دبیرکل اتحادیه عرب: افتتاح سفارت کوزوو در قدس غیرقانونی است

تهران - ایرنا - دبیر کل اتحادیه عرب، به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت «کوزوو» را به شدت محکوم کرد و افتتاح سفارت این کشور در این شهر را غیرقانونی دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه‌ اطلاع‌رسانی «الیوم السابع" مصر، «أحمد أبو الغیط» روز سه شنبه تاکید کرد: این تصمیم [ کوزوو ]، مغایر قانون و نقض قوانین بین‌المللی که شهر قدس را اشغالی و آن را قلمرو رژیم اشغالگر نمی‌داند و انتقال سفارتخانه‌ها به آن را ممنوع کرده است، می‌باشد.  

یک منبع رسمی در دبیرخانه عمومی اتحادیه کشورهای عربی اعلام کرد که تصمیم دولت کوزوو نقض اجماع بین‌المللی در خصوص افتتاح سفارتخانه‌ها در قدس اشغالی است که تاکنون فقط دو کشور آمریکا و گواتمالا آن را نقض کرده‌اند.  

وی که این شبکه‌ها به نامش اشاره نکرده‌اند، افزود که قطعنامه ۴۷۸ (۱۹۸۰) شورای امنیت الحاق قدس شرقی به رژیم اشغالگر [ اسرائیل ] را محکوم می‌کند و ایجاد مراکز دیپلماتیک کشورها در این شهر را ممنوع کرده است.   

این منبع به نقل از ابو الغیط اضافه کرد که افتتاح سفارت برای این یا آن کشور در قدس حقیقت این شهر تحت اشغال را تغییر نمی‌دهد و سرنوشت آن تنها با مذاکره قابل تصمیم‌گیری است، زیرا قدس یکی از مهمترین موضوعات راه حل نهایی بین طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی است. 

وی تاکید کرد که به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل با منطق حل و فصل صلح و راه حل دو کشور مغایرت دارد. 

رژیم اسرائیل و کوزوو دیروز طی مراسمی که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور «گابی اشکنازی» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی و «میلزا هارادیناج استوبلا» وزیر امور خارجه کوزوو برگزار شد، توافق‌نامه‌ای برای برقراری روابط دیپلماتیک امضا کردند.  

 «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا در سپتامبر سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که کوزوو و رژیم اسرائیل برای عادی‌سازی روابط بین خود توافق کرده‌اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

سرخط اخبار جهان