینکه ستاد مبارزه با دوپینگ اعلام کرده که ۳۰ نمونه ارسال شده و پاسخ همه منفی بوده، اما احساس ما این است که ارسال نشده و در این شرایط، اگر خدایی نکرده مشکلی به وجود بیاید، چه کسی پاسخگو است، اظهار داشت: فرزاد شارکی در مصاحبه‌های اخیرش پاسخی را ارائه کرد که نگرانی و ابهامات رئیس فدراسیون وزنه برداری را برطرف نکرده است. دغدغه ریاست فدراسیون، موفقیت برنامه‌های کنترل و مبارزه با دوپینگ، ایجاد عدالت و رقابت سالم در سطح ملی و حضور پاک در رقابت‌های بین المللی خصوصا کسب سهمیه المپیک است.

وی ادامه داد: اخذ نمونه در لیگ یا رکوردگیری تیم‌های ملی برای مطلع شدن از شرایط وزنه برداران، داشتن ارزیابی درست برای انتخاب نفرات برتر و همچنین پایش قهرمانان در طول سال است‌؛ به ویژه که به‌علت همه گیری کرونا، ممنوعیت پروازها و عدم دسترسی نهادهای بین المللی و تعطیلی چند ماهه رقابت‌ها از ابتدای سال جاری و کم شدن نظارت بر عملکرد ورزشکاران از سوی نادو، این پایش از حساسیت بیشتری برخوردار می‌شود.

نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری اظهار داشت: در گذشته و با ترافیک زیاد رقابت‌ها و ارسال نمونه‌های بی‌شمار از اقصی نقاط دنیا به آزمایشگاه کلن، پاسخ نمونه‌ها کمتر از ۴۰ روز به دستمان می‌رسید (در صورتی که رقبای ما در جهان کمتر از یک هفته به پاسخ آنالیز نمونه هایشان دسترسی دارند) و در موارد اورژانسی کمتر از ۱۰ روز پاسخ توسط نادو به فدراسیون اعلام می‌شد. بجز یک نوبت که فدراسیون پزشکی ورزشی بعلت اعمال تحریم‌های بانکی، در انتقال مالی توفیق نداشت و با تاخیر چندین ماهه آن‌را انجام داد و پاسخ نمونه‌ها پس از گذشت چندین ماه از زمان اخذ به دست ما رسید. همین موضوع ما را با مشکلات زیادی مواجه کرد و اگر مهدی علی‌نژاد معاون وزیر ورزش ورود نکرده بود، چه بسا با خسارت جبران ناپذیری روبرو می‌شدیم.

وی افزود: با توضیح این مقدمه می‌خواهم حساسیت همکاری نادو با فدراسیون‌های المپیکی را نشان داده و توضیح دهم فدراسیون وزنه برداری همواره با پشتیبانی نادو کشور به موفقیت دست یافته و در شرایطی که دوپینگ بزرگترین و مهمترین چالش دنیای امروز وزنه برداری بوده و آن‌را در معرض حذف از المپیک قرار داده، این فدراسیون، با کمک و تلاش و فعالیت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ به‌ویژه در دوره مدیریت رامین طباطبایی شرایط بسیار مناسبی دارد.

باقری عنوان کرد: از واکنش نادو به مصاحبه ریاست فدراسیون متعجب شدم. انتظار داشتم پاسخ مستندی به دغدغه‌های ریاست فدراسیون بدهند و دلیل این تاخیر طولانی در پاسخ آنالیز نمونه‌ها را ارائه کنند. با توضیحات قبل و در شرایطی که طبق قوانین مسابقات مجبوریم سه ماه قبل از برگزاری رویداد بین المللی اسامی نفرات تیم ملی را اعلام کنیم، پاسخ نمونه‌های اخذ شده از ۵۰ روز قبل تاکنون اعلام نشده است. از طرفی برای حضور در گزینشی المپیک در کلمبیا کمتر از یک ماه فرصت داریم و تا قهرمانی آسیا برای کسب امتیاز نفرات المپیکی و قهرمانی جوانان جهان کمتر از دو ماه ولی ارزیابی وزنه برداران ما از نظر عاری بودن از مواد ممنوعه با عدم دریافت پاسخ نمونه ها از سوی نادو در هاله ای از ابهام قرار دارد.

وی متذکر شد: اگر انتظار حضور پاک و رقابتی قدرتمند و کسب مدال در المپیک و افتخارآفرینی در جهان و هدیه شادی و سرور ملی به مردم شریف کشور داریم، باید از فدراسیون‌های المپیکی به درستی حمایت کرده و دغدغه‌های آنها را مرتفع کنیم. اگر ضعف و مشکلی در این حمایت و پشتیبانی وجود دارد هم را صادقانه مطرح کنیم.

باقری اظهار داشت: باید اعلام کنم تا پاسخ نمونه‌های اخذ شده دریافت نشود، کمیته پزشکی فدراسیون نمی‌تواند مجوز اعزام ورزشکاران را صادر کند، مگر اینکه مسئولیت آن‌را فرد صاحب صلاحیت دیگری بپذیرد.

وی اضافه کرد: در خصوص پاسخ دکتر شارکی مبنی بر پیگیری موضوع از آزمایشگاه کلن و درخواست اعلام دلایل تاخیر ارسال پاسخ، پیشنهاد می‌کنم برای رفع ابهام و حل مشکل، نادو طی نامه‌ای از آزمایشگاه رفرانس تقاضای آنالیز اورژانسی کرده و همچون گذشته، پاسخ را در کمتر از یک هفته دریافت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha