۲۸ هزار مبتلا و یکهزار و ۴۸۰ فوت، پیامد جولان کرونا در استان یزد

یزد - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از ابتدای همه گیری کرونا در استان ( ابتدای اسفند سال ۹۸) تاکنون ۶۴ هزار و ۹۲۴ مورد نمونه‌گیری پی سی آر در استان انجام شده که نمونه ۲۸ هزار و ۴۸۴ نفر از این تعداد مثبت گزارش بوده است.

به گزارش ایرنا، سیدابراهیم سلمانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با تشریح وضعیت حدود یک ساله شیوع کرونا در استان یزد، افزود: بیشترین میزان بروز بیماری در یکصد هزار نفر از ابتدای همه گیری کرونا به ترتیب در شهرستان های ابرکوه، مهریز، خاتم و بهاباد گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: میانگین سنی بستری شدگان کرونا در استان در موج اول ۵۶.۵ سال، موج دوم ۵۴.۸ سال و موج سوم ۵۶.۵ سال به ثبت رسیده اما از ۱۵ آذر تاکنون، میانگین سنی بستری ها به ۵۳.۹ سال کاهش یافته است.

 سلمانی افزود: از ابتدا همه گیری این ویروس تاکنون، هزار و ۴۸۰ مورد از بیماران مبتلا به کرونا در استان یزد جان خود را از دست دادند.

وی با تاکید بر تداوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی خاطر نشان کرد: هم اکنون میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان با کاهشی که در یک ماهه اخیر اتفاق افتاده به ۶۹ درصد رسیده است.

سلمانی گفت: کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ترتیب در شهرستان های میبد ۶۵ درصد، مهریز ۶۷ درصد و ابرکوه ۶۷ درصد گزارش شده است.

وی خاطر نشان کرد: هم چنین تعداد مراجعه  کنندگان به کلینیک های  تشخیصی ۱۶ ساعته کرونا  در استان ۳۰ درصد نسبت به سه هفته گذشته افزایش یافته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: از ابتدای اجرای طرح در استان، ۳۲ هزار و ۴۹۳ خانواده غربالگری شده اند که نمونه ۲۰۵ مورد از این خانواده ها مثبت شده است.

وی با تبیین فداکاری کادر بهداشت و درمان در خط مقدم مقابله با کرونا گفت: هزار و ۵۷۴ نفر از کادر بهداشت و درمان استان در یک سال گذشته به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد ۳۹ پزشک، ۸۶۰ نفر از کادر پرستاری، ۲۱ نفر رزیدنت و ۴۵۵ نفر از نیروهای بهداشتی بودند که هفت نفر از کادر بهداشت و درمان در این مدت جان خود را از دست داده اند که تاکنون مرضیه محمدی و محمود شمس الدینی به عنوان شهید مدافع سلامت معرفی شده اند.

سلمانی تصریح کرد: کرونا همچنان در کمین است و در صورت عادی انگاری شرایط و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آستانه سال جدید شاهد موج جدید کرونا در استان و بازگشت محدودیت های سخت گیرانه خواهیم بود.

وی سهل انگاری شهروندان و مسوولان را زنگ خطر موج چهارم کرونا در استان دانست افزود: در برخی جلسات علاوه بر تعداد زیاد افراد شرکت کننده، فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شود و جلسات بیش از ۲ ساعت به طول می انجامد که این مسئله احتمال سرایت ویروس را در صورت حضور افراد مبتلا افزایش می دهد.

جمعیت استان یزد بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر است که بر اساس آمار افراد کرونا مثبت که از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام شده بیش از یک درصد جمعیت استان تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =