کهگیلویه و بویراحمد می تواند پایلوت گردشگری ورزش روستایی شود  

یاسوج- ایرنا- رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی گفت: کهگیلویه و بویراحمد قابلیت تبدیل شدن به پایلوت گردشگری ورزش روستایی در کشور را دارد. 

به گزارش ایرنا، محمدتقی امیری خراسانی روز سه شنبه در نشست مجمع سالیانه هیأت ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: دلیل این امر چهارفصل بودن استان، داشتن جاذبه های متعدد طبیعی و تاریخی و برخورداری آن از ماهیت گردشگری است. 

وی افزود: تبدیل شدن کهگیلویه و بویراحمد به پایلوت گردشگری ورزش روستایی در کشور منجر به ایجاد اشتغال، درآمدزایی، توسعه کارآفرینی، ارتقای روزافزون ورزش روستایی و مهاجرت معکوس مردم از شهرها به روستاهای این استان می شود. 

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی بیان کرد: می توان اقدام هایی مهم برای گسترش هر چه بیشتر ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد انجام داد و مسؤولان فدراسیون نیز این آمادگی را دارند.   

امیری خراسانی عنوان کرد: باید متولیان حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد برای ثبت بین المللی آن دسته از بازی های بومی، محلی این استان که سال های گذشته به ثبت ملی رسیده اند اقدام و پیگیری کنند. 

وی ابراز داشت: آن دسته از بازی های بومی، محلی کهگیلویه و بویراحمد که تاکنون به ثبت ملی نرسیده اند نیز باید برای ثبت ملی آنها تلاش شود. 

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی گفت: برگزاری جشنواره و مسابقات بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد به صورت منطقه ای و کشوری جزو راهکارهای مناسب برای کمک به توسعه روزافزون آن است. 

امیری خراسانی اظهار داشت: اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی کهگیلویه و بویراحمد می توان یک جشنواره کشوری بازی های بومی، محلی در این استان برگزار کرد.   

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: هر چند که تاکنون فعالیت هایی ارزنده برای توسعه ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در استان انجام شده اما انتظار مضاعف تری از مسؤولان این هیأت می رود. 

سید محمدتقی علوی اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد استانی کمتر توسعه یافته است اما استعدادهای ورزشی غنی به ویژه در مناطق روستایی و عشایری آن وجود دارد. 

وی افزود: این استعدادها با حمایت های بیش از پیش متولیان حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد و مسؤولان فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی می توانند در کشور مطرح شوند. 

مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: زیرساخت های ورزشی این استان از جمله در ورزش روستایی رشد قابل ملاحظه ای در سال های اخیر داشته است. 

علوی عنوان کرد: سرانه فضای ورزشی کهگیلویه و بویراحمد هم اینک ۹۴ سانتیمتر است و این رقم تا پایان سال ۱۴۰۰ به یک مترمربع می رسد. 

وی ابراز داشت: مسؤولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد حمایت ویژه ای از حوزه ورزش این استان از جمله در زمینه تأمین زیرساخت های ورزشی دارند. 

علوی گفت: حدود نیمی از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد ساکن روستاها هستند و به همین دلیل نیز می طلبد که نگاه ویژه ای به ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی استان از سوی مسؤولان فدراسیون شده و به طور جدی از آن حمایت کنند.   

وی اظهار داشت: درخواست می شود که مسؤولان فدراسیون شرایط بهتری را برای گسترش هر چه بیشتر ورزش روستایی و بازی های بومی، محلی در کهگیلویه و بویراحمد فراهم کنند. 

افزون بر ۵۰ هزار ورزشکار ساماندهی شده مرد و زن در رشته های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها